Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
RSS

Sarunas (p)ar Andreja Upīša prēmijas laureātiem. Gunārs Priede.

14.05.2017

16. maijā plkst. 18.00 Andreja Upīša memoriālajā muzejā Brīvības ielā 38–4, Rīgā, notiks cikla “Sarunas (p)ar Andreja Upīša prēmijas laureātiem” otrais pasākums – saruna par dramaturgu Gunāru Priedi.

A. Upīša prēmija ir dibināta 1977. gadā, rakstnieka simtgadē, un laikā līdz 1987. gadam to iegūst: Vizma Belševica, Māris Čaklais, Alberts Bels, Māra Zālīte, Harijs Gulbis, Knuts Skujenieks u. c. Šogad, atzīmējot A. Upīša 140 gadu jubileju, memoriālais muzejs rīko pasākumu ciklu, kurā piedāvā daudzveidīgas sarunas par/ar prēmijas laureātiem.

Gunārs Priede (1928–2000), viens no atzītākajiem latviešu dramaturgiem, A. Upīša prēmiju iegūst 1982. gadā. Pēc izglītības arhitekts, G. Priede ienāk latviešu dramaturģijā ar 1955. gadā iestudēto lugu “Jaunākā brāļa vasara” – izpārdotās zālēs to spēlē vairāk nekā 150 reižu, un dramaturgs ātri kļūst populārs. 1967. gadā padomju cenzūra aizliedz G. Priedes lugu “Smaržo sēnes” (tā ir pirmā un vienīgā aizliegtā latviešu luga), kas pirmo reizi uz skatuves spēlēta pēc 20 gadiem. Tāpat padomju cenzūra aizliedz arī režisora Rolanda Kalniņa mākslas filmu “Elpojiet dziļi” – G. Priede ir tās scenārija autors –, kinoteātros tā nonāk tikai 1986. gadā un šobrīd ir iekļauta Latvijas kultūras kanonā. Starp zināmākajām G. Priedes lugām minamas: “Trīspadsmitā”, “Smaržo sēnes”, “Centrifūga”, “Sniegotie kalni” u.c. “Gunārs Priede pirmo reizi latviešu pēckara dramaturģijā iepūta smalko, niansēto zemtekstu noklusējumu, visu šo it kā vienkāršo, skaidro dzīves patiesību, cilvēku attiecību trauslo pasauli,” – tā par dramaturga daiļradi teikusi teātra zinātniece Lilija Dzene.

16. maijā, cikla “Sarunas (p)ar Andreja Upīša prēmijas laureātiem” pasākumā notiks saruna par G. Priedi, īpaši pievēršoties viņa lugu jaunākajiem iestudējumiem latviešu teātros. Sarunā piedalīsies: teātra zinātniece, G. Priedes Kopoto rakstu sastādītāja Ieva Struka, Jaunā Rīgas teātra aktrise Iveta Pole, režisors Mārtiņš Eihe un teātra kritiķe, teātra aktuālo procesu vietnes Kroders.lv redaktore Ieva Rodiņa. Sarunu vadīs Arturs Skutelis.

Ieejas maksa: 2,00 EUR

Tuvāka informācija pa tālruni 67289767vai e-pastu upits@memorialiemuzeji.lv, kā arī http://www.memorialiemuzeji.lv un www.upisamuzejs.lv