www.ubisunt.lu.lv: jaunākās ziņas https://www.ubisunt.lu.lv/ Jaunākās ziņas no www.ubisunt.lu.lv lv Latvijas Universitāte Wed, 19 Feb 2020 14:58:49 +0200 Wed, 19 Feb 2020 14:58:49 +0200 TYPO3 EXT:news news-57449 Wed, 19 Feb 2020 12:47:24 +0200 Tīrītājs https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/57449/ Kaspars Eiduks par sevi nekad nerunā trešajā personā. Šobrīd esmu jaunības maksimālisma pārņemts un mēģinu pagūt visu, ko dzīve var piedāvāt. Ar vienu kāju studēju farmāciju 4. kursā, ar otru mēģinu sevi kaut kā radoši piepildīt, kas galvenokārt materializējas dažādās muzikālās avantūrās. Pēdējās literārās spazmas datējamas tālajā vidusskolā. No šiem laikiem saglabājies arī darbs "Tīrītājs", kurš nogulēja krietni ilgāk nekā Jēzus, bet tomēr (ārējo spēku ietekmē) reinkarnējās. Žvīk žvāk, briku braku un radiomodinātājs sāk savas rīta apokaliptiskās celšanas izvirtības, uz labu laimi izvēloties radio staciju un šaujot pa auss gliemežnīcu dziļāk dobumā, līdz beidzot sasniedz savu mērķi – bungādiņu – un no miega valstības ceļ šodienas varoni. (Lai aiztaupītu liekas pūles un saglabātu anonimitāti – logu tīrītāju vai īsāk – Tīrītāju.)

Viss. Šodien viņš to darīs. Īsti plānots tas nebija, bet bija gan, un, paskatoties caur smēķu dūmiem aizvīto vitrāžu loga vietā, neradās lieki jautājumi – šī ir īstā diena. Aizdomīgs miers tomēr valdīja Tīrītāja čaumalā. Pat sapņi šonakt gadījās ekstra poētiski. Par saullēktu. Tikai saules vietā lēca milzīga "Parlamenta" cigarešu paciņa, spīdēdama pēc velna. Visam fonā kā patīkams punktiņš uz "i" Viktors Cojs un Pachka Sigaret.

Nebija tomēr viss tik rožaini (nebija arī cigarešu kabatā). Rīta rituāliem šodien tika pievērsts mazliet vairāk uzmanības. Klasiskās, uz plauktiņa atstātās, vakardienas orbita pakošļāšanas vietā šodien tika atvērta svaiga paciņa ar piparmētru un Alpu kalnu aromātu. Arī viss lolotais apmatojums zem acu līmeņa tika nežēlīgi iznīcināts un nosūtīts izlietnes draudzīgajam notekūdeņu kolektīvam. Pat mazliet žēl, bet, kas jādara, jādara. Brīdi apsvēris domu par muguras atbrīvošanu no liekā ilgviļņu materiāla, tomēr to atmeta – zem uzvalka tāpat neviens neredzēs.

Brokastis bija lepnas. Līdz algai vēl nedēļas divas, bet šodien varēja atļauties. Nekādi roltoni vai cīsiņi. Kaut kādā pavāru raidījumā Tīrītājs tika atradis pāris lepnas idejas šīrīta brokastīm – divas burciņas melno un sarkano ikru, kūpināta store, vēl knapi kavējoties atmiņās par kādreizējo karstumu (speciāli pasūtīta, atvesta tikai vakar vakarā un ietīta folijā), kazas siera bumbiņas un dīvaina paskata gaļas izstrādājums. Nosaukumu gan izrunāt grūti, bet, spriežot pēc cenas, jābūt elitāram produktam. Vēl stāvēja divas fantastiskas trijstūrainas maizītes, bet tās bija lemtas vieglām pusdienām. Pēc īsas visu sastāvdaļu degustācijas un manāmas sarūgtinājuma izteiksmes sejā, sekoja īsa rakāšanās pa jūras zilo skapīti, kas nevērās ciet. Tējkanna svilpjoši aizvārījās (vecā tējkanna Tīrītājam bija sentimentāla štuka), un omulīgo virtuvi piepildīja ātri vārāmo vistas nūdeļu aromāts. Garšvielu pavisam maz, tieši tā, kā tam ir jābūt.

Labs.

Durvis otrajam golfam vienmēr bija vaļā, jo pēc diviem izsistiem stikliem un divām nozagtām magnetolām viņš Mežciema zaglēniem aiztaupīja pūles un lepno ceriņkrāsas limuzīnu atstāja neaizslēgtu. (Būsim reāli – kurš zags otro golfu ceriņu krāsā?) Pēc entuziastiskas durvju aizvēršanas, Tīrītājs sajuta mazu čaukstoņu zem platajiem šēžas muskuļiem. Puķītes. Tās laikam no sendienām, kad viņam vēl bija draudzene. Laba meitene. Tikai problēma liela – onkulis slims. Paņēmām pāris ātros kredītus uz mana vārda, un aizjoza mana drostaliņa ar plecīgo brāli uz Turciju pie smagi slimā onkuļa, kurš viņai kā tēvs bijis. Cerams abiem viss kārtībā. Puķītes gan lai stāv. Ja nu nāksies skriet uz lidostu pretī, lai vismaz ar ziediem var sagaidīt.

Darbs vienkāršs – Saules akmenī logi jātīra. Agrāk gan bija vesela alpīnistu komanda, bet kadru samazināšanas nolūkos palika tikai Tīrītājs divatā ar Blavu. Neviens īsti nezināja viņa īsto vārdu, bet tas nebija pārāk būtiski. Blava, makšķerējot pie Burtnieka, aizmirsa paņemt līdzi cepuri, un teiksim, ka mammu vajadzēja klausīt – iedzīvojās meningītā. Tā nu jau nedēļu Tīrītājs viens pats cīkstējās ar bezcerības un putnu ekskrementu nozieķētajiem logiem.

Šeit viņš vienmēr ieradās pirmais un parasti savu eleganto četrriteņu braucamrīku atstāja pašā stāvvietas galā, kas nepiepildījās faktiski nekad, bet šodien bezrūpīgi piebrauca pašā priekšā, kur parasti savu X sesto atstāja kaut kāda priekšniece no 14. stāva, kura vienmēr ņirgājās par Tīrītāju un kura kaut kādas dīvainas birokrātijas dēļ arī bija viņa tiešā priekšniece. Viņš gan šīs ņirgas stikla cietokšņa ārpusē nedzirdēja, bet redzēja un juta ar katru nervu galu. Līdz žults dziļumiem neieredzēja šo radījumu sievietes veidolā.

1. stāvs. Joprojām pārsteidzošais miers. Vai tad nebija jājūt kāds satraukums, panika vai vismaz vieglas trīsas starp spalvainajām lāpstiņām? Nekā.

5. stāvs. Velns! Aizmirsu nosūtīt atpakaļ uz prokuratūru vēstules, kas nāca uz manu dzīvokli kāda Jorena vārdā. Laikam vecais īrnieks. Tas laikam bija būtiskākais, par ko Tīrītājs šodien bija satraucies.

6. stāvs. No šejienes skats jau sāka kļūt daudz patīkamāks. Blāvā, tikko lecošās saules gaismiņa vizuļo Daugavā. Gandrīz kā sapnī. Tikai spīd stari, nevis iedzeltenie filtri no paciņas ārā lienošo cigarešu galos.

8. stāvs. Nē! Vienkārši nē. Kāpēc man tas būtu jādara? Ko es esmu noziedzies pret pasauli? Ne jau pats sev to nolēmu. Viens esmu, un viens es palikšu, tas jau man netraucē. Domā, tas mani grauž? Ha!

11. stāvs. Kretīni! Liekēži, ļaundari, pasaules mēris un tīfs. Visus jūs uz pekli! Par spīti. Par spīti jums visiem es, Tīrītājs, to darīšu, un lai Dievs ir mans liecinieks. Ar tādām speķa galvām, lai es dzīvotu? Tad jau labāk pats pa taisno uz pekli! Uzšpļauju!

12. stāvs. Pusdienas (vai drīzāk otrās brokastis) eleganto trijstūrmaizīšu kompānijā.

14. stāvs. Pekles galvenā kalpone vēl nav ieradusies.

15. stāvs. Paklau… Piedod. Varbūt varam ko sarunāt? Man ir ko piedāvāt. Atdošu vienu istabu dzīvoklī. Vai stori? Ko saki, veco zēn? Jūs visi pārējie. Kāds. Mēs varam noslēgt vienošanos. Jebkādu.

17. stāvs. Tīrītāja iemīļotais. Tur vienmēr pie kopētāja vai pie sava datora stāvēja tā Anete. Principā jau viņu nemaz nesauca Anete. Vienkārši Tīrītājam likās, ka viņa ar saviem pagarajiem, rudajiem matiem, saņemtiem ar ceriņkrāsas matu gumiju, pēc tādas kā Anetes izskatās. Viņi mēdza apmainīties neveikliem, īsiem skatieniem. Reizēm viņa atstāja mazas līmlapiņas uz loga. Tur parasti bija kāda ne pārāk smieklīga anekdote, novēlējums dienai vai vienkārši smaidīgs ģīmītis. Iespējams, zīmītes nemaz nebija Tīrītājam, bet tas šķita loģiskākais šīs parādības izskaidrojums (un arī gaužām patīkamākais). Šodien uz zīmītes bija telefona numurs.

20. stāvs. Kāpēc viss ir tik slikti? Agrāk taču nebija tik bezcerīgi. Logi šķita spožāki, Daugava dzidrāka, un saule dzeltenāka. Tagad dzeltenāki ir tikai zobi, dzidrāks polšiks mēteļa kabatā, un spožos logus nomainījis atspulgs ar sērīga tēla aptuveno apveidu.

23. stāvs. Ko tur daudz. Ja reiz tā, tad tā.

Augstāk par 24. tehnisko stāvu Tīrītājs nekad netika uzbraucis. Peizāža gan kolosāla. Uzmanīgi pakāpies pie maliņas, palūkojās lejup. Kaut kas tomēr nebija kārtībā. Hmm… Kārtīgi salocījis visas drēbes, nolicis tās blakus, atkal nostājās pie malas, visam vīrišķajam lepnumam viegli šūpojoties pavasara pēcpusdienas dzestrajā vējiņā. Tagad jau bija daudz labāk.

Plikiņš es šajā pasaulē ienācu, un, lai velns parauj, tikpat pliks es no tās arī aiziešu! Dārdēja pār visiem Balasta dambja akmeņiem, un pārsteidzošs miers turpat blakus.

Bet rokā telefons. Numurs no septiņpadsmitā ierakstīts. Saruna īsa. Neveikla. Norunāts randiņš Makdonaldā pie Brīvības pieminekļa. Skats lejā. No X sestā izlec lietišķa dāmīte un sāk izdaiļot ceriņkrāsas sapni ar sirsnīgiem augstpapēžu kurpju nospiedumiem. Izmērs varētu būt 39.

Nē. Priekšniece tāpat novāks…

]]>
Jaunrade
news-57387 Sun, 16 Feb 2020 14:35:43 +0200 Februāra beigās gaidāma folkloras koncertprogramma "Dibenā" https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/57387/ Tuvojoties savam dzimšanas datumam, "Banga" – draugu grupa, kas sava prieka pēc kopā piedzīvo tradīcijas – vēlreiz uzbriedina konceptuālā koncerta "Dibenā" repertuāru, kas izskanēs 29. februārī bārā "Autentika" (Bruņinieku ielā 2). Programma tapa pagājušogad, sagaidot trīs gadu darbības atzīmi, un šo piedzīvojumu gribējās atkārtot, pielāgojot nostiprinātajai izpratnei par folkloras materiāliem un to vietu mūsdienu pasaulē. Koncerts atklās tā nosaukuma mītisko, tumšo pusi, taču neizpaliks arī funkcionālās – pamata noturēšanas un fundamenta meklēšanas daļa. Latviešu folklorā ir vairāki motīvi, kas ietver nokļūšanu "pašā jūras dibenā", "nogrimšanu dibenā", "izdzeršanu līdz pašam dibenam", kas, ikdienā saziedoties, piesaistīja "Bangas" dalībnieku jeb bandzenieku uzmanību, rosinot meklēt šīs lokācijas dziļāko būtību. Pārnestā nozīmē. Koncertprogramma arī tuvāk iepazīstinās ar  pašiem bandzeniekiem, atklājot, kādām mītiskām vai ne tik mītiskām nodarbēm tie mēdz nodoties. Kāda mākslas akadēmijas studente, piemēram, ikdienā skicē cilvēku dibenus, BMX profiņš mēģina uz tā nenosēsties, savukārt, kokles darinātājs pieauga, lai grebjot nesanāk caurums.

Atmosfēras baudīšana sāksies jau plkst. 22.00, lai pusnaktī varētu lustīgi saskandināt glāzes un izdzert visu līdz pašam dibenam!

Ieeja – ziedojums "Bangas" tālajiem sapņiem.

 

Vairāk informācijas: www.facebook.com/Bangafolk

]]>
Notikumi
news-57378 Fri, 14 Feb 2020 13:15:28 +0200 Dēstīts Biezoknis https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/57378/ Dāņu kinorežisora Larsa fon Trīra (Lars von Trier) filmā "Melanholija" viena no varonēm par gaidāmo apokalipsi izsakās lakoniski un aukstasinīgi: "Pasaule ir slikta, šī zeme ir šausmīga. Nav par ko skumt." [1] Dzejnieka, atdzejotāja, žurnālista un etīžu teātra "Nerten" aktiera un režisora Toma Treiberga trešajā krājumā "Biezoknis" (Neputns, 2019) pasaule (vai vismaz Latvija) šķietami atrodas uz pasaules gala sliekšņa, tomēr atšķirībā no filmas, skumjas par aizgājušo ir paliekošas un pamatotas. Vienlaikus ir iespējams saskatīt skaisto ierastās kārtības grūšanā; paretajās sirreālajās ainās no melanholijas vagona loga.

Toma Treiberga pirmais krājums "Gaismas apstākļi" (Mansards, 2012) bija, manuprāt, gana tipiska debija, kurā liriskais "es" ir vienlaikus gan apjucis, gan rezignēts un kurā liegs liriskums mijas ar retāku, toties tādēļ gana spilgtu ekspresivitāti. Man personiski šis krājums bija atbruņojošs ar savu šķietamo atkailinātību, distancētības trūkumu starp lasītāju un autoru.

Nākamais krājums "Drudzis" (Mansards, 2015) bija izteikti konceptuāli sakārtots, teksti sadalīti pēc nosaukumā minētā stāvokļa pakāpēm: pirmie simptomi, saasinājums, tad jau pats drudzis, kam seko atslābums un atveseļošanās. Koncepts bija gana oriģināls un pārdomāts, tomēr pirmā krājuma dzirkstele un patīkami mazliet nepārdomātais spraigums likās kaut kur zudis.

Trešo krājumu galvenokārt veido dzejoļi-konstrukti, kuri lasītāju vadā no vienas pamestības un skumju ainas pie citas un kuros autors neatlaidīgi izmanto lietus, putnu, vēja, skujkoku, vientulības un jūras tēlus (piemēram, dzejoļos "Kāds segums gulst zem bērna pēdām?" (11), "kamēr mēs staigājām" (35), "Daba vairs ar mani nerunā" (105), "Ciets. Šķidrs. Ciets." (121), "Pasaulei noņēmās kājas" (130)), kas, nepamatoti izmantoti, latviešu dzejas poētikā ir līdzvērtīgi folkloras koka sūdiņu tirgotājiem Vecrīgā. Problemātiska ir nevis tieši šo tēlu izmantošana, cik to ierastā poetizācija: "Un, kaut arī gaisma tikai dažbrīd/ izklāj sevi pār to, kas gadu desmitiem mirkst/ klusumā un vējā,/ arī te parādās brīdis, kurā/ var ieraudzīt klajumu." (11); "putni skrāpē debesis/ atstājot maršrutu tīklus" (35); "tikai augt lai dotu/ mājvietu putniem un/ ūdenim stiprā/ lietusgāzē" (129). Minētais skumdina, jo atsevišķos brīžos autors ir atradis gana spēcīgus tēlus, kas iemieso attiecīgo "divas sekundes pirms giljotīnas kritiena" sajūtu, piemēram, "Pasaulei noņēmās kājas,/ kā kara veterāns/ tā līda uz vēdera/ un tecināja siekalu/ upes" (130), vai arī "Daba ar mums vairs nerunā/ Klusējot gaida kā pikta skolotāja/ pie nesekmīga skolēna galda." (105). Tomēr, kā jau minēts Ivara Šteinberga recenzijā "Punctum", neveiklie formulējumi un liekvārdība citreiz noplicina tēlu iedarbīgumu (skatīt pirmo piemēru – neveikla šķiet gan forma "noņēmās", gan arī rindas dalījums pēc "siekalu").

Neraugoties uz vienoto krājuma noskaņu un vizuālo estētiku, kvalitātes ziņā šis ir līdz šim neviendabīgākais Toma Treiberga darbs. Atsevišķus veiksmīgākos dzejoļus nomāc tie, kuri ir pārlieku vienveidīgi savā tēlu sistēmā un noskaņā vai dekoratīvi izteiksmē. Starp veiksmīgākajiem var minēt, piemēram, dzejoli "Tukšuma dziesma" (30) – kas šķietami vienlaikus apspēlē teksta nespēju lasītājam sniegt kādu neapstrīdamu patiesību vai to neizbēgami nezaudēt pašā uztveres procesā, tomēr vienlaikus ir arī oda pašam literatūras radīšanas un lasīšanas procesam – vai arī "Ilgi grimst sirds" (96), kas ieturēts minimālisma estētikā, bet tādēļ jo precīzāk ilustrē šķiršanās un pamestības garīgo stāvokli. No krājuma atmiņā paliekošākais dzejolis ir "Tikko iestiklots logs" (49), kas uzrakstīts no vācietes Emmas Haukas skatpunkta. Emma Hauka (Emma Hauck) bija trīsdesmitgadīga, ar šizofrēniju sirgstoša sieviete, kura pēdējos dzīves gadus 20. gadsimta sākumā pavadīja psihiatriskajā slimnīcā un pēc kuras nāves tika atrasts lērums izmisīgi lūdzošu, vīram adresētu vēstuļu, kas tā arī netika nosūtītas. Autors apsveicami parāda gan sievietes nestabilo psiholoģisko stāvokli un nolemtības sajūtu, gan izolāciju un alkas pēc ģimenes.

Tomēr, kā jau minēts, krājums cieš no dekoratīvisma, proti, tekstiem, kuros neattaisnojas izvēlēto māksliniecisko līdzekļu lietojums, piemēram, vārda "vīrieši" atkārtojums dzejolī "Sāku just, ka notiks kaut kas" (27), kas nojauc teksta ritmu un plūdumu, nesniedzot tam arī nekādu sevišķu semantisku pievienoto vērtību (līdzīgu vārdu atkārtojumu autors izmanto arī dzejoļos "kamēr mēs staigājam" (35) un "savelcies kopā kā lode" (89), arī šajos gadījumos neko nepiešķirot tekstu noskaņai, tēlainībai vai skaniskumam), vai arī pārlieku plakātiskais pirmā panta sadalījums un pēdējā vārda izcelšana dzejolī "Kad/ tev/ pēdējo reizi/ trūka/ E L P A S", kas atgādina dažu "Literārās Akadēmijas" censoņu izteiksmi.

Ar autora erudīciju un asprātību arī grūti savienojama ir banalitāte, kas uzpeld atsevišķos dzejoļos, piemēram, "Bailes no nāves laikam/ vispirms ir bailes no/ sāpēm…" (27) vai arī "Cik viegli ir izvēlēties nebūt. Jau daudz grūtāk/ ir nolemt būt." (125), vai arī "Ir vēstules, kuras nonāk muzejos,/ un ir tādas, kuras nenonāk nekur." (72). Iespējams, šī ir apzināta autora rīcība, lai uzrunātu plašāku auditoriju, tāpat kā latviešu lasītājam pierasto jūras, koku, vientulības un citu minēto tēlu izmantošana (tādēļ arī atļaujos lietot vārdu salikumu "dzejoļi-konstrukti" šajā recenzijā, kā arī attiecīgo nosaukumu). Par to, kā ir patiesībā, atbildēt var gan tikai pats autors.

Attālinoties no atsevišķiem dzejoļiem un runājot par visu krājumu kā estētisku vienību, pirmais vārds, kas nāk prātā, ir "pārmērīgums": zudības, izolācijas, bezcerīguma un pelēcīgu nekurienes vidu ainas seko cita citai ar neatlaidību, ar kādu viltus pravieši skandina par pasaules galu gandrīz visu Eiropas lielpilsētu centros. Tādēļ spēcīgāki šķiet dzejoļi, kuros tēlu sistēma ir konkretizēta vai nu ar noteiktāku vidi un personām (78, 148), vai arī kādu absurda (63) vai melnā humora noti (115). Noteikti arī lielāka formas daudzveidība padarītu lasīšanas pieredzi atmiņā paliekošāku, jo stilistiski savdabīgākais dzejolis – "Šūnu Obelisku" "Epilogs" (138) – izmanto jau dadaistu (un arī senāku dzejnieku, un arī mūsdienu jauno dzejnieku) iecienīto vārdu laušanu un pluinīšanu pa daļām. Tiesa, tādējādi arī gana efektīvi atveidojot nespēju rast mierinājumu frāzē "Tas nekad nenotiks" (no kuras (un tās variācijām) dzejolis arī sastāv), kā arī tam sekojošo izmisumu un psihes grūšanu.

Nobeigumā mazliet par vizuālo noformējumu, kas krājumā acīmredzami ir tikpat nozīmīga daļa, kā paši teksti, kauč vai tamdēļ, cik lielu daļu no tā veido ilustrācijas (dzejoļi ir vien 33). Interesantākais risinājums noteikti ir gandrīz vai pārlieku biezie, cietie vāki (šī varētu būt viena no tām "uz vientuļas salas" tipa grāmatām, jo to varētu arī pielietot, lai sistu nost zivis vai šķeltu krabju čaulu), kamēr saturā ietvertie attēli gan sabalsojas ar tekstu (ir redzami skujkoku zaru tuvplāni, kapakmens, jūra, pelēku, vienveidīgu, bezpersonisku daudzstāveņu masīvi u. tml.), tomēr vienlaikus šķiet gandrīz vai amizanti ar savu stereotipiskumu. Sak', šis tomēr ir dzejas krājums, tādēļ attēli būs graudaini/ar pārlieku ekspozīciju/citādi deformētām krāsām utt. Interesantāki šķiet risinājumi, piemēram, 43. lapaspusē vai arī 139., kurās attiecīgi ir redzama balta, mazliet saburzīta lapa uz balta fona un strēmelēs sagraizīts meža skats. Pirmais gadījums, iespējams, norāda uz tabula rasa jeb baltu lapu kā vienu no tīrākajām literatūras izpausmēm, pirms to sarežģī un padara neviennozīmīgu rakstītais vārds, kamēr otrajā piemērā var saskatīt norādes uz nelīdzsvaroto, pat šķietami traumēto psihi, kas piemīt vairāku dzejoļu liriskajiem "es" (piemēram, "peļķē atradu sevi" (95), "Man kaut kur iekšā sāp" (108) un "es sapnī biju priecīgs" (112)).

Kopumā tomēr gribētos mazliet interesantākus risinājumus no mākslinieces ar tādu pieredzi kā Evijai Pintānei, kā arī dzejnieka trešā krājuma.

Iespējams, Toma Treiberga jauno estētiku un tās neviendabīgumu vislabāk paskaidro viņš pats krājumā: "Man ir apnicis runāt par sevi, tomēr/ arī šajā ainā kā vienīgai tēls attopos es viens." ("Celāna motīvs", 143).

 

[1] Recenzenta parafrāze.

]]>
Kritika
news-57349 Wed, 12 Feb 2020 14:27:15 +0200 Domas pēc pusnakts https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/57349/ Džeids Vils ir literārais tulkotājs un rakstnieks, savus darbus publicē kopš 2016. gada. Viņš ieguvis maģistra grādu somugru filoloģijā Tartu Universitātē . Džeids tulko no latviešu, lietuviešu un igauņu valodām, un viņš ir iztulkojis vairāk nekā 20 grāmatu. “Domas pēc pusnakts” ir Džeida pirmā publikācija, kas tapusi latviešu valodā. “Daudzas domas dzimst vakarā vai pat naktī, nezinu, kāpēc tā ir. Varbūt pasaule tad ir klusāka. Nakts tumsa ir kā sega, zem kuras varam palīst un vairs nedomāt par tagadni, varam vienkārši būt. Bieži vien tieši tad dzimst domas, manuprāt.”

 

Vai grūti būt taksistam?

Dmitrij

kur tu esi

 

man salst

gaidu tavu karieti

domāju par meitenēm

un Manfeldes pirmo dzejas krājumu

 

tu vairs neatbrauksi

 

bļet Dmitrij

kur tu esi

 

**

viņi tur bij'

noteikti

bij'

jo no viņu mutes

bango cigarešu dūmi

un cietumu smaka

 

**

Words mean more at night,
Light means more.

(Gregory Alan Isakov)

 

vai atceries

mēs bijām jauni

un mēs bijām tavā dzīvoklī

devītajā stāvā

ar skatu uz drūmo pilsētu

 

man vienmēr likās

ka pie tevis

ir mūžīgā nakts

jo atnācu tajā ziemas vakarā

un aizgāju tikai no rīta

 

daudz tādu nakšu

un rītu bija

 

sēdējām uz grīdas, dzērām kafiju

runājām par dzīvi

kura mums bija

tikai priekšā

 

atceries

tajās naktīs

tu vienmēr visapkārt

izklāji sveces

es teicu, ka izskatās

kā baznīcā

tu smējies

šī taču ir mūsu

baznīca

mūžīgā

te ir mūsu baznīca

mūžīgā

 

bet nē

mēs nebijām svēti

tas bija

mūsu grēks

par kuru samaksājām

tikai vēlāk

kad dzīve mums

vairs nebija priekšā

 

tagad

skatoties caur rozā kaleidoskopu

viss izskatās citādāk

maigāk, bet ne pārāk

 

gribu vēlreiz tikt

augšā, debesīs

kā eņģeļi

kuri kādreiz bijām

tajā dzīvoklī

ar skatu uz drūmo pilsētu

 

 

Pagalma spēles

Oskaram Orlovam

 

nocirstas galviņas

aizbēg vistas

pa peizāžu

kā olimpiskie

atlēti

aizrit

asinis

dusmīgi putni

 

**

pasaulē taisnības nav

tavam kaķim instagramā

ir vairāk sekotāju

nekā man

viņš savu kontu

izveidoja nesen

un es

pirms pusotra gada

taisnības šajā pasaulē nav

vispār nav

 

**

cipari

parazīti

spēlējas ar mani

bet es ar tiem

spēlēties negribu

jau no bērnības

man

nepatīk

cipari

tādi mazi

bet vienlaikus

baisi kā

bezzobaini briesmoņi

zem gultas

kuri košļā

tavu dvēseli

līdz tā sulo

un tad

tev cipari

vairs nemaz

nav svarīgi

 

 

Kā iegūt meitenes sirdi Latgalē un izdzīvot

(pēc filmas "Pilsēta pie upes" motīviem)

 

jāuzmet pindzele uz viņas kleitas

jāuzglezno viņa plika

jāizvairās no varas

un dažreiz

no kuģiem

 

**

Pirmajā nedēļā,

dzīvojot Latvijā,

viens draugs

man iemācīja pateikt:

"Mans loceklis ir baigi liels."

Un man vajadzēja uzsvērt vārdu "baigi".

Viņš man teica, ka tas nozīmē

"es tevi mīlu".

 

Es šos vārdus glabāju

kā dārgakmeni

īstajam brīdim.

 

Pēc pusgada

es biju ar savu meiteni

jūras krastā

un, gribēdams viņai

izteikt savu mīlestību,

īsu brīdi klusēju,

skatījos viņai acīs

un teicu:

 

"Man tev ir sakāms

kaut kas svarīgs.

Mans loceklis

ir baigi liels."

 

Un es uzsvēru vārdu "baigi",

tieši tā, kā draugs

man bija mācījis.

 

Viņa samulsa.

 

Beigu beigās

viņa mani

pameta.

 

]]>
Jaunrade
news-57181 Mon, 03 Feb 2020 12:07:37 +0200 Hindu dievu ABC https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/57181/ Mēs šobrīd dzīvojam kultūru sajaukuma laikā. Arvien vairāk eiropiešu pievēršas Austrumu reliģijai, medicīnai, kultūrai un dzīves ziņai. Tāpat arī austrumu kultūras cilvēki pievēršas Eiropas cilvēka dzīvesveidam. Tepat Rīgā, sēžot kafejnīcā, Barona ielā, garām pa ielu paiet bariņš dziedošu vietējo hinduistu. Šis ir izziņas un brīvas izvēles laiks, kad jebkurš var izraudzīties, vai ticēt Jēzum, Mārai, saules dievam Ra vai indiešu Indrai. Cilvēki var meklēt un izvēlēties sev tīkamāku dzīves modeli citu valstu kultūrās.

Tikpat labi kā apzināties, ka ir iespēja pieņemt savai iekšējai pasaulei un dzīves ritmam piemērotu kultūru, reliģiju un dzīves ziņu, burvīgi, ka mūsdienu literatūrā, internetā un medijos ir iespējams atrast ārkārtīgi daudz informācijas par citām kultūrām.

Ieejot teju jebkurā grāmatnīcā, plauktos atrodamas grāmatas par Indiju, par vēdām un upanišadām, jogu, budismu u. tml. Arī manās rokās nonākusi grāmata, kura pavērusi manu redzesloku indiešu reliģijas virzienā.

Sigma Ankrava ir latviešu tulkotāja un literatūrzinātniece, sarakstījusi grāmatu "Indiešu dievi un dieves", kas 2019. gadā iznāca apgādā "Dienas Grāmata". Ankrava piedalījusies starptautisku pētniecisku projektu realizēšanā, piemēram, Indijas studiju un kultūras centra izveidē Latvijas Universitātē un Baltijas studiju un kultūras centra izveidē Dev Sanskriti Universitātē Haridvārā, Indijā.

Šī grāmata sniedz milzīgu ieskatu hindu mitoloģijas dievu dzīvē. "Indiešu dievi un dieves" ir izglītojošs un pētniecisks darbs, kurš lasītajam sniedz plašu zināšanu devu hindu mitoloģijā. Grāmatā ir karte, kurā norādīts visu pieminēto vietu, nosaukumu un terminu alfabētiskais rādītājs, kā arī autores uzņemtās fotogrāfijas, kuras būtiski papildina izglītojošo tekstu un piešķir lasītājam Indijas klātbūtnes efektu.

"Indiešu dievi un dieves" sākas ar priekšvārdu, kurā autore ļoti skaidrā un saprotamā valodā izskaidro indiešu tautas reliģisko domāšanu. Autore lasītājam dod ieskatu mūsdienu indiešu reliģijā un dzīvesveidā. "Hinduismam, proti, hindu dharmai (sanskritā – pienākumam) jeb dzīvesveidam seko ap 70 procentu no 1,3 miljardus lielās Indijas nācijas." (11) Šis priekšvārds lasītāju sagatavo tālāk esošajam dievu "birumam".

Vārdu "birums" es neizvēlējos ar nievājošu nozīmi. Ankrava dievus ir sakārtojusi alfabētiskā secībā, izskaidrojusi to rašanos, ģimenes un radu saites, daudzos avatārus un nozīmes indieša dzīvē. Es saku "birums", jo indieši pielūdz ap 330 000 000 dievu. (9) Tiesa gan, autore norāda, ka šis skaitlis, visticamāk, ir pārpratums, kas radies dievu ārkārtīgi daudzo avatāru dēļ un īstais indiešu dievu skaits nemaz neesot zināms.

Ankravas sniegtais izklāsts par dieviem ir saistošs, jo atgādina detalizētas pasakas, ietverot mitoloģiju un reliģiju. Tas krietni palīdz lasītājam, jo reizēm ir nedaudz grūti izsekot indiešu dievu ceļiem. "Gandharvas ir Indras debesu dārzu dievišķie mūziķi un dziedātāji, skaitā sešdesmit miljonu. Sākotnēji viņi bijuši vētru dieva karapulks. Pēc dažiem avotiem, viņi ir dieva Brahmā dēli, pēc citiem – Brahmā mazdēli, kuri piedzimuši Kašjapam un Arištī, bet citās versijās – Kašjapam un Maunī, un tad viņus dēvē par maunejām." (72)

Jau iepriekš minēts, ka grāmatu papildina autores uzņemtās fotogrāfijas. Pārsvarā tajās redzamas dažādos tempļos esošās dievu statujas. Bildes ir krāsainas, un pie tām pievienoti nelieli apraksti. Ir sajūta, ka Ankrava padomājusi par katru sīkumu, atrodot veidu, kā lasītājam nodot milzumlielu informācijas apjomu, viņu nenogurdinot.

Lai arī "Indiešu dievi un dieves" ir visnotaļ interesanta un zināšanām piepildīta grāmata, kura paplašina redzesloku, jāatzīst, ka to nevar izlasīt "vienā elpas vilcienā". Lai arī labi konstruēti un pārdomāti, raksti par dieviem ir ļoti piesātināti ar informāciju un, ņemot vērā, kāda ir indiešu mitoloģija, ir viegli apmaldīties un pazust dievu radurakstos, pienākumos, vārdos un izskatā. Tāpat jāņem vērā, ka, izlasot grāmatu, uzreiz nevar kļūt par indiešu mitoloģijas speciālistu. "Indiešu dievi un dieves" ir laba lasāmviela gan pētniekiem, gan Indijas un tās mitoloģijas lielākajiem faniem, kā arī kaimiņu tantei, kura vēlas iegūt jaunas zināšanas un iepazīt jaunu kultūru.

Izprast citu kultūru ir ļoti būtiski mūsdienās, kad cilvēki ceļo, dzīvo citās valstīs un ienes savu pieredzi citviet. Sigma Ankrava uz grāmatas vāka minējusi, ka 2020. gadā katrs sestais planētas iedzīvotājs būs indietis. Manuprāt, ir ļoti būtiski iepazīt cittautiešus, viņu kultūru un reliģiju, lai būtu vieglāk veidot kontaktus un attiecības. Tāpēc paldies tiem autoriem un pētniekiem, kuri ar saviem darbiem palīdz mums vienam otru labāk iepazīt!

]]>
Kritika
news-56993 Thu, 23 Jan 2020 20:59:32 +0200 Aicinājuma Tekstu lasījumi Nr. 5 https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/56993/ 2020. gada 1. februārī Latvijas Rakstnieku savienībā (A. Čaka ielā 37 – 1, Rīgā) notiks jau piektais pasākums – konkurss "AICINĀJUMA TEKSTU LASĪJUMI". Konkursā tiek aicināti piedalīties jaunieši vecumā no 16 līdz 21 gadam. Konkursa dalībniekiem lūgums e-pastā obligāti norādīt šādas ziņas par sevi:

vārds / uzvārds

skola / augstskola

pretendenta vecums

e-pasts

tālruņa Nr.

obligāti norādīt, lūdzu: būs prozas vai dzejas priekšlasījums!

Pieteikumu lūgums nosūtīt pa e-pastu: ratniece.epasts@gmail.com līdz 2020. gada 30. janvārim.

Priekšlasījumos nedrīkst reprezentēt tekstus, kas ir jau bijuši publicēti, iesūtīt "Aicinājuma" līdzšinējos vai citos konkursos u.tml. Priekšlasījums dzejā nedrīkst pārsniegt 5 min., prozā – 7 min. Katram dalībniekam pirms uzstāšanās izdrukāts teksts jāiesniedz žūrijai (1 eks.). Pirms tam teksti nav jāiesūta. Konkursā tiks ņemts vērā teksts un teksta performance. Dalībniekus vērtēs profesionāla žūrija.

Konkursa dienas darba kārtība:

plkst. 13.00 – dzejas priekšlasījumi;

plkst. 15.00 – prozas priekšlasījumi.

1.–3.vietu ieguvēji (vecuma grupā np 16 līdz 18 (19) gadiem, proti, skolēni) saņems “Aicinājuma” (kas noritēs jau 43 reizi) vasaras semināru "brīvbiļeti"; 20 gadu slieksni sasnieguši jaunieši, kuri iegūs 1. vietu dzejas un / vai prozas grupā, saņems iespēju publicēties LRS mēnešrakstā "konTEKSTS", kā arī būs citas balvas.

Pasākumā aicināti visi interesenti – gan piedalīties, gan atbalstīt!

Aicinājuma tekstu lasījumu atbalstītāji: grāmatu apgādi "Zvaigzne ABC", "Dienas Grāmata", "Jānis Roze", "Latvijas Mediji", "Kontinents", "Liels un Mazs", "Mansards", "Neputns", "Pētergailis", "Literatūras kombains", Liepājas Universitātes "LiePa". Konkursa informatīvie atbalstītāji: laikraksta "Latvijas Avīze" pielikums "Kultūrzīmes", "Satori", "Ubi Sunt", radio NABA un LRS mēnešraksts "konTEKSTS".

"Aicinājuma" vadītāja Sandra Ratniece

]]>
Raksti
news-56388 Thu, 09 Jan 2020 13:11:31 +0200 REKONSTRUĒT REINU RAUDU https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/56388/ 11. decembrī Raiņa un Aspazijas mājā (Baznīcas ielā 30) noritēja tikšanās ar Reinu Raudu – daudzpusīgu intelektuāli, poliglotu, universitātes profesoru, japanologu, sabiedriskās domas ietekmētāju, kurš vienlaikus arī raksta dzeju, prozu, lugas, esejas un tulko. Rauds bija viens no četriem igauņu rakstniekiem, kas 2018. gadā pārstāvēja savu valsti Londonas Starptautiskā grāmatu gadatirgus viesu programmā. 2016. gadā viņš bija arī Prozas lasījumu viesis. Latviešu lasītājiem jau pazīstams viņa politiskais trilleris "Perfektā teikuma nāve" (2017, Jāņa Rozes apgāds). Nesen Jāņa Rozes apgāds latviski izdevis arī rakstnieka līdz šim visatzītāko darbu – romānu "Rekonstrukcija", kura sižets izgaismo vairākas mūsdienu Rietumu sabiedrībai svarīgas tēmas, to skaitā migrāciju, reliģiju un identitāti. Tā galvenais varonis Enns Padriks apņēmies uzzināt meitas Annijas nāves patiesos cēloņus. Lai iegūtu skaidrību, viņam jāizbraukā liela daļa Igaunijas un jādodas pat uz Franciju. Sarunās ar cilvēkiem, kas Anniju pazinuši, atklājas daudz sarežģītāka aina, nekā Enns būtu varējis iedomāties. Meklējumu fonu veido gan stāstījums par viņa ģimenes dzīvi padomju laikā un pēcpadomju gados, gan cilvēcisku vājību un reliģisku maldu drāmas.


Pirms grāmatas atvēršanas sarīkojuma tikāmies ar autoru uz patīkamu sarunu par valodām, Igaunijas vēsturi, abu romānu galvenajām, vienojošajām tēmām un identitāti.

 

Jūs esat plaši zināms kā poliglots. Kā Jūs par tādu kļuvāt? Kas bija pirmā valoda, ko Jūs iemācījāties?

Man droši vien ir dabiska nosliece uz valodu apguvi. Atceros, maniem vecākiem bija dažādu valodu mācību grāmatas, kuras man patika aplūkot un pētīt. Mācījos skolā ar pastiprinātu angļu valodas apguvi.

Tad arī, protams, bija somu televīzija. Vecākiem ātri apnika man censties to tulkot, tādēļ viņi man iedeva somu valodas mācību grāmatu, sakot: "Lūdzu, ņem, apsēdies un pats iemācies".

Šī grāmata bija paredzēta universitātes pirmkursniekiem gadu ilgai apmācībai. Nezinādams, ka tā ir domāta gadam, es tai izbūros cauri pusgada laikā. Un tas sniedza man pamatzināšanas lingvistikā. Lai arī somu valoda ir līdzīga igauņu, tā ir arhaiskāka, abu attiecības varētu salīdzināt ar latviešu un lietuviešu valodas līdzību un atšķirību.

Kopš tā brīža man ļoti iepatikās mācīties valodas. Nākamo es pašmācībā apguvu zviedru, tiesa, nu jau esmu daudz ko aizmirsis, tomēr joprojām varu tajā lasīt un sarunāties uz ielas.

Pēc tam es apguvu vācu valodu, kuru mācījos kopā ar tēvu. Faktiski tas bija diezgan vienkārši, jo pamatā vajadzēja vien salikt kopā to, ko es zināju par angļu un zviedru valodām, un tad tikai pievērst uzmanību dažām galvenajām atšķirībām starp tām un vācu valodu.

Tad, izmantojot Vācijā publicētās mācību grāmatas, es mācījos franču, poļu, itāļu, spāņu u. c. valodas. Kad beidzu vidusskolu, man bija pamatzināšanas apmēram 10 valodās, iespējams, pat vairāk, jo es arī izmēģināju spēkus svahili, persiešu, japāņu un citās valodās.

Attiecībā uz vairumu no šīm valodām, es zinu, kā tās strādā, bet es visdrīzāk nespētu pats tās tik prasmīgi pielietot. Lai gan no svahili es spēju iztulkot atsevišķus stāstus.

Dzīves laikā esmu diezgan daudz ceļojis un kā principu ievēroju to, ka centos apgūt vismaz dažas frāzes tās valsts valodā, kuru apmeklēju. Kad biju Etiopijā, es pieredzēju to, ka pamatzināšanas viņu valodā, līdzīgi kā tas ir Vjetnamā vai Taizemē, rada vietējiem iespaidu, ka tu neesi tūrists, bet gan visdrīzāk darbojies UNESCO labā, tādēļ zini, cik kas patiesībā maksā, attiecīgi mums gandrīz visu pārdeva uz pusi lētāk nekā citiem.

 

Jūs esat arī atzīts japanologs, japāņu valodas un kultūras eksperts un pasniedzējs. Kā Jūs par tādu kļuvāt?

Es gribēju apgūt ne-Eiropas valodas, bet tajā laikā, kad studēju (no 1980. līdz 1985. gadam), Austrumāzijas valodu apguve bija ļoti politizēta. Piemēram, ja es būtu mācījies ķīniešu valodu, mācību saturs lielākoties būtu par to, ko Mao izdarīja nepareizi. Turklāt tā laika Ķīnas kultūra man nešķita sevišķi iedvesmojoša.

Bet, studējot japāņu valodu, sanāk arī mazliet apgūt senķīniešu valodu, jo vēsturiski tai ir bijusi līdzīga nozīme Austrumāzijā kā latīņu valodai Eiropā. Tā nu es arī mazliet spēju pielietot mandarīnu mēli.

 

Vai bez japāņu valodas Jums ir vēl kāda gandrīz tikpat tuva kā pētījumu objekts?

Visās valodās atrodams kaut kas interesants. Kā jau ar jebkuru pētāmo lietu, jo vairāk tu tai velti laiku, jo interesantāk kļūst. Un, jo vairāk tu uzzini, jo vairāk saproti, cik maz tu zini.

Esmu pavadījis pusi dzīves ar japāņu valodas tekstiem un valodu, un to pētīšanu, un joprojām ikreiz, kad šai jomai pievēršos, iemācos kaut ko jaunu.

Interesanti ir tas, ka mūsdienu japāņiem senā japāņu valoda ir tikpat izaicinoša un grūti saprotama kā man – līdzīgi kā ir, piemēram, itāļiem ar latīņu valodu vai arī mūsdienu grieķiem ar sengrieķu.

Tiesa, mēdz būt arī otrādi, piemēram, man ir krietni vieglāk saprast agrīno un viduslaiku itāļu valodu nekā mūsdienu, un es esmu arī tulkojis Danti un Petrarku igauņu valodā.

 

Vai ir bijušas kādas valodas, kas izrādījušās pārāk cieti rieksti?

No gramatikas viedokļa es līdz šim esmu ticis galā ar visām, lai gan, piemēram, gruzīnu valodai ir ļoti sarežģīta gramatika ar tādām īpatnībām un specifiskām sistēmām, kas nepiemīt citām valodām, utt. Tomēr es vjetnamiešu valodas priekšā kapitulēju, jo, lai gan tā nav gramatiski tik sarežģīta, fonētiski tā ir ārpus manas uztveres zonas: es vienkārši nedzirdu atšķirības starp visiem 6 toņiem un valodas specifiskajām skaņām, kuras turklāt var apvienot dažnedažādos veidos.

 

Pārvirzoties uz Jūsu latviski tulkotajām grāmatām, interesanti šķita tas, kā Jūs atainojat padomju laikus un to ietekmi uz cilvēku dzīvi, savstarpējām attiecībām un sevis redzējumu. Kā mūsdienās cilvēki skatās uz to laiku Igaunijā? Jo Latvijā ir gana cilvēku vecumā virs četrdesmit, kuri Latvijas PSR atceras ar nostalģiju: tad bija bezmaksas veselības aprūpe, visiem bija darbs, dzīve varēja šķist paredzamāka un strukturētāka.

Varbūt tādi cilvēki ir arī Igaunijā, lai gan es nepazīstu nevienu, kurš pazītu jebkuru, kurš gribētu atgriezties tajā laikmetā. Ir cilvēki, kas ir gatavi padomju laikā saskatīt arī ko pozitīvu, tomēr arī viņi uzsver, ka bija represijas, čeka, cilvēki nevarēja brīvi pārvietoties, par atšķirīgu viedokli tevi varēja atlaist. Kurš gan gribētu tā dzīvot? Tas taču ir kā Ziemeļkorejā!

 

Latvijā pēc deviņdesmitajiem gadiem daudzi cilvēki vīlās realitātē, kas neatbilda gribētajai un cerētajai pēc neatkarības atgūšanas.

Protams, katrai valstij ir problēmas, arī Igaunijai ir kaudze problēmu, ar kurām tā joprojām cīnās, tai skaitā korupcija. Turklāt ir diezgan apjomīga minoritāte, es teiktu, ka kādi 15% balsstiesīgo, kas nenovērtē to, ka mums ir brīvība, kuriem labpatiktu vairāk patriotiski kontrolēta sabiedrība. Viņi ir pret to, ka bērnus skolo par cilvēka eksistences daudzpusību, viņi to dēvē par "geju propagandu" – tā faktiski ir padomju retorika. Un ir arī cilvēki, kuri teiktu, ka Krievijā nav šīs "geju propagandas", bet man ir aizdomas, ka viņi ir uzpirkti, lai to sacītu.

90. gados Igaunijā bija sajūta, ka jebkurš var kļūt par miljonāru, un dažiem arī izdevās. Kad citiem tā nenotika un zuda eiforija, un vienkārši bija jāstrādā, daudzi vīlās. Igaunijā noteikti varētu vienlīdzīgāk sadalīt ekonomisko kapitālu, lai gan dzīve nekad nav bijusi tik laba kā šobrīd.

Tomēr kapitālu varētu dalīt tā, lai cilvēki, kas, piemēram, grib pilnvērtīgi dzīvot reģionos, var to darīt, un nav spiesti braukt uz pilsētām darba trūkuma dēļ.

Šī sociālā spriedze ir novedusi pie neonacistu partijas iekļūšanas parlamentā.

 

Lasot Jūsu pirmo latviski tulkoto grāmatu "Perfektā teikuma nāve", bija sajūta, ka grāmata ir iecerēta cilvēkiem kā man, kas nav piedzīvojuši padomju laiku, lai parādītu, kā tad tas bija. Vai tā ir tiesa?

Savā ziņā, jā. Jo, kad es saviem bērniem par to laiku stāstu, viņi reaģē, ka "Padomju Savienība ir kā cita planēta"! Mūsdienās Igaunijā ir arī tendence, ka daļa pusmūža cilvēku pilnībā aizslauka no savas apziņas jebkādu padomju vēsturi vai pieredzi, sakot: "Jā, tas notika, bet mēs tagad esam Eiropā, esam eiropieši, tātad tam nav nozīmes."

Manuprāt, tas ir baisi, jo tā ir kā tāda trauma, ar ko tu netiec galā un vienkārši paslauki zem tepiķa.

Man arī liek neērti justies melnbaltā vēstures naratīva uzvaras gājiens, kurā ataino, ka igauņi bija vienā pusē, krievi otrā; visi igauņi par neatkarību, neskaitot dažus kolaboracionistus, kas bija vienkārši biomēsli; visi krievi par Kremli, atskaitot dažus disidentus, kurus mēs labprāt uzņemam savā vidū un kuri tekoši runā igauniski. Un tas ir smieklīgi.

Jo nebija nekas neparasts, ja kāds partijas sapulcē teica prosovjetisku runu un tad devās mājās lamāt "nolāpītos sovjetus". Cilvēki, kas bija pievienojušies partijai karjeras dēļ, vienmēr rīkoja sapulces 24. decembrī, lai pieskatītu cits citu, lai neviens neietu mājās svinēt Ziemassvētkus. Šādi rīkoties droši vien bija pavēle no centrālās komitejas.

Nu, un, protams, kad bija apmēram kādi pulksten seši vakarā, viņi visi tajā sapulcē "slēdza bodi ciet" un gāja mājās svinēt svētkus. Tā kā situācija bija ļoti neviennozīmīga.

Turklāt mēs bieži vien, manuprāt, neņemam pienācīgi vērā tā laika krievu iedzīvotāju skatpunktu. Krievija acīmredzami cieta zem komunisma vairāk vai vismaz ilgāk nekā mēs, un starp krieviem bija šķietami izplatītas gandrīz vai ģenētiskas bailes no augstākstāvošajiem. Bet arī igauņi nebija līdz galam pārliecināti par neatkarības idejas potenciālu. Un grāmatā es vēlējos šo priekšstatu lauzt, parādīt dzīvi, kas sastāvēja no pretrunām, kas bija ieēdušās krietni dziļāk, nekā oficiālais naratīvs to ļautu redzēt.

Daži latviešu draugi man ir teikuši, ka šīs grāmatas panākumi Latvijā ir saistīti ar to, ka, viņuprāt, latviešu rakstnieki tādu nespētu uzrakstīt.

 

Grāmatā Jūs arī zināmā mērā cenšaties humanizēt VDK pārstāvjus, parādīt viņu dzīves neviennozīmīgumu, pat tiešā tekstā vaicājot, kas varētu cilvēku novest pie šādām dzīves izvēlēm un ceļa.

Ja mums ir pietiekama empātija, mēs spējam iztēloties, ka gandrīz jebkurš pretimnācējs uz ielas varētu būt spējīgs uz rīcību, ko atbalstītu padomju režīms, bet peltu mūsdienu. Cilvēki ir interesanti radījumi. Tas ir tas, ko rakstnieki dara: ataino dažādus šī interesantuma aspektus.

 

Abās grāmatās nozīmīga tēma ir arī cilvēka atmiņu neuzticamība, tas, ka daudzas lietas, ko it kā atceramies, mēs patiesībā varbūt tikai iztēlojamies.

Ir ļoti cilvēciski veidot pašu radītus naratīvus. Mūsu dzīves, kādas mēs tās redzam, regulāri tiek rediģētas mūsu pašu prātos. Mēs atsevišķām atmiņām piešķiram lielāku nozīmi, citas pavisam cenšamies izbalināt no prāta, dažreiz cenšamies to darīt, lai sevi parādītu pozitīvākā gaismā.

Un tā rīkojas gan indivīdi, gan veselas kopienas vai nācijas. Bet tikko šāda veida naratīvi apdraud citus vai arī citiem rada ciešanas, tos vajag apšaubīt.

 

Cik daudz no Jums ir "Rekonstrukcijas" galvenajā varonī un viņa attiecībās ar meitu?

Nav daudz. Protams, gandrīz jebkurā radītā personā, kurš ir pilnasinīgs, ir kaut kas no autora. Tas arī padara tās dzīvas – mēs tajās ieliekam kaut ko no sevis, lai gan tai daļai nav jābūt lielai. Tomēr, pat ja tu mēģini sevi pilnībā ievietot kādā personā, tas tomēr tik un tā nebūsi tu, tas būs vien tēls, ko sauks "tu", jo tev pašam var šķist, ka tas, kā tu sevi apraksti, tiešām esi tu, bet patiesībā tas var būt vien tēls, ko tu esi sev radījis un ko citi redz pavisam citādi.

Grāmatas vēstītājs ir līdzīgā vecumā kā es, tomēr viņa dzīves trajektorija ir bijusi pavisam cita: viņš studēja Tartu Universitātē, es Sanktpēterburgā, viņš studēja bioloģiju, es humanitāro jomu. Turklāt viņam ir eksistenciāla krīze, jo strauji tuvojas vēža izraisīta nāve. Bet grāmatā ir vairāki tēli, kuriem var rast tiešus prototipus no dzīves. Strādājot par pasniedzēju universitātē, es esmu pieredzējis, kā studenti studiju laikā pārtop, kā viņu attieksme un skatījumi mainās.

Šāds tēls grāmatā ir Birgita, kas sākotnēji ir ballīšu zvērs, dzīve viņā kūsā, tomēr tad viņa kļūst par reliģisku, pieklusinātu, pelēku būtni. Tādus es dzīvē esmu novērojis daudzus, arī starp saviem studentiem. Manuprāt, tas ir ļoti skumji. Jo, ja tā ir dabiska personības attīstība, kas izriet no paša cilvēka iekšējiem procesiem, tad tas nav nekas traģisks, bet nereti tas notiek, jo ir kāda dominējoša persona, kurai ir vara pār šo cilvēku un kura tad viņu kā mālu pārmīca sev vēlamā formā. Tas, manuprāt, ir noziedzīgi.

Ar šo grāmatu es savā ziņā gribu vakcinēt sabiedrību pret kaut ko šādu. Mums Igaunijā pagaidām nav bijusi kolektīva reliģiska pašnāvība. Es iztēlojos, ka cilvēki ar šādām nosliecēm varētu meklēt ar tām saistītu literatūru, uzdurties šai grāmatai, un tās izlasīšana varētu likt viņiem padomāt un varbūt pārdomāt to.

 

Vēl viena nozīmīga tēma "Rekonstrukcijā" ir cilvēka perspektīvas subjektīvisms. Tas ļoti spilgti izpaužas Parīzes ainās, kurās ir aprakstīts, kā imigranti sākotnēji uzlūko Franciju kā demokrātijas, runas brīvības un humānisma šūpuli, bet paši francūži redz musulmaņus kā ļoti konservatīvus un aizspriedumainus. Vai šī tēma sabalsojas ar esošo migrācijas situāciju Eiropā, un kāda ir Jūsu attieksme bēgļu jautājumā?

Būšana Eiropas Savienībā sniedz mums ne tikai zināmas priekšrocības, piemēram, visas tās ēkas, kas ir uzceltas ar Eiropas fondu palīdzību, sistēmas, ko mēs esam ieviesuši, tomēr tas ir kopīgs projekts, un kopīgs projekts nozīmē, ka mums ir kopīga atbildība. Un mums ir jāaizmirst, cik mums pašiem varbūt ir grūti vai arī cik mēs esam nabadzīgi, jo šobrīd mēs esam pozīcijā, kad varam palīdzēt citiem. Un it sevišķi mums ir jāpalīdz tiem, kas kopā ar mums ir šajā projektā, citiem ES dalībniekiem. Un, ja kāda dalībvalsts nespēj pienācīgi tikt galā ar kādu krīzi, tad man šķiet acīmredzams tas, ka citām dalībvalstīm ir jādara viss, ko tās spēj, lai tai palīdzētu. Nevis rīkoties kā Ungārija: "Jā, dodiet naudu mūsu lauksaimniecībai, bet par imigrantiem Itālijā, nē, tā ir Itālijas problēma, mēs negribam neko darīt."

Es uz šādu viedokli raugos kā uz nicināmu, uzskatu, ka, ja esam kādā projektā kopā, tad ar to ir arī jānodarbojas kopā, un mums ir jāpalīdz Grieķijai un Itālijai.

Uz imigrāciju nevajadzētu skatīties kā uz izolētu lietu, jo viens no tās faktoriem ir klimata izmaiņas. Piemēram, migrācijas vilnis no Sīrijas radās daļēji klimata dēļ. Vairākus Sīrijas lauksaimniecības reģionus tai vairs nevarēja izmantot, tādēļ cilvēkiem, kas tur dzīvoja, vajadzēja pārcelties uz pilsētām, pilsētas nebija spējīgas viņus uzņemt, tas radīja sociālu spriedzi, uz ko Asads reaģēja agresīvi, apspiežot jebkādu sacelšanos vai protestu, kas noveda pie pilsoņu kara un tad pie masu emigrācijas.

Neaizmirsīsim, ka 1944. gadā notika emigrācija no Baltijas valstīm un tā ir mūsu vēstures daļa, tādēļ uz cilvēkiem, kas nonākuši līdzīgā situācijā, mums vajadzētu raudzīties ar zināmu empātiju un atvērtu prātu.

Turklāt es neuzskatu, ka ekstrēmistu labējie spēki Eiropā ir neatkarīgi, tos dāsni atbalsta Kremlis.

Krievija saviem iedzīvotājiem iegalvo, ka viņu sabiedrība ir labākā, kāda var būt, jo "paskat, uz Eiropu, tur viss grūst, viņiem ir visi tie imigranti, geji, bet mums nekā tāda nav".

Tā nu ar vienu roku tu bombardē Alepo, ar otru sponsorē ultralabējos Eiropā, lai sīriešus, kas atbēg uz Eiropu, sagaida aizspriedumaini, bet labi finansēti politiķi.

Kā to risināt, es nezinu. Un sagaidāms, ka klimata krīzes dēļ ūdens līmenis celsies un migrācija no Bangladešas, piemēram, tikai pieaugs.

Šobrīd droši vien ir jākoncentrējas ne tik daudz uz draudu novēršanu, kas nav līdz galam iespējama, cik uz seku samazināšanu.

 

Grāmatā ir liela loma arī reliģijām un dažādām sektām. Latvijā jau 20. gs. beigās ieplūda krišnaīti un Jehovas liecinieki. Kāda ir situācija ar šādiem reliģiskiem grupējumiem Igaunijā?

Ironiskā kārtā vairums krišnaītu, ko es esmu sastapis Tallinā, ir bijuši latvieši. Mani uzjautrina, kad viņi grib ar mani parunāt par indiešu filozofijām, jo es esmu uzrakstījis veselu grāmatu par austrumu ticībām, tādēļ visdrīzāk par šo tēmu es zinu vairāk nekā viņi.

Tomēr man šādas kustības šķiet interesantas, jo zinātnes loma mūsu dzīvē palielinās: manam šī brīža telefonam ir pāris simtu reižu lielāka atmiņa nekā manam pirmajam datoram, ar ko es rakstīju savu doktora darbu.

Un varētu šķist, ka šādām lietām vajadzētu apturēt aizspriedumu izplatību un tumsonību, bet tieši pretēji, dažāda veida sektas plaukst un zeļ, tāpat arī vienkārši iracionāli uzskati, kuru dēļ cilvēki ir gatavi pat kaitēt paši savam ķermenim un bērniem.

"Rekonstrukcija" ir arī par to, ka, ja ir tik daudz iespējamo patiesību, tik daudz iespējamo viedokļu, tad cilvēki nereti izraudzīsies vienkāršāko un skaļāko vēstījumu.

 

"Rekonstrukcijas" noslēgumā Jūs izvirzāt domu, ka nav nozīmes ne Dieva esamībai vai neesamībai, ne arī kam mēs ticam, bet gan tam, kā tas ietekmē mūsu dzīves. Vai tā ir arī Jūsu dzīves aksioma?

Jā. Tas īsumā izsaka galveno grāmatas pamatideju. Jo mēs nekad nevaram par dažām lietām zināt, vai tās ir patiesas, bet mēs varam teikt, ka daži konkrēti uzskati ir labāki nekā citi, jo tie nepadara cilvēkus par masu slepkavām, diktatorisma atbalstītājiem vai naida kurinātājiem.

Uzskati, kas nerada ciešanas citiem, vienmēr ir labāki par tiem, kas rada.

]]>
Sarunas
news-56257 Tue, 24 Dec 2019 14:22:14 +0200 Mazais labo lietu saraksts (atkal tās klišejas!!!) | Redakcija sleja https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/56257/ Zinu, zinu, Ziemassvētku laikā un gada nogalē visur tiek publicēti klišejiski un cukuroti raksti par to, cik labs (vai slikts) bijis gads, ko katrs sasniedzis un kādas bijušas rūgtākās vilšanās un tā tālāk un tā joprojām. BET šis gads ne tikai manā, bet arī portāla dzīvē ir nesis daudz pārmaiņu (ļoti ceru, ka labo pārmaiņu saraksts nākamajā gadā kļūs vēl garāks)! Te dažas no tām:

  • vasaras vidū portālā tika nomainīta redkolēģija. Kā jau tas daudz kur tika rakstīts, tagad to vada trīs entuziastiskas maģistrantes – Ruta, Madara un Signe;
  • mēs izveidojām lielisku performanci ar nosaukumu Es atzīstos, ka nemāku..., kuru parādījām Zinātnieku naktī, kā arī ceram to atkārtot vēl kādu reizi;
  • piedalījāmies pirmajā HZF salidojumā;
  • sadarbībā ar ikgadējo Dzejas dienu festivālu, organizējām tikšanos ar Dzeja un @dzeja dalībniekiem;
  • uzsākām darbu pie drukāta izdevuma, kurš, cerams, ļoti, ļoti drīz ieraudzīs dienasgaismu (sveiciens Aleksejam Muraško un Jānim Ogam, paldies par pacietību!);
  • esam devušas iespēju publicēties daudziem jaunajiem autoriem – gan dzejniekiem, gan prozistiem, gan topošajiem kritiķiem – kā arī turpinām publicēt mūsu uzticīgo rakstītāju tekstus;
  • mūsu darbošanos beidzot ir pamanījuši arī LU mācībspēki un darbinieki, kuri atbalsta un seko līdzi tam, kas portālā notiek.

Tās, ko uzskaitīju, ir tikai redzamās lietas, bet ir tik daudz sīkumu, pie kuriem mēs pusgada laikā esam strādājušas! Gribu pateikt milzīgu paldies manām foršajām kolēģēm – mēs esam laba komanda! Tāpat arī milzīgs paldies autoriem, pasniedzējiem un visiem padomdevējiem, kuri šī gada laikā ir palīdzējuši man un portālam!

Es esmu laimīga tur, kur šobrīd atrodos un par to, kādu portālu mēs kopā veidojam! Lai cik banāli tas skanētu – novēlu arī Tev, Ubi Sunt lasītāj, būt laimīgam, jo tas patiešām ir svarīgākais, kas dzīvē nepieciešams! ♥

]]>
Raksti
news-56101 Wed, 11 Dec 2019 11:06:08 +0200 Īsas pārdomas par Zigmunda Freida darbu "Mākslinieks un fantazēšana" https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/56101/ Pirms kāda laika latviešu lasītājiem tapa pieejama Igora Šuvajeva sastādītā, tulkotā un komentētā Zigmunda Freida apcere "Mākslinieks un fantazēšana" (Neputns, 2019). Var nojaust, ka Freids, kurš darbos "Laju analīzes jautājums" (1926), "Kādas ilūzijas nākotne" (1927; Intelekts, 1996; Zvaigzne ABC, 2016) un citur raksta, ka psihoanalīzi ir nepieciešams pasargāt gan no priesteriem, gan no ārstiem, pret māksliniekiem ir bijis vēlīgāks. Visi krājumā iekļautie raksti šā vai tā ir saistīti ar mākslu. 21. gadsimtā, pieaugot gan dažādu psihoanalīzes skolu piekritēju, gan noliedzēju skaitam, Freida darbs "Mākslinieks un fantazēšana" iemieso, iespējams, labāko un nezūdīgāko no klasiskās psihoanalīzes tradīcijas. Nepievēršoties skepsei, kas no sākta gala pastāv pret psihoanalīzi (piemēram, jau Freida laikabiedra Tomasa Manna romāna varonis, atsaucoties uz vārda etimoloģiju, to ironiski dēvē par "dvēseles skaldīšanu" [1], lai gan, no otras puses, ir zināms, ka Mannam psihoanalīze ir bijusi ļoti nozīmīga) un kas, piemēram, vērtē psihoanalīzi kā klaji nepatiesu vai vismaz spekulatīvu, var pieminēt, ka "Mākslinieks un fantazēšana" uzrāda to, kāpēc psihoanalīze var būt saistoša arī mūsdienās.

Lai demonstrētu savu pieeju, Freids izmanto bagātīgu piemēru klāstu no literatūras, vizuālās mākslas, mūzikas, filozofijas un citām jomām. Tādējādi, piemēram, uzzinām, kādus darbus ir lasījis un par kādiem tēlniecības darbiem domājis izglītotais deviņpadsmitā gadsimta beigu un divdesmitā gadsimta sākuma eiropietis. Citiem vārdiem sakot, Freids parāda to, kā Vīnē un citās lielpilsētās, kurās tolaik īpaši izplatīta bija tāda prakse kā galdiņu dancināšana jeb garu izsaukšana, dzīvojis cilvēks, kuru maz kas vēl varējis pārsteigt. Baisā izjūta, neirozes, neapzinātās darbības, sēru priekšizjūta un citi jēdzieni ir Freida atslēgas vārdi šajā grāmatā. Daži Freida minētie baisā piemēri ir automātiskās lelles, kas atdzīvojas (bet ne Sniegbaltīte, kura atver acis, vai Hansa Kristiana Andersena alvas zaldātiņš), vieni un tie paši skaitļi, kas visur "pavada" cilvēku (piemēram, "62" uz viesnīcu numuriņu durvīm, uz ģērbtuves skapīšiem utt.), epilepsijas lēkmes, domu visvarenība u. c. Skaidrs, ka māksla šī vārda plašā izpratnē ir īpaši pateicīga "jēlviela" baisā radīšanai vai izsaukšanai. Dažādi literāri stāsti ir pielīdzināmi pacienta runai un otrādi. [2] Mākslas saikne ar dziedinošu terapiju nepavisam nav obligāta, tomēr nevar noliegt, ka daži labākie mākslas darbi ir radušies, savirmojot tieši dvēseles dzīļu apslēptajam saturam.

Tāpat grāmata ir vērtīga arī citos aspektos – "Mākslinieks un fantazēšana" nav tikai notikumiem un idejām bagāta laikmeta vēl izsmalcinātāka liecība. Jādomā, ka darbs mudinās māksliniekus, kuri nereti izvairās skaidrot savus mākslas darbus ("viss jau ir redzams gleznā", "interpretācija ir kritiķu vai kuratoru darbs, nevis manējais" utt.), pārdomāt savu nostāju. Tāpat grāmata droši var kalpot kā izejas punkts dažādu humanitāro zinātņu metodoloģiju izstrādei vai vismaz atsevišķu tās ideju apdomāšanai. Piemēram, darbs liek uzdot jautājumu, kas jau nodarbināja skotu filozofu Deividu Hjūmu. Viņš uzskatīja, ka priekšstatu par kaut ko, viņaprāt, neiedomājamu, piemēram, par tikumīgu zirgu, mēs iegūstam no abu sev zināmo un pieredzēto vārdu kombinēšanas. [3] Ir iespējams jautāt: vai bezapziņas "rēgi" māksliniekam nodrošina kaut ko tādu, ko nenodrošina vienkārša vārdu, tēlu, ideju vai notikumu gluži himēriska kombinēšana? Tāpat "Mākslinieks un fantazēšana" liek apsvērt to, vai psihoanalīze tomēr neatrauj vaļā kādas mākslinieku sargājošas slūžas. Varbūt te vērojama paralēle ar Freida minēto sapņa uzdevumu, proti, sargāt miegu un nodrošināt cilvēka dzīvotspēju. [4] Šķiet, ka tieši ar psihoanalīzes uzplaukumu (bet ne tikai – lielu ieguldījumu sniedza arī divi pasaules kari un citi apstākļi) priekšplānā izvirzījās un tika īpaši ievērots jauns glezniecības tēmu un motīvu saraksts, piemēram, nāves dziņa un viss nekrofilais, incestuālās fantāzijas, fetišisms u. tml.

Visbeidzot nevar nepieminēt Šuvajeva rūpīgo darbu – psihoanalīzes terminoloģijas izstrādāšanu. Lai gan par atsevišķiem vārdiem (piemēram, "landšafts", "fundējums", "recents" u. c.) ir iespējams diskutēt – un būtu dīvaini, ja tas tā nebūtu –, jau iepriekšējos Freida tekstu tulkojumos vai sekundārajā literatūrā strīdīgie vārdi ir skaidroti, tāpēc ieinteresētajam lasītājam atliek tikai zīmīgās vietas atrast. Šis jautājums gan ir saistīts ar paša Freida rakstības manieri – tā, piemēram, Stefans Cveigs savā Freida raksturojumā norāda, ka psihoanalītiķa stils, salīdzinot, teiksim, ar Frīdriha Nīčes dzirksteļojošajiem salūtiem, ir auksts, klīnisks, lietišķs, skaidrs, tomēr tieši tāpēc viņa formulējumi un retās līdzības "līdzinās kristālā ierāmētām kamejām – neviens no tiem nav aizmirstams" [5]. Un darbs arīdzan lieliski parāda, kāpēc nevajadzētu neapdomīgi lietot tādus gatavus izteicienus kā, piemēram, "es viss esmu auss".

Katra iztulkotā Freida grāmata paver logu uz plašāku autora veikuma apmēru, viņa ideju kopsummu. Pārskatot Freida tekstu korpusa sarakstu, var pamanīt, ka nozīmīgākie opusi ("Totēms un tabu" (1913; Minerva, 1995; Zvaigzne ABC, 2016), "Sapņa interpretācija" (1899/1900; Zvaigzne ABC, 2015), "Seksuālā dzīve" (rakstiem ir dažādi publicēšanas gadi; daļēji Ēra, 1935; Zvaigzne ABC, 2014) u. c.) tagad jau ir iztulkoti. Laikam tādēļ arī nākotnē varam cerēt uz jauniem Freida darbu tulkojumiem, kas psihoanalīzes vēsturē nav izrādījušies tik ietekmīgi kā citi, tomēr liek sirdij apmest kūleni, kad šo darbu vāki pavīd skatam grāmatnīcās.

 

[1] Manns, T. Burvju kalns. I sējums. Tulk. Ē. Lūse. Rīga: Zvaigzne ABC, 2011. 161. lpp.

[2] Kalniņa, I. E. Psihoanalīze. Kalniņa, I. E., Vērdiņš, K. (sast.) Mūsdienu literatūras teorijas. Rīga: LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts, 2013. 301. lpp.

[3] Hjūms, D. Pētījums par cilvēka sapratni. Tulk. Z. Ikere. Rīga: Zvaigzne, 1987. 43. lpp.

[4] Freids, Z. Sapņotājs Freids // Sapņa interpretācija. Tulk. I. Šuvajevs. Rīga: Zvaigzne ABC, 2015. 9. lpp.

[5] Cveigs, S. Raksturojums // Literatūra un Māksla. Tulk. I. Šuvajevs. 1994. Nr. 26. 6. lpp.

]]>
Kritika
news-55968 Wed, 04 Dec 2019 12:12:19 +0200 Ar iespaidīgu kustību performanci un autoru lasījumiem atklāts starptautiskais literatūras festivāls “Prozas lasījumi 2019” https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/55968/ 3. decembra vakarā Rīgas mākslas telpā pulcējās literāti un literatūras cienītāji, lai kopīgi atklātu starptautisko literatūras festivālu “Prozas lasījumi 2019”, kas visas nedēļas garumā piedāvās Latvijas, Baltijas un Japānas autoru lasījumus. “Prozas lasījumu” atklāšanas vakarā “Saule aust Austrumos” ar priekšlasījumiem uzstājās rakstnieki Gundega Repše, Inga Ābele, Kristīne Želve, Andris Akmentiņš un Aivars Eipurs, kā arī ar īpaši sagatavotu priekšnesumu klātesošos pārsteidza kustību mākslinieces Simona Orinska, Laura Feldberga un mūziķis Artis Gulbis. Peformancē iezīmējās atsauces uz Japānas kultūru, tādā veidā īpaši izceļot šī gada festivāla viesu valsti – Japānu. “Šī gada festivāls ir īpašs ar to, ka tas ļauj iepazīties ar japāņu mūsdienu stāstiem un sniedz dziļāku ieskatu Japānas kultūrā,” stāsta rakstniece un “Prozas lasījumu 2019” kuratore Inga Žolude, “kā arī šī gada festivālā iespējams dzirdēt tekstu lasījumus netradicionālās vietās un formās – lasījumi tramvajā, lasījums dzelzceļa stacijā, lasījums pastaigas veidā pa dažādiem Āgenskalna lokāliem, baudot japāņu dzērienus, un teksts, kas iestrādāts vizuāla mākslas darba ietvaros. Bet pāri visam, festivāls ir svētki, kuru galveno kodolu veido Latvijas autoru jaunāko darbu lasījumi pašu autoru izpildījumā.”

Kā jau ziņots, interesenti visas nedēļas garumā bez maksas varēs apmeklēt festivāla “Prozas lasījumi 2019” pasākumus kultūras vietās, kafejnīcās, bibliotēkās un pat tramvajā un dzelzceļa stacijā “Dubulti”. Tāpat ikviens aicināts uz festivāla noslēguma vakaru svētdien, 8. decembrī, plkst. 18:00 K.K. fon Stricka villā, kur ar lasījumiem uzstāsies rakstnieki Inga Gaile, Jānis Joņevs, Dace Rukšāne, Osvalds Zebris un Sergejs Moreino, kā arī klātesošajiem tiks piedāvāts ieskats un paraugdemostrējumi japāņu samuraju zobenu kaujas mākslas tradīcijās, ko sagatavojis Samuraju parka "Katori Dojo Latvija" klubs "Katori". Festivāla programmu iespējams atrast www.prozaslasijumi.lv.

 

Festivāla aktualitātēm var sekot līdzi mājasalpā www.prozaslasijumi.lv, kā arī sociālajos tīklos Facebook, Twitter un Instagram.

 

Starptautisko literatūras festivālu “Prozas lasījumi” organizē Latvijas Rakstnieku savienība kopā ar partneriem tv raidījumu “Literatūre”, Starptautisko Ventspils rakstnieku un tulkotāju māju, Ziemeļvalstu Ministru padomes biroju Latvijā, “Rīgas Satiksmi”, Latvijas Nacionālo bibliotēku, Latvijas PEN, interneta žurnālu “Satori”, Latvijas Mākslas akadēmiju, Mākslas staciju “Dubulti”, Jaunā teātra institūtu, ISSP, “konTEKSTU”. Festivālu atbalsta Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas Dome,  Japānas fonds, Latvijas vēstniecība Japānā, Igaunijas vēstniecība Latvijā, “Baltic Bonsai Park” un Samuraju parka "Katori Dojo Latvija" klubs "Katori" .

]]>
Notikumi
news-55965 Wed, 04 Dec 2019 09:19:27 +0200 Ziemassvētku grāmatu tirgus Rīgas Latviešu biedrības namā https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/55965/ Tuvojoties svētkiem, Latvijas Grāmatizdevēju asociācija organizē Ziemassvētku grāmatu tirdziņu, kas notiks 6. un 7. decembrī Rīgas Latviešu biedrības namā. Pirmssvētku laiks ir ražīgs arī grāmatu izdevējiem, kuriem ir vairāki jaunumi lasītājiem. Izdevēji tirdziņam būs sagatavojuši plašu grāmatu klāstu dažādām lasītāju gaumēm un vecumiem, kā arī īpašus svētku piedāvājumus. Savus lasītājus Ziemassvētku tirdziņā gaidīs izdevniecības Annele, Avots, Dace Priedes apgāds, Dienas grāmata, Helios, Jāņa Rozes apgāds, Jāņa Sēta, Latgales Studentu centrs, LU Akadēmiskais apgāds, Madris, Mansards, MicRec, Omnia Mea, Pētergailis, Sapņu spalva, Sol Vita, Timer Latvija,Turība, Zinātne.

 

Tirdziņa darba laiks 6. decembrī no plkst. 11.00 līdz plkst. 18.30, 7. decembrī no plkst. 10.00 līdz 18.00.

Ieeja bez maksas.

Gaidīsim grāmatu draugus Rīgas Latviešu biedrības namā Merķeļa ielā 13!

]]>
Raksti
news-55835 Wed, 27 Nov 2019 19:51:28 +0200 Aicinām apmeklēt zinātnisku konferenci "Literatūra un reliģija. Tēvu grēki: literatūrā, mākslā un kultūrā" https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/55835/ Š.g. 6. decembrī Latvijas Universitātes (LU) Humanitāro zinātņu fakultātē (HZF) notiks XIII starptautiskā zinātniskā konferencē "Literatūra un reliģija". Šī gada konferences vadmotīvs – tēvu grēki literatūrā, mākslā un kultūrā. Konferencē tiks skatīts tēva grēku motīva atspoguļojums sengrieķu tekstu liecībās,  latviešu un cittautu literatūrā, folklorā, Latvijas dokumentālā kino detektīvos un citur.

Konferences materiāli tiks publicēti rakstu krājumā "Literatūra un reliģija".

Konference notiek 6. decembrī no plkst. 9.30 līdz 17.30 LU Humanitāro zinātņu fakultātē Visvalža ielā 4a 305. auditorijā.

Visi interesenti laipni aicināti!

Konferenci atbalsta Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultāte, literatūrkritikas vietne www.ubisunt.lu.lv un teātra procesu vietne www.kroders.lv.

 

KONFERENCES PROGRAMMA

XIII Zinātniskā konference Literatūra un reliģija.

Tēvu grēki: literatūrā, mākslā un kultūrā

2019. gada 6. decembrī

 

LU Humanitāro zinātņu fakultātē

Rīgā, Visvalža ielā 4a, 305. auditorija

 

9.00–9.20 Reģistrēšanās

 

9.20 Konferences atklāšana – profesores Dr. philol. Ievas Kalniņas uzruna

 

9.30–11.00 sēdi vada Sigita Kušnere

Vita Paparinska. Senču noziegums un soda pārmantojamība sengrieķu tekstu liecībās

Ingrīda Kleinhofa. Amīna Maalūfa vēsturiskais romāns "Tanjūsa klints" – stāsts par vecāku grēku izpirkšanu mūža garumā

Linda Zulmane. Grēka koncepts Andrieva Niedras prozā

Ilona Miezīte. Ētiskā problemātika paaudžu mantojuma gaismā Andrieva Niedras stāstā "Pēteris Salna"

 

11.00–11.30 Kafijas pauze

 

11.30–13.00 Sēdi vada Ingus Barovskis

Sigita Kušnere. Neesošo tēvu grēki. Mūsdienu latviešu prozas piemēri

Liene Linde. Mūsu tēvu noslēpumi: Latvijas dokumentālā kino detektīvi

Ieva Kalniņa. Tēva grēki Vladimira Kaijaka romānā "Enijas bize"

Elīna Drulle. Paaudžu attiecības Noras Ikstenas darbos

 

13.00–14.00 Pusdienu pārtraukums

 

14.00–15.30 Sēdi vada Māra Grudule

Velga Vēvere. Īzaka klusēšana Sērena Kirkegora darbā "Bailes un trīsas"

Ingus Barovskis. "Tēvu grēka" koncepts Velgas Kriles dzejā un dramaturģijā

Kristiāna Kuzmina. Vardarbības aspekts Roberta Sēļa romānā "Vinardu tirāns"

Jevgēnijs Gruznovs. Grēks un tikums kristietībā: vecticībnieku skatiens

 

15.30–16.00 Kafijas pauze

 

16.00–17.30 Sēdi vada Ieva Kalniņa

Karīna Krieviņa. "Par vēlu rādīt dūres…" (tēvu grēku atspoguļojums lirikā)

Ieva Bukša. Mūzika, mīlestība un grēks Maijas Krekles romānā "Melanholiskais valsis"

Arturs Skutelis. Grēks un identitāte Pāvila Rozīša romānā "Divas sejas"

Māra Grudule. Tēva grēks Pāvila Rozīša dzejojumā "Jaunavības tronis" (1919)

 

Konferences organizācijas komiteja: prof. Ieva Kalniņa, prof. Māra Grudule, lektore Sigita Kušnere, doktorants Arturs Skutelis.

Informācijai un jautājumiem: ieva.kalnina@lu.lv

]]>
Raksti
news-52545 Sun, 24 Nov 2019 23:00:39 +0200 Novembra izskaņa ar LU HZF Akustisko dzejas vakaru https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/52545/ LU Humanitāro zinātņu fakultātes Studentu pašpārvalde un literatūras un kritikas portāls Ubi Sunt sadarbībā ar LU Bibliotēku 29. novembrī plkst. 18.30 aicina uz ikgadējo Akustisko dzejas vakaru, kas norisināsies LU Bibliotēkas Humanitāro zinātņu bibliotēkā (Visvalža ielā 4A). Akustiskie dzejas vakari rudenī un prozas vakari pavasarī, kuros tekstu lasījumi mijas ar muzikāliem priekšnesumiem, aptuveni 10 gadu laikā kļuvuši par vienu no LU HZF raksturojošākajiem pasākumiem. Tie vienuviet pulcē gan sabiedrībā pazīstamus un iemīļotus rakstniekus, gan jaunos autorus, kuriem šī varbūt ir pirmā uzstāšanās un iespēja parādīt savu balsi plašākai publikai.

29. novembrī dzirdēsim tādus dzejniekus kā Pēteris Cedriņš, Dainis Deigelis, Artis Ostups un Ivars Šteinbergs.

No jaunajiem autoriem ar saviem tekstiem iepazīstinās Oskars Otomers, Līva Luīze Levko, Toms Deimonds Barvidis, Kristiāna Pelēkā, Daniels Heincis, Džeids Vils un Elza Neimane.

Aizmirsties ne tikai vārdos, bet arī melodijās ļaus mākslinieks Lauris Valters, grupa Tu’n’es, kā arī dziedātāja Keitija Bārbale.

Jau piektdien tiekamies LU Bibliotēkas Humanitāro zinātņu bibliotēkā, lai omulīgā gaisotnē baudītu dzeju, mūziku un jaukas sarunas pie kūpošas tējas krūzes un gardumiem.

 

Patīkamus pārsteigumus dalībniekiem nodrošina pasākuma atbalstītāji – literatūras un kritikas portāls Ubi Sunt, LU Bibliotēka, Ģertrūdes ielas teātris, Escape Room, Robert’s Books, kafejnīcas Terapija un Parunāsim, kā arī Latvijas Rakstnieku savienības laikraksts konTEKSTS.

Seko līdzi jaunumiem Akustiskā dzejas vakara Facebook lapā.

]]>
Notikumi
news-52377 Tue, 12 Nov 2019 12:04:58 +0200 Kāpēc es neesmu tu? Filozofiskas atbildes uz bērnu jautājumiem https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/52377/ Noteikti katrs vai arī katrs otrais ir redzējis dažādus video, kuros bērni atbild uz filozofiskiem jautājumiem. Vecāki ir saskārušies ar savu bērnu jautājumiem, uz kuriem ne vienmēr ir viegli atbildēt. Bērnos ir daudz gudrības un atjautības. Viņi ir radoši un dzīvi uztver tieši un patiesi. Grāmata "Kāpēc es neesmu tu?" (Jāņa Rozes apgāds, 2019) ir vēl viens apliecinājums bērnu nebeidzamajai zinātkārei. Tajā dzīves gudrs vīrs atbild uz viņu jautājumiem. Tomijs Ungerers (1931–2019) bija Francijas Goda Leģiona ordeņa kavalieris un elzasiešu mākslinieks. Atbildes uz bērnu jautājumiem autors rakstīja franču žurnāla Philosophie Magazine slejās. Grāmatā apkopotas interesantākās slejas no šī žurnāla, tās ir papildinātas ar Ungerera zīmētajām ilustrācijām.

Grāmata izveidota tā, ka to lasot, ir sajūta – es pati esmu uzdevusi jautājumus Ungerera kungam un ar nepacietību gaidu atbildi uz katru no tiem. Tieši šīs tuvības dēļ gribas autoru saukt vienkārši par Tomiju, kā tādu mīļu vectētiņu. Turklāt es joprojām sirdī esmu kā mazs bērns, tāpēc gribu tiepties un teikt – nē, tā nu gan nav, tā nevar būt pareizā atbilde uz jautājumu. Būtu lieki piebilst, ka nav jau nemaz pareizu vai nepareizu atbilžu (tomēr atļāvos to piebilst, ja nu kāds šo teikumu lasa pirmo reizi).

Atverot grāmatu, pirmais, kam manas acis pievērš uzmanību, un lūpas savelkas smaidā, ir ārkārtīgi interesantie bērnu jautājumi. Tie ir gan lielie dzīves jautājumi par to, kurš radīja Dievu, kas atrodas aiz zvaigznēm, kā veidot savu dzīvi u.tml., gan pavisam neparasti jautājumi – vai arī utis nomirstot nokļūst kapsētā? Kāpēc es visu laiku eksistēju? Vai mirt ir interesanti? Manuprāt, bieži vien ir ļoti sarežģīti atbildēt uz šādiem vaicājumiem, jo ikdienā par to nenākas pat aizdomāties. Tomēr Tomijs uz tiem atbild ar tikpat lielu interesi un dažādību, kādi ir arī bērnu jautājumi.

Jāteic, ka autora atbildes caurstrāvo filozofija. Bieži vien tās ir arī humoristiskas. Jebkurā gadījumā autors atļaujas būt brīvs un domāt pats, nemēģinot nevienu atdarināt, kaut arī jaunībā ir iedziļinājies Kanta, Dekarta, Uspenska un Kirkegora filozofijā. Ungerers ir apgalvojis, ka viņa loģika ir absurda, tāpēc visas viņa atbildes nevajadzētu uztvert nopietni. Tomijs necenšas kaut ko izpušķot. Atbildēs jūtams, ka viņš mēģina bērniem reālistiski izstāstīt, kāda ir pasaule ar visu savu netaisnību un vardarbību. Tomēr ne visas atbildes ir tik nopietnas. Autors stāsta piemērus ne tikai no savas dzīves, bet arī izfantazē tos.

Fantāzijas klātbūtne jūtama daudzviet, piemēram, man interesanta šķiet viņa doma par žurkām, kuras nevilcinoties pārņems planētu, kad mūsu šeit vairs nebūs. Viņš fantazē: "[Žurkas] apmeklēs bibliotēkas, lai aprītu milzīgas zināšanas, kas ātri vien attīstīs to intelektuālās spējas." (23) Un ko gan tu atbildētu uz jautājumu – "Kā izskatīsies uz šīs planētas, kad mūsu te vairs nebūs?" (23) Laikam bez filozofēšanas nekādi neiztikt.

Tomēr bieži vien bērni ir ziņkārīgi ne tikai par nākotni, bet arī pagātni un tagadni. Pats, piedzīvojot Otro pasaules karu, Tomijs uz 7 gadus vecā Ērika jautājumu "ko iegūst, uzvarot karā? " (28) atbild: "Var gūt uzvaru kaujā, taču nevar uzvarēt karā." (28) Viņš piebilst, ka karš rada zaudējumus abām pusēm. Grāmatā ir vaicājumu virkne par sabiedrību un morāli, uz kuru Tomijs cenšas rast atbildes, bet vēl bez šīs tematikas autora lokā ir arī jautājumi par bailēm, ģimeni, draudzību, naudu, domāšanu, kosmosu, mīlestību, nāvi, dabu utt.

Autora atbildes brīžiem ir izaicinošas, un es ne vienmēr viņam piekrītu. Viņš saka: "Mīlestība ir vai nu tepat, vai arī gaida tevi kaut kur citur." (33) Es domāju, ka arī mēs paši varam dāvāt mīlestību otram, nemēģinot vienmēr to sagaidīt no citiem. Ak, bet laikam būšu uzķērusies uz Tomija āķa, jo tieši tāds ir viņa grāmatas mērķis – rosināt mani domāt. Dažbrīd gribas ietiepties un jautāt – vai tiešām bērns sapratīs, kad viņam par patvēruma meklējumiem Visuma bezgalībā teiks: "Tas ir maķenīt tā, it kā tukšums mēģinātu patverties neesamībā." (50) Tomēr nevar noliegt, ka autora domas ir visai oriģinālas.

Varētu jau analizēt visas atbildes uz jautājumiem un apskatīt, cik dažādi un interesanti ir gan bērnu jautājumi, gan autora atbildes uz tiem, jo katra lappuse neatstāj vienaldzīgu – vai nu es iedziļinos, to lasot, vai nepiekrītu, vai pat šausminos, kā viņš atbild bērniem, vai arī tieši pretēji – saprotu, cik asprātīgi un gudri viņš atbildējis uz ne visai vieglajiem bērnu jautājumiem. Turklāt jūtams, ka Tomijam bērni rūp. Viņš mēģina viņus audzināt.

Galu galā jāsaka, ka šī grāmata ir domāta kā bērniem, tā arī pieaugušajiem. Varbūt tā varētu būt labs sākums sarunai ar bērnu? Varbūt sarunai ar sevi? Tas nu katram būtu jāsaprot pašam. Manuprāt, šīs grāmatas galvenais mērķis ir rosināt domāt ikvienam cilvēkam, turklāt jebkurā vecumā. Pats autors apgalvojis, ka "atbilde ne vienmēr atbrīvo mūs no jautājuma." (4. vāks) Iespējams, atbilde rosinās uzdot vēl vairāk jautājumu. Reizēm pēc atbildes uzzināšanas būs vēlme uzdot vēlreiz to pašu, papildinot ar – vai tiešām? Reizēm jautājums neliks mieru arī pēc kāda laika, kad atbilde jau būs dzirdēta. Nav pareizu vai nepareizu atbilžu. Atbildes paliek tikai atbildes. Bet jautājumus vajag uzdot. Vajag, un viss.

]]>
Kritika
news-52289 Wed, 06 Nov 2019 14:56:41 +0200 Decembra sākumā Rīgā notiks ikgadējais starptautiskais literatūras festivāls “Prozas lasījumi” https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/52289/ No 3. līdz 8. decembrim Rīgas kultūrvietās, bibliotēkās, kafejnīcās un bāros norisināsies starptautiskā literatūras festivāla “Prozas lasījumi 2019” pasākumi, kurus bez maksas aicina apmeklēt ikvienu interesentu. Festivāla viesu valsts un caurvijas motīvs šogad ir Japāna. Jau tradicionāli decembris Rīgas kultūras dzīvē saistās ar “Prozas lasījumiem”, kas no neliela Andreja Upīša dzimšanas dienai veltīta lasījumu vakara pārtapis literatūras festivālā, kas nedēļas garumā piedāvā apmeklēt pasākumus, kuros ar savu jaunāko darbu vai to fragmentu lasījumiem uzstājas dažādu paaudžu Latvijas rakstnieki, kā arī viesautori no ārzemēm. Šī gada festivāla programma sastāv no 17 pasākumiem, kuros piedalīsies vairāk nekā 50 prozas autoru.

Programmā būs atrodami gan tādi apmeklētāju jau iecienīti pasākumi kā “Baltijas stāstu vakars”, kurā varēs sastapt autorus no kaimiņu valstīm, “Prozas brokastis”, kas kā katru gadu svētdienas rītā notiks kafejnīcā “Andalūzijas suns”, un “Bāru tūre ar raksntiekiem”, ko jau trešo gadu rīko interneta žurnāls “Satori”. Ar jaunajiem autoriem varēs iepazīties “Literārās Akadēmijas” un “Acinājuma” lasījumos, savukārt brīvdienās uz diviem pasākumiem īpaši tiks aicināti mazākie literatūras baudītāji. Tāpat programmā būs atrodami jaunumi – Latvijas PEN klubs aicinās uz lasījumu vakaru “Prozas provokatori”, bet tv raidījums “Literatūre” festivāla ietvaros piedāvās kopīgi noskatīties 2. sezonas pirmizrādi.

Daļa no pasākumiem noritēs Japānas zīmē, jo festivāla tālākie viesi šogad ieradīsies tieši no Japānas. Festivāla atklāšanas vakarā “Saule aust Austrumos” 3. decembrī Rīgas mākslas telpā performanci japāņu teātra valodā piedāvās kustību māksliniece Simona Orinska un mūziķis Artis Gulbis, bet ar trīs japāņu autoriem satikties būs iespējams “Japāņu autoru prozas lasījumos” Latvijas Nacionālajā bibliotēkā sestdien, 7. decembrī. Pasākumā “Japāņu stāstu vēstnieki” Inese Zandere, Pauls Bankovskis un Andris Kuprišs lasīs vēsturiskus stāstus par japāņu militārā atašeja Makoto Onoderas un viņa dzīvesbiedres Juriko Onoderas Rīgā pavadītajiem gadiem 20. gadsimta 30. gados. Savukārt ISSP Galerijā festivāla ietvaros tiks ataklāta japāņu mākslinieces Mako Išizukas darbu izstāde “Grāmatplaukts”, kuras centrālā ideja saistās ar tekstu, literatūru un grāmatām. Ģimenes sestdienā bērni varēs mācīties locīt origami, bāru tūrē būs iespēja malkot Japānas tradicionālos dzērienus, bet noslēguma vakarā apmeklētājus priecēs japānisks muzikālais priekšnesums.

 

Ar pilnu festivāla programmu iespējams zemāk, kā arī festivāla mājasalpā www.prozaslasijumi.lv.

Otrdien, 3. decembrī

19:00 SAULE LEC AUSTRUMOS
Rīgas mākslas telpa, lielā zāle, Kungu iela 3

Festivāla atklāšanas pasākums, kurā ar lasījumiem piedalās Latvijas rakstnieki: Gundega Repše, Inga Ābele, Kristīne Želve, Andris Akmentiņš un Aivars Eipurs, ar performanci japāņu teātra valodā piedalās kustību māksliniece Simona Orinska un mūziķis Artis Gulbis.

 

Trešdien, 4. decembrī

18:00 PROZAS PROVOKATORI
Latvijas Mākslas akadēmijas 2. stāva ātrijs, Kalpaka bulvāris 13

Latvijas PEN aicina savus jaunos darbus lasīt autorus, kuri līdz šim ir pierādījuši, ka literatūrā  pārkāpj pierastā robežas ar darba valodu, ar sižeta izvērsumu vai izvēlēto tēmu un stilistiku. Lasījumā piedalās Ieva Melgalve, Rihards Bargais, Edmunds Frīdvalds, Helga Tormane. Pasākumu vada: Inga Gaile, Latvijas PEN priekšsēdētāja, dzejniece, rakstniece, dramaturģe.

 

19:30 TV RAIDĪJUMA “LITERATŪRE” II SEZONAS PIRMIZRĀDE
Latvijas Mākslas akadēmijas 2. stāva ātrijs, Kalpaka bulvāris 13

Raidījums veltīts diviem gleznotājiem: Anšlavam Eglītim un Raimondam Staprānam, kurus vieno, protams, literatūra, Amerika un kopīgi pavadītais laiks pusgadsimtu tālā pagātnē. Raidījums “Literatūre” tapis ar valsts simtgades programmas atbalstu. Pasākumu vada: Marta Selecka, Gustavs Terzens, Uģis Olte.

 

Ceturtdien, 5. decembrī

18:00 “KONTEKSTA” LASĪJUMS
Alus krogs “Miezis un kompānija”, 13. janvāra iela 21

LRS literatūras laikraksta “konTEKSTS” autoru lasījumu vakars, piedalās: Arno Jundze, Aivars Kļavis, Lilija Berzinska, Egīls Venters, Kristīne Ilziņa un Kurzemes prozas lasījumu uzvarētājs/a. Vakaru vada: Sandra Ratniece.

 

19:30 “SATORI” BĀRU TŪRE AR RAKSTNIEKIEM
Pulcēšanās un sākums: lokāls “Veldze”, Kalnciema ielā 40F. Tālākais maršruts: “Vinilbārs”, “Dēkainis”, “Hāgenskalna komūna”, “Pils”

Bāru tūri ar rakstniekiem interneta žurnāls “Satori” rīko jau trešo gadu. Šoreiz tā notiks Āgenskalnā, un pasākuma dalībnieki brīvā atmosfērā kopā ar prozaiķiem apmeklēs piecus bārus, klausīsies stāstus un malkos dzērienus. Piedalās: Daina Tabūna, Aksels Hiršs, Rvīns Varde, Sergejs Timofejevs, Elizabete Lukšo-Ražinska. Vakara vadātājs: Henriks Eliass Zēgners.

 

Piektdien, 6. decembrī

19:00 BALTIJAS STĀSTU VAKARS
Rīgas mākslas telpa, lielā zāle, Kungu iela 3

Klausītājiem tiek piedāvāts Baltijas valstu autoru lasījums oriģinālvalodās ar titrējumu latviešu un angļu valodā. Lasījumos piedalās Arvis Kolmanis (Latvija) un Svens Kuzmins (Latvija), Mehiss Heinsārs / Mehis Heinsaar (Igaunija) un Andrejs Hvostovs/ Andrei Hvostov (Igaunija), Daina Opolskaite/ Daina Opolskaitė (Lietuva) un Virginija Kulvinskaite/ Virginija Kulvinskaitė (Lietuva). Pasākumu vada: Ivars Šteinbergs.

 

Sestdien, 7. decembrī

12:00 STĀSTU TRAMVAJS BĒRNIEM
Pulcēšanās no plkst. 11.50, 1. tramvaja galapunkts “Jugla”, Brīvības gatve 409A

Lasījumā tramvajā piedalās rakstnieces Andra Manfelde, Luīze Pastore, Lilija Berzinska, autoru lasījumus papildina pantomīmas mākslinieka etīdes. Pasākumu vada dzejniece Ērika Bērziņa. Tā kā vietu skaits tramvajā ir ierobežots, klausītājiem iepriekš jāpiesakās “Facebook” izveidotajā pasākuma lapā. Braucienam jāiegādājas standarta biļete vai jāizmanto e-talons. Lasījums beidzas pieturā “Latvijas Nacionālā bibliotēka”. Pasākums notiek sadarbībā ar “Rīgas Satiksmi”.

 

13:00 ĢIMENES SESTDIENA “VAI PUIKA VĒL ZĪMĒ KAĶUS?”
Latvijas Nacionālās bibliotēkas 7. stāvs, Bērnu literatūras centra lasītava, Mūkusalas iela 3

Japānas pasaku stāstīšanas, origami un zīmēšanas darbnīca pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem kopā ar ģimenēm.

 

14:00 SLIEKSNIS. DIPTIHS I: AICINĀJUMS
Alus krogs “Miezis un kompānija”, 13. janvāra iela 21

Lasījumos piedalās četri topošie rakstnieki, kas piedalījušies literārajā nometnē “Aicinājums”: Paula Kukle, Elīna Smoļaka, Alberts Roze, Georgs Kairišs. Pasākumu vada Sandra Ratniece. Pasākumā muzicē Kristiāna Šuksta un Sandris Šīrants .

 

15:00 JAPĀŅU STĀSTU VĒSTNIEKI
Igaunijas vēstniecības zāle, Skolas iela 13

Trīs latviešu rakstnieki Inese Zandere, Pauls Bankovskis un Andris Kuprišs uzrakstījuši vēsturiski precīzus stāstus par japāņu militārā atašeja Makoto Onoderas un viņa dzīvesbiedres Juriko Onoderas Rīgā pavadītajiem gadiem 20.gs. trīsdesmitajos gados. Stāsti tapuši Latvijas Jaunā teātra institūta organizētā festivāla “Homo Novus” ietvaros japāņu režisora Akiras Takajamas veidotajai izrādei “Heterotopija Rīgā”. Lasījums latviešu valodā ar iespēju lasīt stāstus arī angļu valodā. Lasījumu un paneļdiskusiju vada vizuālās komunikācijas speciāliste un japāņu kultūras entuziaste Santa Remere. Pasākums sadarbībā ar Latvijas Jaunā teātra institūtu  un Igaunijas vēstniecību Rīgā.

 

16:00 SLIEKSNIS. DIPTIHS II: LITERĀRĀ AKADĒMIJA
Alus krogs “Miezis un kompānija”, 13. janvāra iela 21

Lasījumos piedalās topošie rakstnieki no profesionālās izglītības programmas “Literārā Akadēmija”: Lelde Jauja, Maija Uzula-Petrovska, Līga Putraima, Ketija Riteniece, Dāvids Rubens, Guntis Zariņš. Pasākumu vada Ieva Melgalve un Jana Egle. Pasākums ar muzikālo pavadījumu.

 

17:00 散文朗読会 SANBUN RŌDOKU-KAI. JAPĀNAS AUTORU PROZAS LASĪJUMI
Latvijas Nacionalās bibliotēkas ātrijs, Mūkusalas iela 3

Piedalās rakstnieki no Japānas: Kjoko Nakadžima (Kyoko Nakajima), Ito Ogava (Ito Ogawa), Dans Osano (Dan Osano). Lasījums japāņu un latviešu valodā, diskusija – angļu valodā. Pasākumu vada: Ilmārs Šlāpins. Mūzika: Ansis Jansons (kokle).

 

19:30 MAKO IŠIZUKAS IZSTĀDES ATKLĀŠANA UN SARUNA AR MĀKSLINIECI
ISSP Galerija, Marijas iela 13 K.3

Mako Išizuka (Mako Ishizuka) ir Zviedrijā dzīvojoša japāņu māksliniece, kuras darbu uzmanības centrā ir dažādas tēmas, kuru pētīšanai un izteikšanai māksliniece izmanto teksta un vizuālas koncepcijas sintēzi. Festivāla “Prozas lasījumi 2019″ laikā Mako Išizuka veidos darbu “Domu karte” (Map of Thoughts) un izstādīs darbu “Grāmatplaukts” (Bookshelf), un reflektēs par savu teksta un radīšanas pieredzi un procesu. Sarunu ar mākslinieci vada: kuratore Inga Lāce. Saruna angļu valodā. Mākslinieces dalība festivālā “Prozas lasījumi 2019″ tiek organizēta sadarbībā ar Ziemeļu Ministru padomes biroju Latvijā un ISSP. Sarunu vada: kuratore Inga Lāce.

 

Svētdien, 8. decembrī

12:00 PROZAS BROKASTIS
“Andalūzijas suns”, Elizabetes iela 83

Tradicionālie svētdienas rīta lasījumi. Piedalās: Kristīne Ulberga, Haralds Matulis, Agnese Krivade, Arvis Viguls un Kurzemes prozas lasījumu uzvarētājs/a. Pasākumu Vada: Toms Treibergs.  Muzikālais noformējums: Dzintars Briedis. 

 

15:00 STĀSTU STACIJA
Mākslas stacija “Dubulti”, Zigfrīda Meirovica prospekts 3, Jūrmala

Lasījumos piedalās: Inese Paklone, Guntis Berelis, Ilze Jansone, Pēteris Pūrītis, Dace Vīgante.  Pasākumu vada: Ingmāra Balode.

 

18:00 FESTIVĀLA NOSLĒGUMS
K.K. fon Stricka villa, Aristida Briāna iela 9

Lasījumos piedalās: Sergejs Moreino, Dace Rukšāne, Inga Gaile, Osvalds Zebris, Jānis Joņevs. Pasākumu vada: Gustavs Terzens. Muzikāla performance. Pēc lasījuma dj Henriks Eliass Zēgners spēlēs festivāla dalībnieku izvēlētās mīļākās dziesmas un ierakstus no savas kolekcijas.

 

Pirmdien, 9. decembrī

19:00 “SATORI” PAĢIRU SANATORIJA
Ģertrūdes ielas teātris, Ģertrūdes iela 101a

“Satori” aicina kopīgi atveseļoties no paģirām pēc Prozas lasījumu noslēguma pasākuma. Ar guļošajiem lasījumiem un ilustrāciju izstādi atklāsim ceturto “Satori” grāmatžurnālu “Paģiras”. Sagurušie klausītāji aicināti ņemt līdzi guļammaisus, pledus un spilvenus, lai lasījumus klausītos guļus. Pašsajūtas uzlabošanai dzersim īpašo Malduguns alu “Paģiras”, kas tapis, iedvesmojoties no grāmatžurnāla.

 

Festivāla aktualitātēm iespējams sekot līdzo  festivāla mājasalpā www.prozaslasijumi.lv, kā arī sociālo tīklos Facebook, Twitter un Instagram.

 

Starptautisko literatūras festivālu “Prozas lasījumi” organizē Latvijas Rakstnieku savienība kopā ar partneriem – tv raidījumu “Literatūre”, Starptautisko Ventspils rakstnieku un tulkotāju māju, Ziemeļu ministru padomes biroju Latvijā, “Rīgas Satiksmi”, Latvijas PEN, interneta žurnālu “Satori”, Latvijas Mākslas akadēmiju, Mākslas staciju “Dubulti”, Jaunā teātra institūtu un ISSP. Festivālu atbalsta Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas Dome, programma “Latvijai 100”, Japānas fonds, Japānas vēstniecība, Igaunijas vēstniecība un “Bonsai Garden”.

 

 

]]>
Notikumi
news-52287 Wed, 06 Nov 2019 14:37:58 +0200 The Bubble Gum Explotion izstāsta vienotu stāstu par Skalbes “Kaķīša dzirnavām” https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/52287/ Ceturtdien, 7. novembrī, atzīmējot pasaku meistara Kārļa Skalbes 140. jubileju Radio NABA prezentēs jauno albumu, kas tapis iedvesmojoties no Skalbes pasakas “Kaķīša dzirnavas”. Kultūras vietā “Aleponija” (Ernesta Birznieka-Upīša iela 22, Rīgā) notiks albuma “Skalbe. Dzirnavās” atvēršanas svētki. Albuma “Skalbe. Dzirnavās” vārdu autors ir dziesminieks un dzejnieks Imants Daksis, kurš radījis tos reflektējot par pasakas motīviem un tēmām, šodien iepazīstinām ar viņa skaņdarbu “Vienots stāsts”, kas ir albumu ievadošā kompozīcija. 1913. gada decembrī Kārlis Skalbe bija cietumā, bet mājās esošā meita – Ilzīte, Ziemassvētku dāvanā saņem dāvanu – pasaku “Kaķīša dzirnavas”. Atzīmējot pasaku meistara Kārļa Skalbes 140. dzimšanas dienu, dažādu paaudžu mākslinieki apvienojās, lai meklētu Kārļa Skalbes pasakā “Kaķīša dzirnavas” iekļauto kodu, radot 13 enerģiskas kompozīcijas, kuras papildina jaunākās paaudzes mākslinieču veidotas vizualizācijas. Pasaka šajā albumā iegūst jaunu veidolu, kas ar mūsdienīgu izteiksmes līdzekļu palīdzību atgriež mūsu apziņā tēlus, kas vairo spēku un ticību labajam. Albuma centrālais iedvesmas avots ir pasaka “Kaķīša dzirnavas”, tās tekstu dziesminieks un dzejnieks Imants Daksis ir pārlicis dzejā un caur dažādu noskaņu poētiskiem slāņiem izved mūs caur vienotu stāstu. Šim stāstam muzikālās interpretācijas radījuši trīspadsmit pašmāju mākslinieki - “The Bubble Gum expLOTION”, Evija Vēbere, “Plenērs”, “Inokentijs Mārpls”, “Dzelzs vilks”, Elizabete Balčus, “Difūzija”, “Baložu Pilni Pagalmi”, “Gas of Latvia”, “Zig Zag”, “Oranžās brīvdienas” un MNTHA. Vizuālo stāstu izstāsta jaunās mākslinieces no Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas Reklāmas dizaina izglītības programmas un pedagoģe Klāra Grundšteine, animācijas un video salikumu veido Valters Mednieks. 

Kārlis Skalbe (1879−1945) bijis skolotājs, rakstnieks, trimdinieks, cietumnieks cariskajā Krievijā, latviešu strēlnieks, Latviešu Pagaidu Nacionālās padomes loceklis, viens no Latvijas valsts dibinātājiem, divu Saeimu deputāts, Žurnālistu arodbiedrības līderis, bet mūža beigās trimdinieks Zviedrijā. Mantojumā atstājis ticības un humānisma simbolu – pasaku  “Kaķīša dzirnavas”, vārdus “Tēvzemei un brīvībai” un daudzas jo daudzas simbolos ietērptas dzīves patiesības.

Informāciju par projektu un tā video var atrast: https://naba.lsm.lv/lv/naba/naba-music/

Muzikālā izlase tiek īstenota ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latvijai – 100” atbalstu.

]]>
Notikumi
news-52098 Thu, 24 Oct 2019 11:12:55 +0300 Mūžu dzīvo, mūžu mācies https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/52098/ Rakstīt dzejoļus grūti audzinātiem bērniem šķiet savdabīgs pieteikums no autora, kurš intervijā portālam LSM.lv min, ka "nav tādu bērnu" [1], tomēr tālāk esošais skaidrojums sniedz vajadzīgo atbildi: "Mēs piedzimstam kā cilvēki, nomirstam kā cilvēki, no sākuma daudz ko nezinām, uz beigām daudz ko neatceramies, bet visu mūžu neko nesaprotam." Publicista, tulkotāja, dīdžeja, filosofa un vienkārši daudzpusīga kultūras darboņa Ilmāra Šlāpina otrais dzejas krājums atgādina manas pamatskolas literatūras skolotājas – tas ir bieži vien mīlīgs, bieži vien mīlīgi didaktisks un biežāk vien ar skaudru redzējumu par likstām sabiedrībā, kā arī bērnu un sevis audzināšanā.

Jaunāko autora veikumu ar debijas krājumu "Karmabandha" (¼ Satori, 2007) vieno šarmējoša nepretenciozitāte saturā un izteiksmē, visdrīzāk apzināta, ņemot vērā, ka gan publicistikā, gan privātās sarunās autors ir izteicis nevēlēšanos tikt redzēts kā "filosofs-dzejnieks". Ilmārs Šlāpins ar erudīciju, izglītību un dzīves pieredzi visdrīzāk pavisam viegli spētu aust poēmu labirintus, kur katras otrās rindas nobeigumā lasītājs sastaptos ar kādu abstraktu atsauci, tomēr tā vietā pirmais krājums ļoti silti un cilvēciski apraksta indivīda ("liriskā es" vai arī autora paša, kas gan to lai zin' un kam gan tas lai rūp) iemīlēšanās un šķiršanās pieredzes, attiecības ar citreiz abstraktu, citreiz personificētu Dievu, tieksmi dzīvot pilnasinīgi, nepakļaujoties laikam. Varētu teikt, ka abu krājumu galvenā vienojošā īpašība ir pārmērība, proti, nespēja kritiskāk atlasīt grāmatai tiešām nepieciešamos dzejoļus, kas mani kā lasītāju nogurdina, traucējot abu krājumu sākumos labi ievirzītajai un ieturētajai liriskajai spriedzei un poētiskajai vilkmei. Kā atzinis pats autors intervijā Radio Naba raidījumā "Bron-hīts", viņam visi dzejoļi ir mīļi, jo iemieso attiecīgā mirkļa iedvesmu, apziņas stāvokli un visu ar to saistīto. Mīlestība ir jauka lieta, bet citreiz saviem bērniem ir jāuzmet arī kāds stingrāks skats, un šis it sevišķi ir pienākums katra dzejnieka otrajai pusītei – redaktoram.

Otro krājumu no pirmā vistiešāk galvenokārt nošķir stingro formu lietojums, proti, jambi, trohaji, atskaņas, stingrie pantmēri, kā arī fokusa pārnese no personiskajiem pārdzīvojumiem uz plašākām sabiedrības likstām un frustrācijām. Lai arī loģika, personiskā pieredze un plašāka kultūra vēsta, ka aprakstītās lietas ir gana vispārcilvēciskas, krājuma pēcgarša tomēr rada sajūtu, ka tiek atainots tieši Latvijas sabiedrībai raksturīgs stūrgalvīgs maziskums, tukšpaurīgs pretrunīgums un prastais, pat savā ziņā nomācoši pragmatiskais nīgrums.

Krājumā mēs sastopamies ar dažnedažādiem jaukumiem: homofobiju, kas ietekmē sevis redzējumu dzejolī "Šis zēns ir zils" (52. lpp.), netieši norādītu vardarbību pret sievietēm dzejolī "Mana mamma vakaros raud" (ar atslēgas frāzi Šodien atradu mammas feisbuku / Tur ierakstīts tikai #esarī (70. lpp)) un, turpinot tēmu, meiteņu objektivizāciju jau no ļoti agrīna vecuma dzejolī "Saruna pludmalē" (32. lpp.).

Man personiski interesantākais krājumā ir nevis teksts, bet gan ilustratores Kristīnes Martinovas grafikas, kas bieži vien šķiet metaforiski piesātinātākas par pašiem dzejoļiem un manī kā lasītājā raisīja vairāk asociāciju un pārdomu virkņu (piemēri ir treju zobenu caurdurtais (Gordija?) mezglvīriņš 21. lpp. un cilvēciņš ar kontaktdakšu galvas vietā, kas sastop no dibena banknotes drukājošu cūķi ar kontaktligzdu šņukura vietā 12. lpp.).

Kā jau minēts, rūpīgāka dzejoļu atlase vai arī attiecīgu dzejoļu aizvietošana ar stilistiski izstrādātākiem un tematiski grodākiem tekstiem krājumam būtu nākusi tikai par labu, lai gan pārmērība nebūt nav tik nogurdinoša kā debijas krājumā, kas pavisam mierīgi varēja būt par 25–30 dzejoļiem īsāks (lai gan dzejprozas teksti, kas ievada katru no pirmā krājuma nodaļām ir viena no patiesākajām un precīzākajām lietām, ko esmu lasījis mūsdienu latviešu literatūrā par tiem skaudrajiem, eksistenciālajiem brīžiem, kad mūsu apziņa par savu vientulību un ar to saistīto baudu, par savu neizbēgamo aizgājamību un tiecību uz zaudēto cilvēku saslēdzas vai arī tiek sajusta visasāk).

"Es nemāku, komatus", manuprāt, lasītos raitāk un ne nieka knapāk, ja tajā nebūtu, piemēram, dzejoļu "Priekškamkarš", kas nav nekas vairāk par labskanīgu spēli ar valodu, un "Turpinot Vērdiņu", kas, kā jau minēts Edvarda Kuka recenzijā portālam Punctum, nav pielīdzināms Kārļa Vērdiņa saturiski krietni labāk izstrādātajam un pārdomātajam oriģinālam "Come To Me", un attiecīgi caur salīdzināšanu liek arī pašam Ilmāra Šlāpina dzejolim un ar to saistītajai dzejas izteiksmei nobālēt. Šeit gan arī ir jāuzsver, ka tā ir it sevišķi redaktora atbildība, kuram – šajā gadījumā pašam Kārlim Vērdiņam – ir jāspēj stingri uzstāt uz liekā materiāla izņemšanu no krājuma, pat ja šī specifiskā dzejoļa gadījumā tas var būt bijis personiski amizants un pat mākslinieciski glaimojošs.

Krājumā arī ir vērts izcelt brīžiem sociāli didaktisko pozīciju, kuru tas ieņem, piemēram, dzejoļos "Valsts ir darbības vārds", kurā iestājas par kolektīvo sabiedrisko atbildību valsts kontekstā, vai arī "Tikumiskās attīstības pasniedzējam", kurā ironizēts par skolotājiem un vecākiem, kuri cenšas ierobežot grāmatu saturu skolās. Autors nav slēpis uzskatu, ka politiska dzeja Latvijai ir vajadzīga un ka pozicionē sevi kā publicistu – cilvēku, kurš pauž kādu noteiktu politisku rīcību.

Tāpat arī neuzskatu, ka didaktika uzreiz ir kas peļams vai arī apejams kā kanalizācijas izteka. Autors, kurš pauž noteiktu pozīciju, pat uzstājīgi un tieši, var būt atsvaidzinoša un tīkama parādība mūsdienu literārā post (un postpost) un meta, un visādu citu modernismu laikmetā, kad ironija un sarkasms (lai gan šajā krājumā netrūkst arī šo elementu) nereti šķiet esam kā vadošā lingua franca, lai arī nav pašvērtība pati par sevi, vien rīks, kas nemākulīgās rokās ir pliks žests un poza – masturbācija bez kulminācijas.

Būtu patīkami, ja "Es nemāku, komatus" apliecinātu savas iemiesotās izteiksmes leģitimitāti kas, protams, riskējot ar pārsātinātību un apnicīgumu, iedvesmotu arī citus autorus rotaļīgi apspēlēt pieaugušo un bērnu dzejas paradigmas, sociālu un politisku dzeju, kā arī spēju būt gaumīgi didaktiskiem.

Ar interesi gaidīšu autora pieteikto trešo krājumu, lai gan ar klusu cerību, ka tekstu atlase tiks veikta ar nesaudzīgāku, pedantiskāku un skarbāku mīlestību.

 

[1] Lesīte, A. Šlāpins dzejas krājumā “Es nemāku, komatus” runā par to, kā ir nesaprast. Pieejams tiešsaistē: www.lsm.lv/raksts/kultura/literatura/slapins-dzejas-krajuma-es-nemaku-komatus-runa-par-to-ka-ir-nesaprast.a331547/

]]>
Kritika
news-51825 Wed, 09 Oct 2019 11:36:54 +0300 Es nezinu kur, bet es zinu, ka esam | Redakcijas sleja https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/51825/ Šo tekstu sāku rakstīt teju pirms trīs nedēļām, kad pussešos no rīta sēdēju vilcienā Zilupe-Rīga un lūkojos, kā garām slīdošās ainavas krāsu shēma no čuguna melnas pārtapa zilgani blāvā. Galvā dunēja mājas vīna un mazgulētas nakts trulums. Kad rakstu, man patīk izstiept kājas un dziļdomīgi košļāt kaut ko gardu (man, kā reiz, somā bija vecmammas ceptie pīrādziņi). Tomēr jau iepriekš minētā mazgulētā nakts rezultējās ar pīrādziņu atstāšanu somā (kurkstošajam vēderam liekot paciesties līdz Rīgai), šī raksta pieturpunktu ieskicēšanu (godīgi aizņemot tikai sev paredzēto sēdvietu) un parubīšanos, atstutējot galvu pret logu un pamostoties kaut kur pirms Lielvārdes (pēcāk ar džempera piedurkni slaukot nosiekaloto zodu).

Ir pagājušas trīs nedēļas, kopš prātā sāku rakstīt šo sleju, un ir pagājuši tieši trīs mēneši, kopš strādāju Ubi Sunt. Parasti trīs mēneši ir pārbaudes laiks, pēc kura darba devējam ir radies kaut kāds iespaids par jauno darbinieku un viņa spējām. Šajā laikā kolēģi noteikti pārliecinājušies par manu Google izklājlapu veidošanas prasmēm (tabulās, protams, dominē violetā krāsa) un tendenci teju vai katrā sarunā iepīt dažādas kvalitātes kalambūrus (īpašu sajūsmu izpelnījās joks par profesoru Lāmu un to, ka viņš dusmojoties nevis lamājas, bet lāmājas (viņš arī ir dzirdējis šo joku, bet neesmu pārliecināta, vai es ar to tā lepotos, ja studētu nevis Vācu, bet Baltu filoloģiju, un viņš lasītu manis iesniegtos referātus un lāmātos par muļķībām, kas tur sarakstītas)). Bet, metot jokus pie malas, – trīs mēnešus esot daļai no Ubi Sunt redkolēģijas, esmu saņēmusi un arī pati sev un mums uzdevusi vairākus jautājumus, uz kuriem šajā slejā centīšos rast atbildes vai vismaz ko atbildēm līdzīgu. Laikus brīdinu, ka man patīk iekavas (bet tas jau laikam ir skaidrs).

 

Ubi Sunt..? Jā, mēs paši arī meklējam

Atveru Gmail. 2017. gada 5. jūnijā saņēmu e-pastu no savas sintakses un morfoloģijas pasniedzējas, kas bija uztvērusi manu entuziasmu par literatūru. "Labdien, Signe! Vēlējos Jūs informēt par LU literāro tekstu vietni www.ubisunt.lu.lv. Varbūt vēlaties līdzdarboties?" viņa rakstīja.

Es uzspiedu uz saites, paskatījos, kas tur notiek, neko daudz nesapratu, uzrakstīju pasniedzējai atbildes e-pastu, kurā pateicos par informāciju, un teicu, ka noteikti padomāšu par kāda teksta iesūtīšanu. "Paldies, es pat nezināju par tādas vietnes eksistenci!" tieši tā es rakstīju. Un tad vadīju dienas, pa retam Facebook laika joslā ieraugot saiti uz kādu Ubi Sunt rakstu un nodomājot: "Ā, pareizi. Es taču gribēju viņiem kaut ko aizsūtīt." Un tad teju vai nekavējoties atkal piemirsu par šo domu, kas manā apziņas orbītā atpakaļ ierotēja tikai šī gada pavasara izskaņā.

Līdz tam es Ubi Sunt biju uztvērusi kā visai neuzkrītošu platformu, kas ik pa laikam kaut ko publicē, kaut ko runā un dara, bet dara to klusītēm. Kļūstot par daļu no redakcijas, nevarēju atbrīvoties no sajūtas, ka mūsu darbības kāds vēro un strikti kontrolē, jo skaitāmies taču daļa no Latvijas Universitātes, ka visam jābūt pareizi, ka visam jāturas konkrētos rāmjos, ka mums jābūt nopietniem cilvēkiem. Muļķīgas iedomas, un vienīgais, ko šobrīd par to spēju pateikt – fuck that (es, protams, atvainojos (īstenībā nē)).

Trīs mēnešos neesam paveikuši neko ekstrēmi revolucionāru, bet Ubi Sunt  Facebook lapas sekotāju skaits ir pieaudzis par gandrīz 150 cilvēkiem, un, kaut arī mēs pagaidām publicējam tikai vienu vai divus rakstus nedēļā, pārņem ļoti silta sajūta, dzirdot, ka "tā Bernarda Kudiņa dzejas kopa riktīgi patika" vai ka "Māra Ulme tik labi raksta". Tas nozīmē, ka mūs lasa un ka mūsu autoru balsis ļauj Ubi Sunt kļūt par mazāk klusējošu parādību.

Noteikti jāpiemin, ka mums tagad pat ir Ubi Sunt baneris un nozīmītes (silti sveicieni Aleksejam Muraško un Jānim Ogam, kuri palīdzēja līdz tam visam nonākt), un mēs lolojam cerības, ka drīzā nākotnē tiks izstrādāta jauna un pārskatāma vietne, kas šķistu mazāk mulsinoša un aicinātu tajā uzkavēties ilgāk par vienu rakstu.

Es jūtu, kā pamazām atbrīvojamies no neredzamā sloga un cenšamies atrast to, kas mūsu Ubi Sunt ir patiesībā. Jā, mēs esam literatūras un kritikas portāls. Bet mēs gribētu būt literatūras un kritikas portāls, kas šķistu aicinošs tieši jaunajiem autoriem, literatūrkritiķiem un tulkotājiem un kas neliktu domāt divreiz par to, vai ir laba doma te publicēties. Tajā pašā laikā arī priecājamies par brīžiem, kad jau zināmi un atzīti autori piedāvā savus tekstus, tādējādi atbalstot Ubi Sunt darbību.

 

Kur ir nauda? Jā, to mēs arī labprāt atrastu

Nesen pa logu redzēju varavīksni. Perspektīvas veidotā ilūzija radīja iespaidu, ka varavīksnes sākums meklējams pretējās kopmītņu ēkas skurstenī, kas man savukārt lika nodomāt, ka tur varētu slēpties pods ar zeltu, ja vien tās nebūtu kojas, protams. Tāds zelta pods Ubi Sunt (un noteikti ne vienam vien kultūras projektam Latvijā) dikti noderētu.

Mums bieži uzdod jautājumu par to, kāds ir Ubi Sunt finansējums. Nu, tīri teorētiski finansējums ir. Vai tas ir pietiekošs? Ne gluži. Vai autori saņem autoratlīdzības? Diemžēl nē. Vai redakcija saņem algu? Jā. Vai tā ir liela? Nu, ar to es nevaru samaksāt pat īri par savu koju istabiņu, tomēr līdz ar divciparu skaitli, kas ik mēnesi kuplina manu bankas konta bilanci, manī ieplūst arī prieks un gandarījums (te iederīgs šķiet teiciens "Sīkums, bet patīkami"). Tomēr brīdī, kad uzzināju, ka mūs finansiāli atbalsta tikai un vienīgi Valsts kultūrkapitāla fonds (un Latvijas Universitāte ne, kaut arī Ubi Sunt ir Latvijas Universitātes literatūras un kritikas portāls), mana seja kļuva biedējoši līdzīga tai Pikaču mēmei, kur Pikaču šķiet bezgala pārsteigts par itin visām pasaules norisēm. Jāteic, ka šobrīd Ubi Sunt ielauzies vismaz mūsu pašu Humanitāro zinātņu fakultātes uzmanības lokā (ko mēs cerīgi iztulkojām kā zīmi, ka mūsu rosīšanās kļuvusi redzamāka), un ir pat izskanējis variants nākamā gada budžetā iekļaut arī kādu pozīciju portāla darbības nodrošināšanai, uz ko, protams, nepaļaujamies, bet kāpēc gan nepasildīt rokas pie šādas iespējamības kā pie viegli remdena radiatora pašā apkures sezonas sākumā?

 

Pagriezt sevi skaļāk

Portāla darbība pagaidām lielā mērā ir atkarīga no svaiga gaisa un mīlestības, t. i., interneta pieslēguma un redkolēģijas entuziasma, bet nedz interneta, nedz entuziasma mums pagaidām netrūkst, jo šķiet, ka ir vērts censties un mēģināt parādīt, ka mums ir balss, kuru var dzirdēt un kuru arī ir vērts dzirdēt.

Mūsu galvenā redaktore un nu jau arī projekta vadītāja Ruta (kas ir kRuta (ceru, ka tu rediģējot šo nedzēsīsi ārā)) cīnās kā zvērs – viņa ir idejas autore un redaktore Ubi Sunt drukātajam žurnālam, kuram, ja viss notiks uz labu (cerīgs skatiens VKKF virzienā), vajadzētu ieraudzīt dienasgaismu šī gada izskaņā. Mūsu valodas korektore Madara (kas tiešām ir MaDara) pacietīgi lasa visus tekstus un ar vērīgu aci izķemmē ne tikai portālā publicējamos rakstus, bet arī vienpadsmitos vakarā saņemtas WhatsApp ziņas ar ievadu: "Klau, te jāliek komats?" Un Signe? Signe pilda satura redaktores (un redkolēģijas klauna) pienākumus, cerot, ka kaut kas no tā visa arī veido kādu pienesumu Ubi Sunt.

Var teikt, ka šobrīd Ubi Sunt mērķis ir parādīt, ka aiz šī projekta stāv īsti, rīkoties griboši cilvēki, kam rūp literārie procesi Latvijā un kas nebaidās riskēt, ar šo aizrautību piesaistot jaunus autorus un ideālajā gadījumā arī papildu finansējumu, kas ļautu izmaksāt autoratlīdzības (un ļautu man izvākties no kojām. Joks. Varbūt.).

Protams, viss notiek lēnām, un mēs tikai pamazām mācāmies to riskēšanu un nebaidīšanos, bet tas viss nāk ar laiku. Es šobrīd sēžu uz palodzes, un ir liela vēlme atspiest galvu pret loga rūti, parubīties un pamosties pēc kāda gada ar nosiekalotu zodu un secināt, ka Ubi Sunt lasītāju un rakstītāju loks ir pieckāršojies, ka LU ar mums lepojas un pat dod mums naudu, ka ļaužu uzacis nesavelkas neizpratni paudošās jautājuma zīmēs, pirmo reizi dzirdot vārdu savienojumu Ubi Sunt. Utopija, protams, bet jūs tikai iedomājieties…

Turpināšu dienu, neparuboties uz palodzes, iesniedzot šo sleju, kuru gribēju uzrakstīt jau pirms trim nedēļām, un cerot, ka Ruta būs saudzīga un atstās vismaz pusi tekstā minēto kalambūru. Bet ilgtermiņa cerība tomēr ir, ka cilvēki nesekos manai 2017. gada 5. jūnija pieredzei un ieraudzīs Ubi Sunt kā vietu, kas ir tā vērta, lai izmantotu to kā atspēriena punktu un tieši šeit pieteiktu sevi kā jauno autoru. Galvā uzreiz ieskanējās viena no L’oreal šampūna (?) reklāmām ar saukli "Jo tu esi tā vērta!", kas noteikti ir zīme, ka nudien pēdējais laiks pabeigt šo rakstu. Runājot par zīmēm, tūlīt iešu piešķirt sev daudz nozīmītes (t. i., no vienas vietas apspraudīšu džemperi ar Ubi Sunt nozīmītēm), pacelšu tējas krūzi (vai blašķīti, jo rudens tomēr) tostam, likšu kādam sevi tā nofotografēt un tad ar pārlieku lielu entuziasmu pievienošu uzņemto fotogrāfiju šai slejai.

 

Un jā, droši sūtiet savus tekstus.

Pagriezīsim mūsu balsis skaļāk.

]]>
Raksti
news-51622 Tue, 01 Oct 2019 10:52:55 +0300 Brīvībā palaistas domas https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/51622/ Kad pērnā gada 1. decembrī devos uz festivāla "Prozas lasījumi 2018" sagaidīšanas pasākumu "Bāru tūre ar rakstniekiem", kuru jau otro gadu pēc kārtas rīkoja "Satori", es, lai cik tas dīvaini neliktos, nezināju (un tāpēc nokaunos), kas ir Rvīns Varde. Tovakar šis augumā raženais prozaiķis nolasīja stāstu par bērnību un ar to pilnībā satrieca mani kā literatūras mīļotāju. Pēkšņi es gribēju šī autora stāstus vēl un vēl. Diemžēl vēlāk netiku uz citu pasākumu, kurā arīdzan uzstājās Rvīns Varde, bet, kā vēlāk sajūsmināti klāstīja uz pasākumu bijušās meitenes, viņa stāsts esot bijis dikti labs. Sasodīts, es greizsirdībā nodomāju. Taču īsts brīnums notika šī gada jūnija pašā vidū, kad pēc kādas grāmatnieku sarakstes, kurā pieminēju Rvīna Vardes vārdu, rakstot, cik ļoti gaidu viņa grāmatu (lai kad tā tiktu izdota), man personiski uzrakstīja pats autors, atklājot, ka tā klajā nāks jau šī gada septembrī. Vienvārdsakot – biju gar zemi.

Rvīna Vardes grāmatu "Kas te notiek" (Jāņa Rozes apgāds, 2019) saņēmu vien dienā, kad notika tās atvēršanas svētki. Pirms tam biju paspējis draudzeni izprašņāt par grāmatas saturu un vienu brīdi pat nedaudz vīlos, uzzinājis, ka izdotajā krājumā nav vis to stāstu, kurus internetā šur un tur vēl var izlasīt, bet gan pilnīgi cita veida literatūra – īsas, dokumentālas skices. Kā minēts uz grāmatas ceturtā vāka, tās "atspoguļo autora atmiņas, novērojumus un refleksijas".

Stāsti uzjautrina. Protams, ne vienmēr par attiecīgi aprakstīto situāciju var smieties pilnā rīklē, bet, manuprāt, Rvīns Varde vislabāk prot atklāties tieši šinī jomā. Dažbrīd varbūt kāds smaidot (vai smejoties balsī) sacītu "cik stulbi", bet to cilvēki saka arī par tiešām lieliskiem jokiem no tiesas labās komēdijās. Un nav jau arī tā, ka visa šī grāmata, neskatoties uz to, cik tā maza, sevī būtu jāuzsūc vienā piegājienā. Nē, šīs īsās skices var noderēt dienām, kad viss ir slikti. Kā tāda Bībele, kuru vari atvērt vaļā jebkurā lapaspusē un nedaudz papriecāties. (Labi, es nemaz neesmu lasījis Bībeli, lai šo grāmatu šādi salīdzinātu.)

Daudzkārt stāstos aprakstītās situācijas ir pilnīgi izklaidīgas, pat absurdas: "Nesen es braucu mašīnā un sajutu pēkšņu siltumu mugurā. Nodomāju, ka salūzis mugurkauls un muguras smadzenes lēnām ietek vēdera dobumā. Prātoju, ko vēl varētu pagūt, pirms pazūdu no šīs dīvainās šejienes. Izrādās, mašīnā vienkārši ieslēgta sēdekļa apsilde." (118) Bet nereti tieši tas  cilvēkam ir vajadzīgs, lai vienmuļos dzīves brīžus ietērptu spožākās krāsās. Kad atvēršanas svētkos apspriedos ar Aināru Rozi (SIA "Jānis Roze" valdes priekšsēdētāju), viņš teica, ka šo grāmatu vajadzētu iztulkot, jo šāda veida stāstiem noteikti atrastos savi lasītāji visā plašajā pasaulē. Un kāpēc gan ne, jo, neskatoties uz to, ka šī grāmata nav dižās literatūras augstākais punkts, savu funkciju tā izpilda godam.

Rvīna literārā valoda ir ļoti izkopta. Vietām pat jūtams, ka tas ir next level. Un arī izstāstītie stāsti ne vienmēr ir no sērijas par "vidējo latvieti". Tomēr vairums šo ainu jebkurš no mums varētu būt piedzīvojis (“Klupdams pa Rīgas centra remontu ierakumiem un brustvēriem, juzdams čību ventilācijas caurumos aukstu un nepielūdzamu rudeni, kas apklusina putnus un gatavo letarģiskai snaudai it visu, vērodams uzplēstā asfalta minējus kā steidzīgu būtņu sauju, es sāku redzēt kaut ko pagalam citu.” (23)). Varbūt pat lasot, nāktos prātot, ka pats tak būtu varējis savas dzīves ainas pierakstīt tieši šādā veidā. Bet kāpēc pūlēties, ja Rvīns Varde jau atsedz ne vien savu "individuālo pieredzi, bet lielā mērā mūsu kopējo pieredžu spektru".  (ceturtais vāks)

Domājams, šajā grāmatā ikkatrs spētu rast savu patvērumu, kaut gan brīžiem šie novērojumi šķiet nedaudz neveikli un saspiesti kopā pat tad, ja katra atmiņas skice spētu dzīvot savu dzīvi. Vienā no stāstiem autors gan to pats saka: “Visām šeit minētajām lietām nav nekā kopīga un vispār nekā kopīga nekad nav.” (77) Bet es domāju, ka šī mazā grāmatiņa ir sirdslieta, liekama vienuviet, piemēram, ar Aivara Eipura minimām.

 

P.S. Starp citu, arī mani, tāpat kā Rvīnu Vardi, reiz tiesāja par literāru tekstu. Tikai man tas viss beidzās daudz vieglāk un nenācās izciest sodu piespiedu darbu formā.

]]>
news-51498 Mon, 23 Sep 2019 11:26:49 +0300 Atzīšanās labirints https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/51498/ "Literatūra nav spēle. Vai, ja tā ir tikai spēle, tā mani neinteresē. Vai tu mani saproti?" (513) Iepazīstieties – šis ir mūsdienu katalāņu rakstnieks Žaume Kabrē (Jaume Cabré) un viņa astoņus gadus tapušais romāns "Es atzīstos" (Mansards, 2019), kuru latviešu valodā iztulkojusi lieliskā Dace Meiere. Jāatzīst, ka šī iepazīšanās nav no vieglākajām, es pat teiktu, ka tas ir milzīgs izaicinājums, jo mezglojumu, tīklojumu un visāda veida labirintu romānā ir papilnam. Tāpat lasītājam jāgatavojas stāties priekšā dažādiem vēsturiskiem un kultūrvēsturiskiem notikumiem, bez kuru saprašanas garām slīd arī daļa romāna burvības. Apspriežot šo grāmatu sociālajos tīklos, Dace Meiere vairākkārt lūgusi pieņemt autora spēles noteikumus. Atliek vien viņai piekrist – šis patiešām ir gadījums, kad nekā citādi ielauzties sižeta režģī un izbaudīt valodas meistarību nav iespējams. Romāna naratīvu var skaidrot trejādi: 1) tas ir stāsts par vijoļmeistara Lorenco Storioni pirmo 1764. gadā izgatavoto vijoli, kura romānā ir klātesoša ne tikai fiziski, bet arī iegūst simbolisku nozīmi; 2) tas ir stāsts par kultūras vēstures profesora Adriā Ardevula dzīvi, par viņa garīgo un emocionālo stāvokli, par to, ko viņš mīl un ko ienīst; 3) tā ir Adriā atzīšanās vēstule viņa vienīgajai, īstajai mīlestībai Sārai, kas ietver ne tikai viņa, bet arī daudzas citas atzīšanās. Un visi šie varianti ir pilnīgi precīzi! Taču vislabāk būtu tos visus apvienot, sakot, ka tas ir stāsts par storioni (it kā) pašreizējā īpašnieka Adriā atzīšanās vēstuli Sārai par savu dzīvi, mīlestības sāpēm, panākumiem, neveiksmēm utt.

Romāns sadalīts septiņās nodaļās. Katra no tām veltīta kādam posmam galvenās personas Adriā dzīvē. Tās rit hronoloģiskā secībā – sākot ar Adriā bērnību (A capite (no latīņu valodas 'no sākuma', 'jaunā rindkopā'), De pueritia (no latīņu val. 'par bērnību')) un beidzot ar viņa dzīves norietu (...usque ad calcem (no latīņu val. 'līdz papēžiem')), jau pasakot priekšā, ka grāmatā tiks aptverta viena (un ne tikai) cilvēka dzīve visā tās garumā.

Pārsteigumus šajā grāmatā sagādā teju vai katra nākamā lapaspuse. Dažbrīd tie izraisa pat pilnīgu apjukumu (šeit gan vairāk gribētos teikt totālu mindfuck), sevišķi tie ir lēcieni no Adriā ikdienas notikumiem 20. gadsimta vidū uz II pasaules kara un vēlākiem notikumiem nacistu ikdienā, un vēl vairāk – uz darbībām 14. gadsimtā inkvizitoru sadzīvē. Lieki piebilst, ka daži personvārdi ir vienādi, kas rada vēl lielāku apmulsumu. Taču šī spēja – samezglot notikumus un kaitinoši ilgu laiku lasītāju turēt neziņā par atrisinājumu – prozā vērtējama ļoti augstu. Bet tikai un vienīgi tādā gadījumā, ja viss teiktais un katra iesaistītā detaļa tiek attaisnota un vēlāk sakrīt vajadzīgajās mozaīkas vietās, nevis paliek karājoties kaut kur notikumiem pa vidu. Šī grāmata ir lielisks piemērs tam, kā viss tiek salikts pareizajās vietās un pāri nepaliek nekā lieka. Jāmin arī precizitāte, ar kādu aprakstītas visas detaļas, romāns ir izstrādāts līdz sīkākajām niansēm kā precīzs mežģīņu tīklojums.

Grāmatas sižets norisinās reālā vidē, vietas ir ļoti dažādas, taču pārsvarā tā ir Barselona, Tībingene, Aušvica, arī Žirona. Tāpat arī daļa darbojošos personu ir pavisam īstas, lielākoties tās ir vēsturiskas, piemēram, inkvizitori Žironā, dažādu pakāpju SS fīreri, kuri vairāk vai mazāk saistīti ar Aušvicas koncentrācijas nometni, tāpat arī nacistu ārsti, kuri veica "zinātniskus" eksperimentus ar bērniem, un nedrīkst nepieminēt vijoļmeistaru Lorenco Storioni. Šī iemesla dēļ dažbrīd šķiet pilnīgi neticami, ka romāna centrā esošā persona ir fikcija. Adriā tēls ir tik īsts, un viņam iespējams noticēt tik ļoti, lai ierakstītu google meklētājā un pārliecinātos, vai tiešām tāds cilvēks nepastāv. Mierīgu mani darīja fakts, ka visas saites, kuras aizveda pie Adriā Ardevula, bija saistītas ar romānu, pretējā gadījumā es būtu ļoti vīlusies. Var jau būt, ka galvenās personas tēlā autors ir izmantojis faktus no savas dzīves, taču skaidru pierādījumu tam nav iespējams gūt, tāpēc Adriā nevar uzskatīt par Kabrē alter ego. Tomēr tā ir viena no labajām zīmēm – tas norāda uz autora meistarību izveidot reālajā dzīvē neesošu personu, bet likt lasītājam tai pilnībā noticēt. Un noticēt tādā līmenī, ka nemaz nerodas jautājums par to, ka Adriā varētu nebūt dzīvs, īsts cilvēks.

Domājot par romānu "Es atzīstos", prātā nāk strukturālists Rolāns Barts (Roland Barthes) un viņa ideja par autora nāvi. Šai grāmatai Barta teorija ir pārsteidzoši viegli piemērojama – tai patiešām ir ļoti viegli atmest autora faktoru, kā arī nav pat vēlmes to ielikt kaut kādā ar autoru saistītā kontekstā, jo naratīvs lieliski strādā arī bez tā. Respektīvi, svarīgs ir protagonists, nevis tas, ko autors centies pateikt ar viņa tēlu. Šajā gadījumā rakstnieks ir nozīmīgs tikai brīdī, kad tiek apspriesta meistarība, ar kādu izveidots sižets, personas un viss pārējais.

Lai izstāstītu romāna sižetu un uzbūvi, vispirms būtu nepieciešams uzrakstīt vairāku desmitu lappušu garu naratīvo pētījumu, taču, ja jāsniedz vismaz neliels ieskats tajā, kas notiek aiz šīs grāmatas vākiem, tad viena no pieminēšanas vērtām lietām ir metanaratīvi. Visā stāstījumā ir sajūta, ka autors mēģina veidot tādu kā inception efektu, kur nemitīgi notiek atgriešanās dažāda veida sākumpunktos, no kuriem izriet nākamā sižeta līnija. Taču vislabāk metanaratīvs atspoguļojas romāna beigu posmā, kur paralēli galvenajam sižetam, tiek stāstīts par to, kā Bernats pārraksta Adriā romānu datorā, proti, pārraksta romānu "Es atzīstos", kā gaitā vēl vairāk tiek atklāta šīs grāmatas tapšana.

Pavisam pārliecinoši var teikt, ka romāna sižets rit hronoloģiski, taču daudzslāņainības efekts ir nenoliedzams – ik brīdi, kad šķiet, ka stāstījums ieņēmis secīgo gaitu, autors pārsteidz ar nākamo analepsi, kurām vēlāk pievienojas arī prolepses. Un to abu šajā grāmatā ir ļoti daudz… Tāpat interesants ir jautājums par stāstītāju. Galvenokārt romānā tādi ir divi, taču ik pa laikam parādās arī skatījums no citu personu redzespunkta (piemēram, atpakaļmetienos tālā pagātnē, kur tiek stāstīts par vijoļmeistaru vai mūku dzīvi). Tātad pirmais no tiem ir galvenais varonis Adriā, no kura 1. personas skatījuma pārsvarā iespējams uzzināt par viņa paša piedzīvoto, kā arī to, kas notiek tagadnē (šeit jāpiemin, ka dažbrīd stāsts pāriet 2. personā, jo Adriā uzrunā Sāru). Otrais ir 3. personas viszinošais narators, kurš ir klātesošs teju visos romānā attēlotajos notikumos. Taču ir ļoti grūti tos nošķirt vienu no otra un runāt par katru atsevišķi, jo šie stāstītāji nemitīgi mijas pat vienā teikumā, kā arī dažbrīd abi reizē stāsta par vienu situāciju ("Viņa runāja bez apstājas un izklāstīja man visu, ko Adriā nezināja vai izlikās nezinām, jo mājās, lai arī tagad man jau bija divdesmit, šīs tēmas netika apspriestas." (258) – šeit ar "man" ir domāts Adriā). Varētu šķist, ka tas rada sadrumstalotības efektu, taču tieši pretēji – romānā tas iedveš dzīvību un padara to vēl kinematogrāfiskāku.

 

Es arī atzīstos – es jau ilgāku laiku nedomāju "mīļākās grāmatas" kategorijā, bet šī ir grāmata, kuru, neskatoties uz apjomu, gribas pārlasīt vēlreiz un vēlreiz, tāpēc, domāju, šobrīd tā ir kļuvusi par manu mīļāko grāmatu.

Jāsaka, ka šis ir viens no tiem romāniem, pēc kura izlasīšanas rodas tāda piepildījuma un tukšuma sajūta reizē, jo it kā esi ļoti daudz ieguvis, to lasot, bet tajā pašā laikā grāmata ir beigusies, un vairs nevari sekot līdzi notikumiem, ar kuriem kopā esi dzīvojis ilgāku laika periodu, jo, pirmkārt, lasīt "Es atzīstos" nav ļoti viegli un, otrkārt, šo procesu speciāli gribas paildzināt.

 

P.S. Taču pāri visam "Es atzīstos" ir un paliek romāns par īstu mīlestību.

P.P.S. Es pasludinu šo recenziju par pilnīgi un galīgi aptuvenu. Un es vēlreiz atzīstos – lai uzrakstītu sakarīgu vēstījumu un normālu sižeta izklāstu par šo grāmatu, man vajadzētu ieslēgties darbistabā uz vairākiem mēnešiem un ārā iznākt ar vairāku desmitu lappušu garu pētījumu.

]]>
Kritika
news-51424 Tue, 17 Sep 2019 10:00:12 +0300 Vientuļo siržu klubs https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/51424/ Sabīne Košeļeva (1989) mūsdienu oriģinālliteratūras lasītājiem pazīstama kopš 2015. gada, kad debitēja ar romānu/garstāstu "Rīga – Maskava. 21. gadsimta mīlasstāsts" (Zvaigzne ABC). Autores pirmais darbs diezgan negaidīti un pārsteidzoši tika izvirzīts Latvijas Literatūras gada balvai kā spilgtākā debija. Pēc četriem klusuma gadiem lasītāju un kritiķu rokās iegulst rakstnieces jaunākais veikums – stāstu krājums ar intriģējošo nosaukumu "Vientulības ministrija" (Zvaigzne ABC, 2019), kas veiksmīgi papildina brango latviešu īsprozas ražu. Grāmatu veido desmit samērā īsi stāsti, un tās apjoms (111 lpp.) ir ļoti līdzīgs Sabīnes Košeļevas pirmā darba lappušu skaitam. Krājumu iespējams izlasīt nepilnā dienā, taču, iepazīstot jau pirmo stāstu, ir nepieciešams apstāties. Pārdomāt, saprast, izjust – iznirt no teksta un emociju dziļuma, lai ievilktu elpu un mestos nākamajā. Ar katru darbu šī vajadzība/sajūta tikai pastiprinās. Lai gan krājuma pamattēma ir vientulība, tomēr stāsti nav īpaši savstarpēji saistīti. Tiem ir atšķirīga tēlu galerija, sižeta izveide un laiktelpa. Arī vientulības motīvs neparādās kā nepārtraukti mirgojoša bākuguns. Drīzāk tas meklējams un nojaušams zemtekstos, lasāms starp rindām un atrodams vārdos neuzrakstītajā.

Stāstu varoņu kaleidoskops ir gana bagātīgs: mazs zēns, telefonatkarīgi laulātie, sieviete, kurai konstatēts vēzis, auklīte, kura ienīst darbu, pašlabuma meklētāja, lādzīgā Austra, pāris, kas labāk rūpējas par vaskadrānu nekā attiecībām, kā arī mazie egocentriskie cilvēciņi, kas sabūvējuši mūrus it visur. Autores radītie tēli nešķiet atsvešināti un tāli. Viņi ir cilvēki no pašu vidus, tādi, kurus ikdienā var sastapt ne reizi vien. Domāju, ikviens grāmatas lasītājs spēs identificēties ar vismaz vienu no personām, emocijām un notikumiem, kas atspoguļoti stāstos. Kā gan iespējams nejust līdzi piecgadīgam bērnam, kurš kliedz sāpēs no gūtās traumas, vai arī sievietei, kurai turpmāko mūžu lemts pavadīt divvientulībā ar audzēju? Tāpat kaitinoši pazīstama ir arī lieko kilogramu skaitīšana un vēlme dzīvot absolūtā bezrūpībā un komfortā. Vairumā stāstu centrālā ass ir tieši sievietes pasaule. Stāstos, kuros risināti pāru attiecību jautājumi, rakstniece ļauj ielūkoties arī pretējā dzimuma uzskatos un domās, tomēr galvenais akcents joprojām ir uz femīno. Sabīnes Košeļevas īsprozas varones nav kareivīgas cīnītājas, kuru dzīves moto ir "skaldi un valdi". Taču, nenoliedzami, šīs sievietes ir drosmīgas, jo spēj atzīt (kaut vai tikai sev), ka jūtas nelaimīgas un ir disharmonijā ar savu garīgo un fizisko veidolu. Tieši emocionālais disbalanss, ko rada un ietekmē iekšējie un ārējie kairinātāji, ir galvenais cēlonis vientulībai. Veidi, kā stāstu varoņi cenšas pretoties vai sadzīvot ar vienatni, ne vienmēr ir paši loģiskākie un efektīvākie, tomēr tā ir kustība nevis dīkstāve.

Īsprozas krājuma valoda ir raita, viegli uztverama, bez simbolu, metaforu un citu tēlainās izteiksmes līdzekļu pārmērībām. Tā ir sadzīviska un pielāgota ikdienas saziņai. Arī valoda ir viens no elementiem, kas Sabīnes Košeļevas tekstu padara lasītājam tuvāku un saprotamāku. Ar prasmīgu vārdu, teikumu un izteiksmes izvēli autorei sanācis ļoti precīzs darbos atainoto situāciju apraksts. Liekas, ka tēlus un darbību fiksējis kāds ļoti acīgs un skrupulozs vērotājs.

Interesanti, ka vairākos stāstos, piemēram, "Rauga pankūkas ar ķiršu ievārījumu un putukrējumu vai jauna kleita" un "Mazo cilvēku zemē" izmantota gredzenveida kompozīcija. Fragmentos, kas tiek atkārtoti tekstu sākumā un beigās, iekodēta konkrētā darba vēstījuma esence. Visbiežāk tieši ar šiem izteikumiem izgaismots un pastiprināts vientulības motīvs. Stāstījuma atklāsmei izvēlēts trešās personas viszinošais vēstītājs. Desmit skiču (tekstus pamatoti var tā dēvēt, jo autore kā ar prasmīga mākslinieka labi trenētu roku veikli iezīmē būtiskākās nianses laiktelpas un tēlu raksturojumā, neieslīgstot plašās ekspozīcijās un dziļos psiholoģiskajos portretos) uzbūve nav vienāda. Piemēram, "Matracis" veidots kā intervija, turpretī "Mazo cilvēku zemē" vērtējama kā filosofiska apcere par mūsdienu sabiedrības postiem un lāstiem.

Krājuma atslēga ir desmitais darbs "Vientulības ministrija". Stāstā tiek kopā sapulcināti iepriekšējo tekstu varoņi jeb vientuļās sirdis. Par galveno tēlu kļūst kāda vientulības ministre, kura, domājams, ir pati autore. Zīmīgi, ka no visiem cilvēkiem, kuri atrodas telpā, tieši viņa visspēcīgāk izjūt vienatni. Vadošo amatu ministrijā (utopiski distopiskā vai reālā) nevar ieņemt persona, kurai nav izcilu teorētisko un praktisko zināšanu attiecīgajā jomā. Sieviete, ministre, rakstniece "uz cilvēkiem skatās, it kā neatrastos ar tiem vienā dzīves telpā un laikā, bet gan aiz bieza stikla, caur kuru viņa visus redz, bet viņu – neviens" (103). Grāmatas vāks, kura dizainu veidojusi Aija Andžāne, vizuāli iemieso citāta būtību. Pelēki caurspīdīga siena, aiz kuras redzams vientulīgs cilvēka stāvs. Stāstos vienatne attēlota gan attiecībās ar mīļoto un vecākiem, gan atsvešinātībā un konfrontācijā ar sevi, ideāliem, gaidām un nomācošo ikdienu. Vai mūri/aizsargbarjeru iespējams pārvarēt? Krājuma noslēgumā Sabīne Košeļeva nepārprotami atbild uz šo jautājumu, tomēr tikai katram pašam jāizvēlas, vai pasauli vērot, paslēpjoties aiz droša spoguļstikla, vai būt brīvam, sagraujot izolējošo sienu. "Mūri nerodas paši no sevis. Mūrus uzceļ, lai aizsargātos – no vēja, okeāna, naidniekiem un iebrucējiem. Tu dzīvo iluzoras drošības apstākļos – neviens netiek iekšā, bet neviens netiek arī ārā." (29)

Salīdzinot ar grāmatu "Rīga – Maskava. 21. gadsimta mīlasstāsts", "Vientulības ministrija" šķiet mākslinieciski pārdomātāks, nobriedušāks un kvalitatīvāks darbs. Sižeta līnijas, darbības attīstība un emocionalitāte stāstu krājumā ir daudz koncentrētāka, sakārtotāka. Izlasot visus desmit tekstus, kas apkopoti īsprozas darbā, rodas pārliecība, ka līdz ar uzrakstīto, arī pati Sabīne Košeļeva ir augusi kā proziste.

]]>
Kritika
news-51371 Thu, 12 Sep 2019 10:46:25 +0300 "Kāpt pāri žogam ir bailīgi, bet iedvesmojoši." Saruna ar teātra zinātnes profesori Silviju Radzobi https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/51371/ Sestā intervija sērijā "Sarunas ar pasniedzējiem". Šoreiz piedāvājam sarunu ar teātra zinātnes profesori Silviju Radzobi. Ar viņu sarunājās Baltu filoloģijas maģistra studiju programmas students Andris Siksnis. Andris Siksnis: Kāpēc izvēlējāties studēt (P. Stučkas LVU iestājusies 1968. gadā) filoloģiju? Grāmatā "Uz skatuves un aiz kulisēm" (Zinātne, 2011) pieminat latviešu valodas un literatūras skolotāju Talsos, kura Jūs virzījusi šai nozarē. Bet, piemēram, rakstnieks Kārlis Zariņš – Jūsu kaimiņš Talsos – Jums tolaik saistījies ar malkas zāģēšanu un mīlestību uz baložiem, prātā vairāk paliekot nevis grāmatu krājumiem viņa dzīvoklī, bet gan apķēzītajām palodzēm.

Silvija Radzobe: Kad mācījos Talsu vidusskolas pamatskolas klasēs, uz mani lielu iespaidu atstāja latviešu valodas un literatūras skolotāja Ilga Sakare – viņa bija harismātiska personība, stingra, prasīga, interesanti pasniedza ne tikai literatūru (kā tautas teātra aktrise lieliski lasīja literāro darbu fragmentus, radot iespaidu, ka atklāj kādu noslēpumu, ko tu pats, "mirstīgais", lasot šo darbu, nebiji uztvēris), bet arī gramatiku. Viņas atzinība klasē tika augstu vērtēta, katrs gaidīja viņas komentārus pie sacerējumiem, ko uztvērām kā sev sūtītas vēstules. Gribēju kļūt tāda kā viņa. Uzzināju, ka to var Latvijas Valsts Universitātes Filoloģijas fakultātē. Kad kaimiņi prasīja, kur es mācīšos un es nosaucu Filoloģijas fakultāti, izrādās, neviens tādu vārdu nebija dzirdējis. Var jau neticēt, bet es pati arī nezināju – pirms skolas beigšanas.

A. S.: Un kāpēc tieši teātra virziens? Grāmatā "Uz skatuves un aiz kulisēm" minat Gunāru Bīberu un viņa dramaturģijas sekcijas ietekmi.

S. R.: Jā, profesora Bībera personības spilgtums, aizrautība ar savu darbu. Viņam bija ļoti interesantas lekcijas, viņš rakstīja arī teātra recenzijas. Tā kā viņš bija žilbinošs pasniedzējs, man arī tās recenzijas likās ļoti aizraujošas. Darbs Gunāra Bībera vadītajā Studentu zinātniskās biedrības Dramaturģijas sekcijā bija apmēram tas pats, ko es tagad realizēju teātra kritikas semināros – analizējām izrādes, rakstījām referātus par lugām, par aktieriem, aicinājām ciemos māksliniekus. Tas viss bija ļoti interesanti, tur bija dažādu kursu studenti, mēs savā starpā sadraudzējāmies. Reizi nedēļā notika nodarbības, visi, to skaitā es, tās gaidīja ar lielu pacilātību, tāpēc ka tā bija prāta asināšana, domu apmaiņa. Tas, iespējams, bija pats aizraujošākais studiju procesā, kaut arī citi pasniedzēji bija izcilas personības, piemēram, Vilnis Eihvalds, Alise Laua, Tusnelda Celmiņa, Skaidrīte Lasmane, Vilnis Zariņš… Otrs fakts, kas "pavilka" uz teātri, bija tas, ka 60. gadu pašās beigās un 70. gadu sākumā, kad es atbraucu uz Rīgu, bija ļoti interesanta teātra dzīve. Bija daudz interesantu iestudējumu, un mēs ar kursa biedriem – tā kā biļetes bija ārkārtīgi lētas – teātrī bijām vismaz trīsreiz nedēļā. Īpaši atceros divas izrādes – "Spēlē, Spēlmani!" Jaunatnes teātrī un "Santa Krusa" Nacionālajā (tolaik Drāmas) teātrī.

A. S.: Jūs rakstāt, ka izrādi "Pērs Gints" ar Uldi Pūcīti galvenajā lomā, esat redzējusi reizes trīs četras, kas, kā minat, "tolaik bija minimums, lai rakstītu par klasiku". Varbūt Jums ir rekordskaitlis, cik reižu esat apmeklējusi vienu un to pašu izrādi?

S. R.: Jā, ir. Tas attiecas uz "Spēlē, Spēlmani!", kuru redzēju "tikai" vienpadsmit reižu.

A. S.: Un kā ir šobrīd, ja par izrādi ir jāraksta recenzija, – cik daudz apmeklējat? Vairākas reizes vai vienreiz? Kāda vispār šobrīd ir prakse kritiķu vidū?

S. R.: Redzi, ar ko teātra kritika atšķiras no pilnīgi visām citām kritikām? Ar to, ka ir vajadzīgs paturēt prātā , kas ir redzēts. Citur – var filmu noskatīties vēlreiz, var pārlasīt dzejoli vēlreiz, var gleznu apskatīties vēlreiz. Teātrī – cik precīzi atcerēsies, tik arī būs. Jaunam kritiķim, iesācējam, atmiņa nav tā trenēta, lai atcerētos izrādi pēc vienreizējas skatīšanās, īpaši, ja izrāde ir sarežģīta. Ir arī tā, ka jaunam kritiķim bieži vien nav zināmas lugas, līdz ar to tu arī nezini, kam jāpievērš uzmanība, bet, teiksim, tagad es par vissarežģītākajām izrādēm varu uzrakstīt (ne tikai rakstīt) arī pēc vienas reizes. Tas ir treniņš, tās ir trenētas smadzenes, kas var izrādi saturēt atmiņā, kā arī vairāk vai mazāk ir saprotama teātra estētika, un, ja ir kaut kāds brīdis, kur sākas kāds estētiskais sižets, tad tu jau seko, kur un vai tas attīstīsies tālāk. Visām labām izrādēm, pat ja tās pieder postdramatiskajam teātrim, kur it kā sižeta nav (var nebūt verbāli izstāstāms sižets), noteikti ir estētiskais sižets. Uzķerot, kur tas sākas, var tam sekot. Tagad es, smadzeņu trenēšanas un pieredzes dēļ, varu uzrakstīt par vissarežģītāko izrādi ar vienu reizi. Protams, ja nav jāraksta, var mierīgāk skatīties. Es visai labi spēju atcerēties izrādes vizuālo pusi, bet vāji atceros audiālo. Acīmredzot tāpēc, ka man ir slikta mūzikas izglītība un vāja muzikālā dzirde. Mani skolā korī neņēma. Klasesbiedri, kas dziedāja korī, šausmīgi lamājās, ka viņiem jānāk divreiz nedēļā astoņos uz skolu kora dēļ, bet es domāju: "Ak, laimīgie! Cik es būtu priecīga, ja mani būtu tur paņēmuši!" Dziedāšanas kaislei ļaujos tikai kursabiedru sanākšanas reizēs, kad esam ne vienu vien glāzīti izcilājuši.

A. S.: Vēl, runājot par kritikas procesu – par mācībām, kas gūtas, strādājot kritikā. Piemēram, viena, ko minat, – nedrīkst sludināt: "Neejiet uz šo izrādi!"

S. R.: Jā, jā, tur bija tracis.

A. S.: Vai arī – nedrīkst pirms recenzijas publicēšanas apspriest izrādi ar citiem kritiķiem, lai nezagtu domas. Vai varat minēt vēl kādas atziņas?

S. R.: Kritiķe un slaveno teātra grāmatu autore Lilija Dzene, kura mūsu paaudzei bija liela autoritāte, teica, ka virsrakstā nevajag nepārprotami atspoguļot savu vērtējumu, bet likt tādu virsrakstu, kas ieinteresētu potenciālos lasītājus.

Par virsrakstiem… 90. gadu sākumā Nacionālajam teātrim negāja neko labi. Jaunušans iestudēja savas pēdējās izrādes, Kroderam (kas bija galvenais režisors) arī diez ko neveicās. Viens bija iestudējis izrādi lielajā zālē, otrs – mazajā, un abas izrādes bija ļoti sliktas. Man lūdza uzrakstīt recenziju, un es uzliku divdomīgu virsrakstu "Ārprāts augšā, ārprāts apakšā", kas teātrī esot izsaucis sašutuma vētru, bet, kad pēc vairākiem gadiem satikos ar Uldi Dumpi, viņš to ar labpatiku atcerējās. Kaut gan – ir tādi gadījumi, kad nav ko slēpt. Kaut kur lasīju, ka ir tādas izrādes, ar kurām teātri atklāj un ir tādas izrādes, ar kurām teātri slēdz. Runa ir par ārkārtīgi sliktām izrādēm vai ļoti labām izrādēm.

A. S.: Esat reflektējusi par problēmu nodot rakstus laikā, par to, ka ir nepieciešams pēdējā brīža azarts, lai varētu rakstu pabeigt un ka mokas sevi piespiest ir neaprakstāmas.

S. R.: (Smejas.) Vispār jau aprakstāmas. Bet tagad es tādas mokas vairs nepazīstu. Taču tad, kad sāku rakstīt, pat vēl līdz kādiem četrdesmit gadiem… Es vēl atceros, kad mana pirmā recenzija bija nodrukāta, svētki. 1973. gada decembrī.

Līdz kādiem četrdesmit gadiem uzrakstīt recenziju sagādāja milzīgas grūtības. Lai uzrakstītu recenziju, kā pats arī zini… Vajag koncentrēties. Vajag koncentrēties un zināt apmēram, par ko noteikti ir jāraksta. Nu, kāds jautājums – jāraksta par izrādi. Bet – no kura gala sākt? Ar ko? Kas ir galvenais? Kāda būs recenzijas konstrukcija? Es reizēm sāku darīt tā, ka es uztveru jautājumus, par kuriem noteikti jāraksta izrādes kontekstā. Pat uzlieku tādus virsrakstiņus, kādreiz tos virsrakstiņus atstāju, teiksim, rindkopai, kādreiz neatstāju. Tā ir vieglāk – ejot cauri vienam, otram, trešajam, ceturtajam tematam, kas skar gan estētiku, gan izrādes filozofiju vai aktierdarbu, režiju, problēmas. Tā var tikt ātrāk uz priekšu. Kaut kādus pēdējos desmit piecpadsmit gadus man uzrakstīt recenziju vairs nesagādā aprakstāmi neaprakstāmas grūtības. Apsēžos pie datora un uzrakstu. Diena aiziet, apmēram. Bet nav kā toreiz – tās mokas bija tik šausmīgas. Es domāju, ar ko tas saistīts? Tikai ar nespēju koncentrēties? Noteikti arī ar to.

Vēl bija viena lieta – ļoti gribējās rakstīt interesanti. Lilija Dzene rakstīja ļoti interesantas grāmatas, tajā laikā vispār superinteresantas. Mēs ar Gunu Zeltiņu – manu kursabiedreni un jauno kritiķi – arī gribējām būt interesantas. Likās, jāpasaka kas tāds, ko vēl neviens nav teicis. Tāpēc arī radās spazmas. Viena no manām pirmajām publikācijām bija par Tamāras Soboļevas lieliski nospēlēto Mazo muzikantu Smieklu Pētera Pētersona izrādē "Mistērija par Cilvēku". Pirmajā teikumā, kur es centos sekot Dzenes paraugam, bija pieci salīdzinājumi un četri palīgteikumi. (Smejas.) Anda Burtniece, kura toreiz strādāja "Literatūrā un Mākslā" un kurai pateicoties es arī reāli ienācu kritikā, to pārveidoja par trīs teikumiem, no pieciem salīdzinājumiem atstāja tikai divus. Bet reizēm bija tā, ka recenzijai aizgāja pāris nedēļas un neizdevās uzrakstīt. Iedvesmojošākais kritiķa darbā, vismaz man, ir sacensības pašam ar sevi. To noformulēju tajos grūtajos laikos. Bet gandarījums reizēs, kad tomēr varēju, bija ļoti liels, un tas lika neatstāt to nodarbošanos. Tajās reizēs, kad nevarēju, bija zaudējuma sajūta, traumējoša, kas atstāja sekas arī uz nākamo rakstīšanas reizi.

A. S.: Par recenziju rakstīšanu sakāt, ka jāraksta tas, ko domā.

S. R.: (Smejas.) Tu tā nedomā?

A. S.: Es piekrītu. Grāmatā "Uz skatuves un aiz kulisēm" rakstāt, ka nebijāt disidente, ka gribējāt grāmatai pat likt virsrakstu "Es nebiju disidente". Bet pieminat konfliktus, no kuriem nebija iespējams izvairīties, strādājot t. s. ideoloģiskajā sfērā, ja vien bija elementāra pašcieņa un pret darbu neattiecās formāli. Šobrīd publiskajās izpausmēs bieži iestājaties pret apšaubāmu rīcību, paužot nepārprotamu viedokli. Savos ierakstos esat atklāta.

S. R.: Tā varētu teikt.

A. S.: Varētu taču arī nebūt… Varbūt filoloģijas studijas kaut kādā mērā veidojušas šādu nostāju?

S. R.: Manis nosauktie izcilie mācībspēki, tiesa, nelietoja sovjetiskas frāzes un mācīja domāt. Un milzīgs paldies viņiem par to! Bet vai kāds no viņiem būtu radījis iespaidu – uz apkārtējo realitāti var skatīties arī kritiski… Diez vai.

Dzīves pozīciju man palīdzēja izveidot un attīstīt kas cits. Tā bija atmosfēra mūsu kursā un daži kolosāli kursabiedri, ar kuriem man joprojām ir labas attiecības. Īpaši gribu izcelt savu draudzeni Ināru Nagli (tolaik Randi). Un Intu Zamaiču. Viņa bija dažus gadus vecāka par mums, traģiski aizgāja bojā trīsdesmit četru gadu vecumā. Viņai bija ļoti labas zināšanas par literatūru, par autoriem, kurus pasniedza relatīvi maz vai nepasniedza vispār. Viņa bija ļoti aizrāvusies ar Austru Skujiņu, un mēs gājām uz Skujiņai veltītajiem vakariem 70. gadu sākumā. Viņai bija ārkārtīgi principiāla nostāja dzīves jautājumos. Nevarētu teikt, ka viņa bija kaut kāda disidente, bet viņai bija ironiska attieksme pret padomju ideoloģijas frāzēm un karjeristiem. Es atceros, ka pēc augstskolas beigšanas man vienreiz uzticēja veidot radio raidījumu "Varonības psiholoģija padomju dramaturģijā". Es tam veltīju divas nedēļas. Runāju par lugu "Ļubova Jarovaja", kuras pozitīvā titulvarone ir sieviete, kura nodod boļševikiem savu mīļoto vīru – baltgvardu komunistiskās pārliecības dēļ. Tajā laikā taisīt radio raidījumus bija ļoti izdevīgi, jo maksāja lielus honorārus, viens raidījums – kā puse no manas algas izdevniecībā. Atceros, kā Inta ironizēja par mani: es tagad apcerot rīkļu rāvēju psiholoģiju. Viņa man novēlot turpināt šo ceļu, tā es tālu tikšot. Man kaut kā gribējās, lai Zamaiča, kura man nebija tuvākā no draudzenēm, mani cienītu. Viņai acīmredzot bija liela ietekme uz mani. Arī mūsu kursa reformēšanas un studentu izslēgšanas, par kurām rakstīju grāmatā, radīja tādu sajūtu, ka pa straumi nedrīkst peldēt. Vēl viena persona, kas uz mani kā jaunu teātra kritiķi atstāja iespaidu, bija teātra kritiķe Anda Burtniece, kuru viņas oponenti ironiski sauca par Žannu D'Arku, kura iet uz barikādēm, lai aizstāvētu patiesību. Protams, nedrīkstu aizmirst Imantu Ziedoni, kurš, uzskatu, bija visnozīmīgākais ne tikai mans, bet visas mūsu paaudzes garīgais audzinātājs.

A. S.: Par darba pirmajiem gadiem minat, ka Jūsu un vienaudžu vidū valdījusi verdziska pakļāvība vecākās paaudzes autoritātei.

S. R.: Jā. Lielā mērā.

A. S.: Kā Jums šķiet, kā ir šobrīd – studentu, kolēģu vidū?

S. R.: Tas, ka mēs ar tevi sēžam "Kapteiņu ostā" un dzeram "Madonas" (labo) alu, jau vien norāda, ka nav nekādas pakļāvības. Tādu ideālo pasniedzēju un studentu attiecību modeli pirmoreiz piedzīvoju 90. gadu sākumā, kad strādāju Daugavpilī ar diviem aktierkursiem, pasniedzu teātra un literatūras vēsturi, braucu reizi divās nedēļās uz divām dienām. Pirmkārt, izveidojās ļoti veselīga atmosfēra pašā kolektīvā, jo puse bija meiteņu, puse – zēnu, kas vienmēr rada veselīgāku atmosfēru. Otrkārt, es centos, cik vien varēju, lai lekcijas nebūtu garlaicīgas. Manuprāt, izveidojās savstarpēji biedriska attieksme. Normālam pasniedzējam nekad nepatīk būt mātes vai vecmāmiņas lomā, vai, pasarg' Dievs, kaut kāda uzrauga-vagara lomā, gribas būt biedram. Es to tā arī uztvēru, ka pret mani izturējās kā pret biedru. Tas nozīmēja, ka viņi teica, ko domā, es arī teicu, ko domāju. Tā ir vislabākā attiecību forma. Pēdējie trīs iesaukumi maģistrantūrā – attiecību ziņā tie man ir bijuši gandarījumu dodoši modeļi. Attiecības bijušas biedriskas, kas, protams, nenozīmē to, ka tiktu pazeminātas prasības. Studenti reti iedomājas (vai vispār – nekad), cik viņiem ir liela nozīme tajā, kāds ir pasniedzējs, protams, ja viņš nav galīgs idiots. Ja viņš ir idiots, tad viņš ir idiots, un tur neko nevar līdzēt. Studenti var pasniedzēju radīt, un studenti var pasniedzēju iznīcināt. Ar attieksmi. Tas nenozīmē, ka ar mežonīgi ieplestām acīm jāblenž virsū un jāmāj ar galvu, bet to var just. Man ir gadījies strādāt arī tādās auditorijās (mazāk tas attiecas uz teātra zinātnes studentiem), kur rodas tāda sajūta, ka auditorijā esi viens pats un ka runā pats ar sevi. Tad kādā brīdī gribas apklust.

A. S.: Kāda, Jūsuprāt, ir studentu kolektīva nozīme mācību procesā?

S. R.: Jā, tam ir nozīme. Ne tikai pēdējos, bet jo īpaši pēdējos gados teātra zinātnes maģistrantūrā ir bijis tā, ka studējošo starpā izveidojas ļoti labas attiecības. Tie ir cilvēki, kuri nenāk tikko no skolas sola, viņi strādā, dažiem jau pat ir viens maģistra grāds. Strādāt un mācīties visu nedēļu ir ļoti grūti. Tad ir vajadzīga ne tikai interese par izvēlēto nozari, bet arī laba veselība. Ja izveidojas labs kolektīvs, ir vieglāk.

A. S.: Viena atziņa no Daugavpils laikiem: "Pilnīgi pieļauju, ka šīs manas literatūras lekcijas man pašai ir vairāk vajadzīgas nekā topošajiem Daugavpils teātra aktieriem, jo man pašlaik ir tik dedzīga kāre sabāzt sevī visu Lorku, visu Mannu, visu Cvetajevu [..] Sabāzt sevī lielu daudzumu kaut kā kvalitatīva, sarežģīta, nepierasta, bagāta, skaista." Pedagoga darbs ļoti daudz liek mācīties un iemāca pašam.

S. R.: Neapšaubāmi. Varu pateikt – kad sāku strādāt universitātē, pirku grāmatas (tagad arī pērku), teiksim, izziņu literatūru, teorētisko literatūru… Pirms pērku, vienmēr apskatos, kāds saturs (ko katrs dara), bet es vienmēr padomāju – ā, šis man derēs tai lekcijai, tas – tai lekcijā, to varēšu tur pateikt, to – tur. Joprojām tas ir asinīs. Un par saviem iemīļotajiem autoriem es katru kripatu kā skopulis vācu, lai tās kripatas palīdzētu man labāk saprast mākslinieku un lai es to varētu arī pastāstīt citiem. Īpaši tajā laikā – 90. gadu sākumā, kad strādāju Daugavpilī. Krita dzelzs priekškars, Latvijā kļuva pieejama literatūra, piemēram, trimdas literatūra, krievu disidentu literatūra. Atceros, tolaik lasīju Aleksandra Solžeņicina "Gulaga arhipelāgu", Anšlavu Eglīti, Zentu Mauriņu. Iznāca arī grāmatas par rietumu autoriem, kas iepriekš nebija pieejamas. Tas arī bija tāds lielo iespēju laiks, ļoti trauksmains laiks. Kā jau teicu, kad mācījos mūsu fakultātē (70. gadu pirmajā pusē), mums bija labi pasniedzēji. Bet bija tādas tēmas, kas nu, jaunajā laikā, bija jāapgūst pilnīgi no jauna. Tas bija, piemēram, jautājums par modernismu. Jo mūsu laikā par modernismu neko nemācīja, to oficiālos avotos sauca vai nu par dekadenci, vai par buržuāziskām ākstībām. Tas bija liels, sarežģīts darbs. Četrdesmit gadu vecumā bija jāapgūst kaut kas pilnīgi jauns, kas apvērsa manu izpratni par modernisma literatūru, vēlāk – teātri.

A. S.: Par šo laiku, kad mainījās politiskā iekārta un sāka kļūt pieejama literatūra, rakstāt: "Esmu no sirds pārsteigta, ka tik daudzi no mums 91. gadu sagaidīja, būdami garīgi kropļi tik mazā mērā." Kas palīdzējis izvairīties no kroplības lielākā mērā?

S. R.: Fakultātes labie pasniedzēji, mani studiju biedri, kurus es cienīju un gribēju, lai viņi ciena mani. Arī daži teātra kritiķi. Un brīvdomīgā atmosfēra, kas valdīja izdevniecības "Liesma" Kritikas un literārā mantojuma redakcijā, kur strādāju par redaktori 70. gadu otrajā pusē.

A. S.: Spēcīgas personības?

S. R.: Jā, tādā nozīmē, ka tie bija un ir cilvēki, kuri pašlabuma dēļ nenodeva savus principus. Un es neko nenicinu tik ļoti lielā mērā kā cilvēkus, kas kaut kāda sava labuma dēļ nodod principus. Kaut gan tas ir stulbi teikts, jo ir cilvēki, kuriem, manuprāt, nekādu principu vispār nav. Tātad arī nav, ko nodot.

A. S.: Daudz runājam par personībām. Vai Jums ir autoritātes? Piemēram, talantīgu režisoru, rakstnieku, aktieru vidū?

S. R.: Alvis Hermanis, piemēram, ir ģeniāls režisors, labāka Latvijā pašlaik nav. Bet viņš savā publiskajā retorikā tik bieži maina nostādnes, ka es īsti nesaprotu, kāda tā nostādne īsti ir. Viņš noteikti nav mana autoritāte sabiedriski politiskos un arī ideoloģiskos jautājumos. Viņš ir mana autoritāte mākslā. Mana autoritāte bija mamma, viņa bija mana autoritāte arī tad, ja es viņai nepiekritu. Jo viņa vienmēr dzīvoja saskaņā ar saviem uzskatiem. Mana autoritāte var būt jebkurš nestulbs, godīgs, intelektuāli aktīvs cilvēks, vairāk vai mazāk ar mugurkaulu. Manas autoritātes ir arī mani studenti, gan bijušie, gan esošie. Kādreiz mana vislielākā autoritāte bija Imants Ziedonis. Viņš rakstīja tādus darbus, kas radīja vēlēšanos nebūt bezmugurkaulniekam. Es gribēju, lai man nebūtu jākaunas viņa priekšā, proti, lai es nebūtu cilvēks bez mugurkaula. Viņa popularitāti tagad iedomāties neviens vairs nespēj. Teiksim, viņa dzejoļi bija nodrukāti "Literatūrā un Mākslā". Es brīvdienās biju Talsos un mazgāju istabu. Tad ienesa to avīzi, un es ieraugu, ka tur dzejoļi. Pārstāju istabas mazgāšanu, man tie dzejoļi momentā jāizlasa. Tikai pēc tam turpināju darbu. Tā bija manas dzīves lielākā autoritāte – Imants Ziedonis. Neapšaubāmi. Viņa dzejoļi tajā laikā tika uztverti kā absolūtā patiesība. Atceros, piemēram, bija tāds dzejolis, kur bija rinda "es teikšu "bet"". Visi saka "un", es teikšu "bet". Tā mēs mācījāmies teikt "bet" un nenobīties.

A. S.: Man grūti aptvert, ka dzejnieks ir tāda autoritāte un ka nav iespējams tikt iekšā viņa dzejas vakarā.

S. R.: Neticami, jā. Es rakstīju par to ateju… Un tas nav izdomāts.

A. S.: Tāpēc gribēju vaicāt, vai ir bijušas līdzīgas akcijas, lai tiktu kādā pasākumā – izrādē, koncertā, citur?

S. R.: Vai es izmantoju līdzīgas metodes? Citas atejas? Nē, nē. Tas bija unikāls notikums. Vēl tagad atceros to sajūtu – viss noklust, mēs ar draudzeni blakus kabīnēs tupam iekrampējušās. Ienāk grīdas mazgātāja, rausta durvis, lamājas – mēs klusējam kā partizāni. Tumšs, tiek izdzēstas gaismas, pēc tam mēs kā pirmās zālē.

Citas atejas nav bijušas. Bet kaut kas līdzīgs gan. Mana meita ir daudz konservatīvāka nekā es. Vienreiz mums bija jātiek cauri ļoti cienījamiem kapiem, laikam Meža. Lai tiktu līdz vietai, kur mums vajadzēja nonākt, bija jāiet šausmīgi garš apkārtceļš. Es saku – kāpsim pāri žogam! Viņa kategoriski atteicās. Tad es tur bišķiņ tā kā uzkāros. Viņa sauc – un, ja tagad atnāks kāds žurnālists un fiksēs (tolaik vēl biju docente), kā Latvijas Universitātes docente kāpj pāri kapu žogam. Un aiziet. Kad es beigās tiku pāri, dabūju viņu minūtes piecpadsmit gaidīt, jo viņa gāja pa apkārtceļu. Vispār kāpt pāri žogam ir bailīgi, bet iedvesmojoši. 

A. S.: Šobrīd strādājat pie pētījuma par Aleksandru Čaku. Vai varat pastāstīt par to? Kādā stadijā tas ir?

S. R.: Man papriekšjautājums Tev: pasaki divus, Tavuprāt, populārākos Čaka darbus!

A. S.: "Mūžības skartie".

S. R.: Ļoti laba atbilde! Un otrs?

A. S.: (Ilga pauze.)

S. R.: Dzejolis.

A. S.: "Miglā asaro logs"?

S. R.: O! Es arī uzskatu, ka tie ir divi svarīgākie, populārākie jau nu noteikti, Čaka darbi. Un – es ar abiem esmu tikusi galā. "Mūžības skartie" – četrdesmit divas lappuses, dzejolis – septiņas. Ļoti baidījos no to apcerēšanas. Par "Mūžības skartajiem", lai cik tas nebūtu neticami, neviens nav rakstījis, neviens nav analizējis to darbu, izņemot 30. gadu kritiķu recenzijas. Iedomājies, tagad teātra kritiķim ir jāķeras pie darba, ko neviens nav darījis. Bet tas jau ir zināms, ka no malas pienākuši diletanti kaut kādā nozarē var ieraudzīt kaut ko vairāk nekā tā saucamie speciālisti. Bija tā, ka es līdz 2014. gadam biju jau uzrakstījusi par "Matīsu, kausu bajāru", par vēl divām viņa lugām, par 40. gadiem, kad viņš ar Eriku Ādamsonu sacerēja operas libretu, par pēckara visu to "kosmopolītu lietu" un tamlīdzīgi. Tad man vajadzēja ķerties pie "Mūžības skarto" apcerēšanas. Es nevarēju saprast, kāda varētu būt konstrukcija šai nodaļai, kā vispār par to rakstīt. Biju pilnīgi izmisusi, pavadīju divus vasaras mēnešus pa tukšo, katru dienu sēžoties pie datora un kaut ko mēģinot darīt. Tad es pārtraucu, un, lai laiks neaizietu vējā, izdomāju un, sadarbojoties ar divdesmit teātra kritiķiem-kolēģiem, realizēju projektu "100 izcili Latvijas aktieri". Iepriekšējā ziemā kāda pusotra mēneša laikā uzrakstīju par "Mūžības skartajiem". Saņēmu gan no sava personiskā mājas kritiķa diezgan bargu kritiku, tā ka tur nāksies vēl piestrādāt. Šajā vasarā es rakstu nodaļu – "Sievietes Čaka dzīvē un mīlestības tēma viņa dzejā". Un beidzot es no sava kritiķa saņēmu pat atturīgas uzslavas. Tāpēc esmu gluži spārnota. Man patīk, ka Zane man nekad neglaimo, nekad neizturas formāli, bet pasaka, kā ir. Tas ne vienmēr ir patīkami, bet gandrīz vienmēr ir ļoti rosinoši. 

A. S.: Kāds apjoms plānots?

S. R.: Cik sanāks. Nu trīssimt, četrsimt lappuses. Pašlaik izskatās kā tetraloģija: Mīlestība. Pilsēta. Strēlnieki. Dzejnieks. Protams, par krogiem jāraksta, bet – tā ir pilsēta. Zini, satriecoši, kad ienāk prātā kaut kas tāds, kas citiem nav ienācis prātā un pašam arī nav ienācis prātā no rīta, kad sāc rakstīt. Piemēram, Čaks ļoti daudz rakstījis par ielasmeitām 20. gadu krājumos. Man ienāca prātā: kā tad bija īstenībā – Rīgā tajā laikā bija vai nebija prostitūcijas? Tad es pilnīgi nejauši iedomājos, ka Inetai Lipšai bija grāmata "Rīga bohēmas varā". Tur ar faktiem pierādīts, ka "naktstauriņu" 20. gados Rīgā bijis ļoti daudz. No tās grāmatas dabūju divas gluži vai apžilbinošas detaļas. Iedomājies, ka viens prasts krogs, kuru Čaks apmeklējis, saucās "Pasaules krogs". Un viņam tak viena mazā grāmatiņa-dzejoļu cikls tā saucas. Un populārais dzejolis "Liepas satumst". Rīgā, tagadējā Brīvības ielā, kur liepas sastādītas, ir bijusi pastaigu vieta, kur vīrieši ķēruši maukas. Ja liepas satumst, tad jau Čaks turpat atradās. Protams, tādas lietas nāk prātā, ja esi materiālā iekšā. Kad es rakstīju disertāciju par Gunāru Priedi, tad man bija ļoti grūti, jo visu laiku bija kaut kas jāliek tajā tēmā iekšā. Un tajā laikā domāju, ka gribētu strādāt pie tādas tēmas, kura manī liek kaut ko iekšā. Kur man ir jāsasprindzina visi spēki, lai es kaut ko no tās tēmas dabūtu ārā. Nu, tagad es strādāju ar tādu tēmu, par kuru, es domāju, lielāka vai sarežģītāka nav iespējama. Tad mani apciemo dažas rindas, no kurām es dažas dienas netieku vaļā, piemēram, vakar un šodien netieku vaļā no: "Es nedrīkstu vairs skumju lietū salīt." To tak tikai ģēnijs var pateikt. Tik ārkārtīgi vienkārši un tik cilvēcīgi.

A. S.: Cerat, ka tas būs lielākais pētnieciskais veiksmes stāsts?

S. R.: Iekrist ar seju dubļos, protams, negribētos.

A. S.: Rakstāt, ka Oļģerta Krodera izrādēs esat "saslimusi" ar detektīva pēdu dzinēja gēnu. Arī darbā ar arhīviem nepieciešams detektīva talants. Lasāt arī detektīvromānus…

S. R.: No turienes arī apgūstu metodes, kā šo to uzzināt vai kādas metodes izmantot, veidojot šādu darbu. Galvenais ir, lai ienāk prātā jautājumi. Bet tie ne vienmēr ienāk prātā. Piemēram, Čaka sieva Anita Bērziņa emigrēja uz rietumiem kara beigās (daudzi vispār nezināja, ka Čaks bija precējies). Līdz 90. gadiem par viņu nekas nebija zināms, līdz parādījās viens raksts trimdas presē par Bērziņu. Tad kāds no Latvijas aizbrauca uz ASV, sameklēja viņu un intervēja. Un viņa stāsta, ka 1944. gada rudenī no Rīgas braukusi prom ar vilcienu un ka tajā vilcienā kopā ar viņu braukuši 15. divīzijas virsnieki, viņu sievas un Bērziņas darbabiedri (viņa strādāja Namu pārvaldē). Es paskatījos rakstos, kas ir 15. divīzija. Tā ir viena no latviešu leģiona divīzijām, un tur ir skaidri un gaiši rakstīts, ka divīzija savas cīņas gaitas beidza Berlīnē 1945. gadā. Tātad Anita Bērziņa kaut ko neatceras, sajaukusi, jo tie nevarēja būt nekādi 15. divīzijas virsnieki… Varbūt dezertieri? Otrs fakts, patiesi baiss. Oktobra sākumā viņa palika Rīgā, Čaks teicis, ka brauks uz Tukumu slēpties. Jo vācieši pirms Latvijas atstāšanas uz ielām ķēra cilvēkus un sūtīja uz Vāciju. Čaks gribēja paslēpties – gan no vienas varas, gan no otras. Reāli viņš aizbrauca un slēpās Jūrmalā. Tātad, pirmkārt, viņš viņai neteica patiesību, un, otrkārt, viņa saka: es zvanīju uz Dobeli, kur man strādāja pazīstams 19. divīzijas darbinieks, lai sazinās ar Tukumu, vai tur ir Čaks. Tātad viņa gribēja Čaku nodot? Un viņai atbildēja, ka tur tāds Čaks nemaz nav bijis. Viņa uzsver, ka viņš viņai meloja. Lūk, man ienāca prātā noskaidrot par tām divīzijām. Tādā veidā es secinu, ka kaut kas ar Anitas Bērziņas izteikumiem vai viņas izturēšanos nav ne gluži tīrs, ne gluži pareizs. Viss ir atkarīgs no tā, cik tādu jautājumu ienāk prātā.

A. S.: Kas Jums dzīvē sagādā prieku?

S. R.: Labas, harmoniskas attiecības ar meitu, ar studentiem. Ceļošana. Par vienu no svarīgākajiem ieguvumiem pēc padomju laika, kas starp mums un pasauli bija nolaidis dzelzs priekškaru, ir iespēja ceļot. Vai es kādreiz, lasot lekcijas, teiksim, par Lorku vai antīko teātri, amerikāņu 60. gadu teātri, vai pieminot Ķīnas politiku, varēju iedomāties, ka reiz šajās zemēs nokļūšu? Un ne tikai tur. Mēs braucam tuvāk vai tālāk katru gadu. Bet mana vismīļākā zeme joprojām ir Spānija, kur nākamgad brauksim jau piekto reizi. Kad tur ierados pirmoreiz 2002. gadā, bija sajūta, ka esmu te jau bijusi. Man patīk lasīt sēnes, strādāt dārzā… Un pēdējos divus gadus man prieku sagādā NBA basketbols. Tā ir aizraušanās kopš brīža, kad redzēju, kā Porziņģis spēlē Eiropas meistarsacīkstēs.

A. S.: Bet izpratne par basketbolu radusies, spēlējot pašai? Piemēram, noteikumu pārzināšana.

S. R.: Jā, protams, jo es Talsos spēlēju gan bērnu sporta skolā, gan arī pieaugušo komandā "Vārpa". Man pat ir apliecība par pirmo sporta klasi. Spēlēju es, kā teica tai laikā, kreisajā maliņā, uzbrucējos, man bija devītais numurs. Mūsu komanda gan tabulā vairāk pa apakšu ņēmās. Braucām mēs viscaur pa Kurzemi, reizēm arī uz Vidzemi, atceros, Rūjienā bija kaut kādi mači… Mācoties skolā, tā bija diezgan liela manas dzīves daļa. Noteikumi ir nedaudz mainījušies, bet tos arī esmu apguvusi. Jā, es to spēli zinu diezgan smalki. Mani šajā spēlē, protams, arī aizrauj talanti. Pirmkārt, tas bija Porziņģis. Pēc tam, kad ar viņu notika nelaime, es pārslēdzos uz citu komandu – sāku sekot Goldensteitas "Warriors". Un šis sižets beidzās dramatiski, pat traģiski – ar Kevina Duranta smago savainojumu. Un vēl mans favorīts bija Lebrons Džeimss, man par viņu pat uzdāvināja grāmatu angļu valodā, kurā esmu tikusi apmēram pusē. Zinu, ka viņš savai mātei sešpadsmit gadu vecumā piedzima kā ārlaulības bērns. Bet tad es viņā ļoti vīlos (jo man arī sportā ļoti svarīga liekas cilvēciskā puse, ne tikai sportiskie sasniegumi vai bizness), jo viņš pierunāja "Lakers" klubu piesaistīt Entoniju Deivisu, pretī atdodot trīs jaunās paaudzes spēlētājus, no kuriem divi bija stipri virs vidusmēra. Komanda bija pārbūves procesā, tur varēja iznākt ļoti interesantas lietas. Es uzskatu, ka viņš nodeva tos jaunos cilvēkus. Kad Porziņģi aizmainīja uz "Mavericks", sāku sekot viņiem. Gan lai redzētu, kāds uzvalks katru reizi Porziņģim mugurā, gan, protams, aizrāvos ar Luku Dončiču. Šitādu spēlētāju, aktieri, talantu, vispār – iedvesmojošu cilvēku! Vienalga, vai komanda uzvar vai zaudē, viņa spēle un uzvedība laukumā ir tik emocionāla, iedvesmojoša. Viņš vienmēr smaida. Es arī sekoju viņam visos sociālajos tīklos. Manās aprindās neviens basketbolu neskatās. Zane atļauj runāt par Porziņģi tikai tad… Viņa skatās dažādus amerikāņu sociālās dzīves un mākslas šovus; man maz interesē, ko viņa uzzinājusi par Amerikas politisko dzīvi. Bet tad mēs vienojāmies tā: es pie brokastīm divus faktus par Porziņģi pastāstu viņai, viņa man divus faktus par šoviem. (Smejas.) Citādi viņa nav ar mieru klausīties, jo saka, ka es esmu slima. Bet, ja par sev dārgu tematu nepastāsta citam, tad jau ir tā, it kā tā temata tavā dzīvē nebūtu.

Uz šejieni (Kuivižiem – A. S.) biju atbraukusi jau maijā. Bija divas svarīgas "Warriors" spēles, abas trijos naktī. Šeit sienas ir ļoti plānas. Saprotu, ka esmu sākusi skatīties un trokšņi ir milzīgi, – man jāpāriet uz virtuvi, tālāk no kaimiņienes. Tupēju virtuvē, saule ausa. Es domāju, Latvijā neviens neskatās. Tiem, kas tam nododas, ir sajūta, ka ir savs noslēpums. Jā, basketbols un ar to saistītais man sagādā lielu prieku.

A. S.: 1986. gadā intervējāt Ādolfu Šapiro. Vienu jautājumu no tās intervijas uzdošu Jums: kādas īpašības Jūs sevī vērtējat visaugstāk un vai ir tādas, no kurām Jūs gribētu atbrīvoties?

S. R.: Būtisks jautājums, tiešām ļoti būtisks jautājums. Mana labākā īpašība, pēc pašas domām, ir tā, ka neprotu tēlot un izlikties par to, kas neesmu. Un – tā ir arī mana sliktākā īpašība.

A. S.: Bijāt prezidenta inaugurācijas ballē. Ko Jūs domājat par to, ka Porziņģis nebija ielūgts? Es gan pēc tam dzirdēju prezidentu sakām, ka sportisti tiks atsevišķi godināti 18. novembrī, bet likās, ka tā ir pēc tam sacerēta retorika.

S. R.: Katrā ziņā tas ir ļoti dīvaini. Ja nu kādam tur vajadzēja būt (ja runājam par sasniegumiem un Latvijas atpazīstamības veicināšanu pasaulē), tad Porziņģim tur vajadzēja būt pirmajam. Un viņš tajā laikā bija Latvijā. Arī kautiņā pārsistā piere jau bija sadzijusi. Joks.

]]>
Sarunas
news-51354 Wed, 11 Sep 2019 12:21:29 +0300 Rīgā notiek ceturtā starptautiskā atdzejas darbnīca https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/51354/ No 9. līdz 15. septembrim Rīgā norisināsies jau ceturtā atdzejas darbnīca, kurā šogad piedalās septiņi dzejnieki no Latvijas, Sīrijas, Horvātijas, Lielbritānijas, Beļģijas un Polijas, informēja darbnīcas organizatori literatūras eksporta platforma Latvian Literature. Latviju darbnīcā pārstāvēs Ingmāra Balode un Oskars Orlovs (Raibīs / Spotty), kuri  strādās pie atdzejojumu tapšanas kopā ar Holudu Šarafu (Kholoud Charaf) no Sīrijas, Goranu Čolakhodžiču (Goran Colakhodzic) no Horvātijas, Elanu Grīgu Mjūzu (Elan Grug Muse) no Lielbritānijas, Ksajvē Rūlensu (Xavier Roelen) no Beļģijas un Tomašu Baku (Tomasz Bak) no Polijas. Darbnīcas moderatora pienākumus pildīs Skotijā dzīvojošais ASV dzejnieks, tulkotājs un kritiķis – Raeins van Vinkls (Ryan van Winkle).

Darbnīcas laikā dzejnieki atdzejos viens otra darbus, fiziski atrodoties vienā telpā, kas ļauj operatīvi atrisināt tulkošanas procesā radušos jautājumus un neskaidrības. “Šī gada darbnīca ir īpaša ar to, ka tajā piedalās dzejnieki no tik daudzām valstīm, radot jaunus dzejas tulkojumus sīriešu, horvātu, velsiešu, beļģu, poļu, latviešu un latgaliešu valodās. Iepriekšējās trijās darbnīcās satikās dzejnieki no Latvijas un Lielbritānijas, kas tika īpaši vērsts uz to, lai mēs iegūtu jaunus atdzejojumus angļu valodā dalībai Londonas grāmatu tirgū. Šogad mēs skatāmies jau plašākā diapazonā,” pastāstīja platformas Latvian Literature grantu un tulkotāju programmas koordinatore Juta Pīrāga.

Darbnīcas ietvaros dzejnieki arī tiksies ar Latvijas Rakstnieku savienības veidotās kultūrizglītības programmas rakstnieku profesionālās meistarības celšanai  – Literārā akadēmija – dalībniekiem, kā arī viesosies Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātē, lai iepazīstinātu svešvalodu studentus ar savu darbu un mudinātu arī viņus nākotnē pievērsties literārajai tulkošanai.

Rezultātu dzejnieku nedēļas laikā paveiktajam varēs redzēt un dzirdēt 14. septembrī plkst. 17 mākslas centrā Noass (AB dambis 2), kur norisināsies jau ikgadējie lasījumi Dzeja un @dzeja.

Atdzejas darbnīcu organizē literatūras eksporta platforma Latvian Literature sadarbībā ar starptautisko organizāciju Literature Across Frontiers un finansiāli atbalsta Eiropas Komisija un Latvijas Kultūras ministrija.

]]>
Raksti
news-51283 Fri, 06 Sep 2019 11:31:17 +0300 pilns dzīvoklis tevis https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/51283/ Joprojām nezinu, kas gribu būt, kad izaugšu liels. Maldos fantastikā, rūpējos par telpaugiem un cenšos pārāk daudz sevī nevilties. Kad kļūstu iespaidu un ideju pilns, mēdzu no sevis kaut ko izmest. Dažreiz saucu to par dzeju. ///

tukšas pudeles uz galda
tumša alus
gan būs vēl jaunas
un ekrāns tumst
gan jau

aiz loga skaļi klauni
nogribējušies kaķi
pēc mīlestības
bez pacietības un kauna

ja man ir gana
pudeļu tumša alus
un arī tukšo ir daudz
es arī varu
es arī gribu
lai kāds pēc manis
sauc

///

es vakar jutos viens
tāds pats un
ar logu vaļā vai ciet
man nenāca miegs
tāpēc pieaicināju
pilnu dzīvokli tevis
un tu biji uz grīdas
starp spilveniem un
skapī pie virtuves sienas
tava elpa karājās starp
stikla burkām un
tukšu plastikātu
un garām laicīgām dienām
slīdēja auksti un lēni
kā klusi vakari
kad neviena nav ciemos

šodien es atvēru durvis
tu ienāci pie manis
caur aizvērtu logu
ne šādi bet tā
kā izlēci no skapja
sapinies maisos un kārbās
un tava elpa bija man rokās
kā tikko dzimis kaķēns
neizpūsta pieneņpūka
sezonas pirmā oga
un posts

kad jutīšos viens
es turpmāk turēšu
roku uz pudeles un
logu vaļā ne ciet
lai caur to tad var iekāpt
pilns dzīvoklis tevis
no grīdas un pagultes
līdz aizkaru stangām
un tad varbūt
pirms rīta un rasas
pirms jācelšanās
man beidzot nāks miegs
un tava elpa
lai kur un kā un
cik saldi rūgta
izelpota būs

///

visīstāk es mīlu vēlās naktīs zem alus
aizlietām acīm un lipīgiem pirkstiem uz skrīna
jā tad es patiešām tā viegli un tā ka vajag sapīt
ies rītausmā un pazaudēt
ies sajēgu gar bruģi strīķējot
ies velkot kājas un ādu pirkstiem taustot
ies gar sienām lēni mājās
kur visskaistāk
un vissiltāk
un uz grīdas bļoda
pie gultas ūdens
un divi pus(pa)beigti cilvēkbērni
tikai viens otram

visīstāk esmu tādos vakaros kas pārvēršas rītos
cauri atmiņai piezogas un pārsteidz ar
atkal padirstu dienu ko arī mīlu
patiess un bez izlikšanās
ar abām acīm uz skrīna
domās rakstu bet
pirksti
tizli un salipuši

vēl taču tikai rīts

neatstāšu
šoreiz ne šoreiz
patiešām
seen

///

tu rakstīji man
gribot zināt ko daru
starp brīžiem kad neesmu viens
un neesmu
es atbildēju

arī tad ja negribēju
arī tad ja mēs visi riestā
vien fantastiski
ragaini staltbrieži esam

es rakstu
tieši tev un tieši tagad
nebija jēgas tam cirkam
ar nomocītām lauvām
un lauzītām rokām un
vāji slēptām bezdomībām
tāpat tu zini
mana bilde feika un
parametri nederīgi
un nav vietas pieklājībai

es neesmu gana briedis
tavai lauvai un taviem
ragiem gana stalts
starp brīžiem kad neesi viens
pie tukša galda glāzē
plastmasas pudeļu sula
bet es neesmu
tieši tur jau kuro dienu
tu esi riestā

un es neesmu gana briedis

///

starp mani un tevi ir
stikla siena
baltais ekrāns un
sviedri
un tavā pusē es redzu
tik daudzus
garus un skaistus
kā piedien
mobilos klaunus
bet šaipus sienai
es esmu viens

caurvējš tā jocīgi apvelk man apkārt
un es ieslīdu viņa skavās kā jūrā
sāļā un aukstā un kabeļu izvagotā
bet vismaz manā
kaut tik uz to brīdi es un mans vējš
mēs esam divi bet viens un starp mums
ir divas kopā sakļautas ādas un
nogurums

starp mani un tevi ir
stikla siena
augsta un gara
cik tālu skats sniedzas
un tavā pusē es redzu
stāvi tu un visi tavi
pavadošie gari
te tikai es
pavadīts un pavests
un es nezinu ko
man ar tevi darīt

///

laid mani vaļā

lai nāk kas nāk pēc tam kad
grābj un tur un nelaiž tālāk
kā no rokas rokā es un
roku rokā kopā sader
karsti vakari un tādi
vates pilni šķībi rīti

šūpolēs

uz augšu un leju
nēsā bez mitas
atlaisties bail un
turēties ilgāk nepietiek dukas
domās un dūmos
kas savā starpā mijas
pa vidu es lūdzos lai
lūdzu nelaid mani
šūpolēs kur
krītu
ceļos un
slīdu
bet nekādi netieku prom

laid taču vaļā
lai nāk un tur
kur nāk pēc tam kur
plaukstas jau vien tādas pašas
no rokas rokā mani mij
šūpolēs
ik dienu bez mitas
nav spēka atlaisties
un turēties vairs nepietiek dukas

///

vakar es apraudājos trolejbusā
braucu tālu pāri pilsētai
un kaut kā sakrita ka
skanēja un sanēja un bija tik daudz
ka viss savēlās virsū
sagūlās un atstāja mani
zem visas tās kaudzes apakšā
un stiedzās man
līdz kaulam

es paslēpos aiz saulesbrillēm
un keitijas perijas
sen nedzirdētas dziesmas
un es sāku raudāt vēl vairāk
skatījos atspulgā un centos pārāk daudz
par to nedomāt

pēc tam jutos diezgan stulbi

vakar vispār bija tāda traka diena
vecākiem nobrauca kaķi un es saplēsu glāzi
manis paša darīta ķiršu vīna
sausa un tumša kā augusta naktis
ar visiem kauliņiem protams jo
man patīk dzīvot kā uz asmens

un šodien es gandrīz apraudājos tramvajā
jau biju paslēpies aiz brillēm un netflixa
bet galvā skanēja sen nedzirdēta
keitijas perijas dziesma
un kaut kā sanāca ka
nokrita novēlās noslīdēja
un es paliku viens ar
savām bailēm un

pusaudža sapni.

]]>
Jaunrade
news-51194 Tue, 03 Sep 2019 10:03:34 +0300 Redakcijas sleja. Beigas ir jauns sākums https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/51194/ Pēdējās augusta un vasaras dienas, gaisā jūtami rudens un ziemas vēji… Kaut kur bezgalīgajos globālā tīmekļa plašumos atradu izteikumu, ka "augusts ir liela un gara svētdiena". Nedēļas septītā diena un gada astotais mēnesis ˗ beigas, kas kliedz pēc jauna sākuma un atdzimšanas. Vairākiem tūkstošiem Zemes iedzīvotāju restarta laiks ir tieši šobrīd. Viņiem nozīmīgākais datums ir nevis pirmais janvāris, bet gan pirmais septembris. Tie ir skolēni, kas pirmo reizi sēdīsies skolas solā vai atkārtoti mīs jau ierastās takas uz mācību iestādi. Tie ir skolotāji, kas ieņems cienīgo vietu klases priekšā, blakus grāmatu, burtnīcu un dokumentu kaudzēm, kas sagūlušas skapjos un uz galda. Paradoksāli, bet savu jauno sākumu piedzīvos arī vecā labā tāfele, kas gaida krīta vai marķiera pieskārienu, ko vadīs zinoša un droša vai nobijusies un centīga roka. Protams, jaunā gada sajūtas saņems arī augstskolu studenti un pasniedzēji, kas kopīgiem spēkiem ienirs sarežģītu teoriju, hipotēžu un secinājumu okeānā.

Melanholiskas beigas un jaunu un cerīgu sākumu ir atradis arī Ubi Sunt. Vasaras sākumā portālam ardievas teica tā mugurkauls – galvenā redaktore Zita Kārkla un valodas korektore Evelīna Zilgalve. Viņu ieguldītais darbs ir neatsverams devums Ubi Sunt attīstībai un izaugsmei jeb tam, kādu mēs portālu redzam šeit un tagad. Tomēr laika un notikumu cikls neapstājas, un nu jau trīs mēnešus ar jauniem spēkiem un apņēmību darbu ir uzsākusi jaunā komanda – galvenā redaktore Ruta Kurpniece, satura redaktore Signe Viška, valodas korektore Madara Līgotāja un projekta vadītājs Mārtiņš Laizāns. Saviem lasītājiem, atbalstītājiem un kritizētājiem redkolēģija apsola turpināt aktualizēt literatūras nemainīgi būtisko lomu kultūrprocesos un meklēt atbildi(-es) uz filosofiski reālistisko jautājumu ˗ kur ir literatūra? Arī vizuālās pārmaiņas ir būtisks solis uz jaunu sākumu, tāpēc pakāpeniski atvadīsimies no vecās identitātes un tapsim modernāki un pamanāmāki, atjaunojot Ubi Sunt mājaslapu un uzprišinot logo. Tāpat turpināsim šogad aizsākto interviju ciklu "Sarunas ar pasniedzējiem", pievērsīsimies jaunākajām pašmāju un tulkotās literatūras grāmatām, publicējot recenzijas, dalīsimies iespaidos par dažādiem pasākumiem, kas saistīti ar literatūru, atdzejosim un tulkosim, kā arī iepazīstināsim ar jaunajiem dzejniekiem un prozistiem, kuri vēl tikai sper pirmos soļus tekstu izplatījumā. Un, protams, laimīgi sagaidīsim Ubi Sunt pirmā drukātā žurnāla eksemplārus.

Lasām, rakstām un baudām!

]]>
Raksti
news-51153 Thu, 29 Aug 2019 10:38:31 +0300 Sauc mani homoseksuālisma vārdā jeb sirdsklauves https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/51153/ Anna Pētersone (arī Anna Jokupētersone) mācās Latvijas Kultūras akadēmijā, kur studē Latvijas un Francijas starpkultūru sakarus. Annai ir 21, un pēdējo gadu viņa pavadīja ASV, kur arī tapa stāsts “Sauc mani homoseksuālisma vārdā jeb sirdsklauves”. Ja tu varētu apgriezt šitā un vēl tā, lai es, no rīta pamostoties, daudz neķemmējoties, varētu tā arī staigāt apkārt visu dienu, es būtu ļoti laimīga, teicu frizierei, rādot telefonā bilžukus ar Mišelu Feiferi no Scarface. Sanda pasmaidīja un teica, ka viņai vispār ļoti patīkot, kā es pati sev esmu apgriezusi matus (droši vien es esot mākslinieciska dvēsele, kura meklē līdzīgu (kurai patiesībā vienkārši nepatīk tērēt savu naudu frizierim)) un ka izskatoties daudz labāk nekā Mišela Feifere.

Ļoti priecājos par šo piezīmi, jo man jau īstenībā neinteresēja ne Mišela Feifere, ne citi smalki matu griezumi, vienkārši mamma man bija iedevusi naudu, lai es aizietu pie friziera nogriezt savu pašrocīgi roboto karē un izskatītos pēc cilvēka.

Man arī ļoti patika, kad Sanda man pieskārās, un, kad viņa vēroja mani, man patika iedomāties, ka tas ir manis, nevis manu matu dēļ.

Tuvojās mana dzimšanas diena un pēc izkāpšanas no friziera krēsla Sanda man rokā iespieda trīs dzeltenas rozes. Tre per fortuna, saka itāļi, bet šoreiz uz neatgriešanos.

Iebāzu puķes somā un devos taisni uz priekšu pa Vecās Ģertrūdes baznīcas ielu. Satiku Emanuelu un Mīlu. Rozes pasniedzu Emanuelai, jo viņa pēdējā laikā sūdzējās, ka es aizvirzot viņu otrajā plānā un man esot tikai Mīls – Mīls, uz pasaules esot tikai un vienīgi Mīls.

Tā nebija, uz pasaules bija arī daudz citu cilvēku, vienkārši Emanuela mēdza man pieskarties, aiztikt un vērot mani, un tas man lika justies neērti. Kad viņa man jautāja, kāpēc es esmu tik vēsa un nealkstu pieskārienu, nezināju, ko atbildēt, jo man tiešām nebija ne jausmas. Es gribēju jebko, tikai ne viņu, un es arī nevarēju saprast, vai pie vainas ir viņa, kas nav gana cienīga, lai man pieskartos, vai es, kas nešķietu sev gana skaista un iekārojama, lai viņai to ļautu.

Mīls savukārt… Protams, ka es alku pēc viņa, tikai man nekad nebija šķitis, ka viņš gribētu mani. Es viņu sastapu aptetovētā bārmenī, savā filozofijas pasniedzējā, es viņu redzēju filmās, seriālos, uz skatuves, es viņu gribēju visos veidolos un visur, bet viņš nešķita gribam mani. Citreiz es viņu pat nepazinu. Reāli, es jau apzinājos, ka nekad arī tā pa īstam neesmu viņu pazinusi, bet ko es varēju darīt, ja viņš man nestāstīja visu līdz galam, neklausījās manī, salaida ar citām meitenēm vai izturējās pret mani kā pret savu mammu.

Man šķiet, ka man patīk meitenes, es viņiem teicu.

Liekas, ka Emanuela bija dusmīga. Vēlāk viņa man stāstīja, ka pati esot tā jutusies un viņai neliekoties, ka man esot taisnība attiecībā uz savām jūtām. Viņa man ieteica vienkārši atslābināties un salaist ar kādu čali, gan jau es redzētu, kas īstenībā mani interesē. Es arī uzvedos kā divpadsmitgadīga meitene, uztraucoties par kaut ko tādu. Tas lika man nožēlot, ka esmu viņai vispār kaut ko teikusi.

Mīls savukārt īsti nezināja, ko sacīt. Kas arī ir saprotami. Laikam. Kaut arī kādā brīdī viņš teica, ka priecājoties, jo es neapturu savas jūtas un nevairos ar tām dalīties.

Tovakar es aizbraucu mājās pie mammas. Viņa dzīvoja nelielā dārza mājiņā netālu no Gaiļezera slimnīcas. Es jau laicīgi sagatavojos, ka neko daudz no viņas sagaidīt nevaru.

Mēs runājām par skolu, par viņas darbu Gaiļezerā, par manu darbu, par to, kā iet omei, pie kuras kādu laiciņu nebiju ciemojusies. Viņa jautāja par to, kā iet Mīlam. Labi, es atbildēju.

Es satraucos. Viņa teica, ka nesen satikusies ar Ņinas tanti, kura prasījusi, kā man ejot ar puišiem, un mamma nav zinājusi, ko atbildēt.

“Bet varbūt man patīk meitenes.”

“Kā? Bet tu taču ar savu Mīlu esi kā apsēsta?” redzēju mammas sejā gailam Emanuelas neizpratnes un aizkaitinājuma pilnās acis.

“Nu, īsti nē, mēs esam tikai draugi. Un ne vienmēr.”

Mamma arī neko vairs nevarēja pateikt, izņemot to, ka mēs ar to manu draudzeni toreiz kopā noskatījāmies to filmu, nu, kā viņu tur, sauc mani homoseksuālisma vārdā, vai? Nevajag tādas muļķības skatīties, tad viss būšot normāli. Labi, ka vairs nebija tēva, kuram vajadzētu atzīties.

Es Viņai to vēlāk pārstāstīju, un mēs forši pasmējāmies. Tas ir, es Viņai uzrakstīju garu īsziņu.

Kopš Viņa bija atradusi jaunu darbu, mēs vairs īsti neredzējāmies. Kādu reizi mēnesī varbūt.

Bet tā iespējams īsti nav taisnība. Ik rītu pieceļoties, Viņa bija man blakus, kad gāju uz veikalu vai skolu, vai darbu, Viņa gāja man līdzās, kad es vienatnē dejoju, Viņa manī noraudzījās no manas viesistabas dīvāna, un vakarā, kad gulēju Viņai pie sāniem, es bieži vien atrados uz grīdas, cenšoties atgūt elpu.

Nākamajā dienā uz savām dzimšanas dienas svinībām uzaicināju Emanuelu, Mīlu un Mārtiņu pie savas mammas.

Mārtiņš manu interesi par sievietēm, šķiet, neņēma pierē. Viņš pats bija gejs, un es centos viņam izskaidrot savu mulsumu un apjukumu.

Tev jāparunā ar kādu citu, viņš teica.

Tas mani sāpināja, jo es zināju, ka viņam pašam ir bijis grūti, tikai viņš sevi iegrūdis darbā un mācībās un paslēpis pārdzīvojumus zem ārkārtīgi harizmātiskas, gaišas un nenoliedzami laipnas, empātiskas personības aizsega. Tas, kas zem tā visa krājās, man nebija skaidrs. Viņam pašam arī noteikti ne.

Un Viņu es, protams, arī uzaicināju. Viņu pirms visiem pārējiem. Jo, lai arī satikties katru dienu, kā mēs kādreiz bijām gribējušas, bija par grūtu, es nevarēju Viņu neredzēt. Man ļoti gribējās, lai Viņa atbrauc. Es īsti nezināju, kāpēc. Tā vienkārši vajadzēja.

Kamēr man bija tētis, kurā palūkoties un redzēt pašai sevi, bija labi.  Zināt, ka, lai arī kas notiktu, man bija kāds, kurš ar vārdiem vai bez tiem varētu man pastāstīt, kāpēc ir tā, kā ir, un kādēļ es esmu un rīkojos tā, kā to daru. Bet tagad man bija Viņa, es redzēju, kā Viņa staigā maniem soļiem, runā manu valodu un redz ar manām acīm, lai arī Viņējās bija brūnas, ne zilas. Viņa vienlaikus mani apskaidroja un arī mulsināja. Un visam pāri ārkārtīgi sāpināja, bet laikam jau to darīju es pati.

Man vajadzēja, lai Viņa atbrauc, man vajadzēja zināt, ka es Viņai rūpu, ka Viņai kaut ko nozīmēju.

Piedod, bet es ar draugiem braukšu uz koncertu.

Un viss. Nekā vairāk, ne nožēlas, ne atvainošanās. Vēl nesen Viņa man stāstīja, ka mēs esot kā māsas, ka tikai es Viņu saprotot, ka mēs tik daudz laika esot pakāsušas, neesot viena otrai līdzās, mēs, mēs, mēs…

Man bija pilnīgi pie vienas vietas par savu stulbo dzimšanas dienu, bet es zināju, ka Viņai par to nevajadzētu būt pie vienas vietas, kā tas acīmredzot tomēr bija.

Es gribēju savu telefonu izšķaidīt pret sienu, es gribēju kliegt un raudāt.

Par ko? Nav ne jausmas. Starp mums ir silta pieķeršanās, laba draudzība, kas vēl? Gribu Viņai uzkliegt, bet nezinu – ko un par ko?

Nākamajā dienā pie mammas centos iespējami izbaudīt savu draugu un ģimenes klātbūtni. Vakarā Viņa man atsūtīja kaut kādu stulbu bildi ar sirsniņām, uz ko es neatbildēju.

Tomēr vēlāk neizturēju un izgāzu savu žulti ļoti koncentrētā telefona zvanā, kurā diezgan drebelīgā un spiedzīgā balss tonī detalizēti izklāstīju savas neapmierinātības iemeslus un nožēlu par mūsu attālināšanos un neuzbūvētajām pagātnes gaismas pilīm. Es nometu klausuli, pirms Viņa paspēja ko atbildēt.

Nākamās dienas pavadīju, nejūtot lielāko daļu sava ķermeņa un vairākas reizes gandrīz paģībstot. “Gandrīz” skaitījās, kad es, ciemojoties pie Mārtiņa, vannasistabā paslīdēju un paliku guļam, līdz Mārtiņš un viņa draugs uzlauza durvis un aizveda mani uz slimnīcu. Pamodos pēc aptiekas smakojošā gultasveļā.

Viņa sēdēja turpat netālu un jautāja, kā man iet.

Ir ok.

Tad Viņa aizgāja.

Es aizbraucu mājās un turpināju nezināt, kur likties, atvēru visus rudens norasotos logus, ielaidu Brīvības ielas putekļus, smakas, trokšņus un pilsētas rosīgo nelaimīgumu. Nekā. Sāp, sāp, sirds lec pa muti ārā, izbeidz, vairs nevaru, pie durvīm klauvē, bet neviena nav, tas tikai tepat krūtīs.

Viņa mani uzaicināja iedzert aliņu vienā no mūsu iemīļotajiem barčikiem. Viņai manis tomēr pietrūkstot.

O, kāda emociju izpausme! Tātad pietiek tikai ar vienu šāvienu uz reanimāciju, lai izdabūtu no Viņas ko tādu.

Satikāmies pie galdiņa pašā tumšākajā stūrī.

Mēs runājām par skolu, Viņas darbu, manu darbu, kā iet Viņas omei, kā iet manai omei. Nedaudz kaut ko stulbu par dzeju, kā jau pienākas šādos tumšos iestādījumos. Manai dzimšanas dienai par godu Viņa veica nelielu dzejas performanci, jo es kādreiz tiku sūdzējusies, ka Viņa man nekad to nelasa.

Viņai arī esot žēl, ka mēs vairs neesam kopā tik bieži kā agrāk. Tā notiek, es teicu.

Vai tev kāds ir? Nē nav. Un tev? Nē, kur nu.

Es jau sen Viņai biju teikusi par meitenēm. Viņa toreiz teica, ka viņai arī par sevi tā liekoties. Bet attiecībās ar meitenēm viņa nekad nevarētu būt. Es vienmēr iztēlojos Viņas lūpas uz savējām, kad Viņas nebija klāt. Bet tagad nevarēju. Palika slikti un reiba galva, domājot par iespēju pieliekties tuvāk un nozagt visas Viņas domas un jūtas, kaut vai uz mirkli.

„Man prieks, ka mēs esam draudzenes,” teicu. „Cilvēki reizēm ir tik stulbi, bet mēs tik labi satiekam.”

„Man arī.”

Manās krūtīs mutuļoja liesmojošs kamols, Viņa manī skatījās ar saldenu skatienu, bet es nevarēju Viņas acīs pavadīt pārāk daudz laika. Man sāpēja. Ļoti, ļoti. Es gribēju prom.

Mēs izgājām no piesmakušā ūķa un devāmies uz stacijas pusi. Novembrim tipiskais, vējainais lietus ātri vien saslapināja matus un pēc tam arī visu pārējo.

„Man bija viena klasesbiedrene, kura teica, ka novembris ir sliktākais mēnesis, jo tad notiek visādi sūdi. Maksima sagruva, Parīzē bija tas terorakts, Titāniks taču arī nogrima novembrī, ne?”

„Nezinu,” Viņa teica.

Mums katrai kabatā bija telefons, kurš piedāvāja iespēju to noskaidrot, taču reizēm negribējās ne ko zināt, ne arī to telefonu kabatā. Šī laikam bija tā reize. Mēs abas lietū, sliktākajā gada mēnesī. Pietrūka tikai debilas melanholiskas mūzikas fonā.

„Tava dzimšanas diena arī ir novembrī.”

„Ā, jā, nu redzi, taisnība vien ir.”

Es neatceros, kurā krustojumā tas bija, bet mēs pagriezāmies uz Brīvības ielas pusi. Es Viņai prasīju, kāpēc, un Viņa teica, ka grib mani pavadīt. Neatsaukusies uz manu piedāvājumu palikt pa nakti, Viņa sāka runāt par savu darbu un kaitinošajām kolēģēm, kuras pārlieku bieži pārspīlē savu privāto dzīvju detaļu nozīmīgumu. Es reti kad iebildu klausīties citu problēmās, jo man pašai tādu bija atliku likām, bet tajā pašā laikā neviena no tām nešķita dalīšanās vērta, tāpēc vienmēr iedrošināju citus izkratīt sirdi.

„Jā, bet man neinteresē, cik reižu Signe pagājušo nedēļas nogali aizgājusi uz tinderrandiņiem.”

„Kad tu pēdējoreiz ar kādu satikies?”

„Tikko, iedzērām pa aliņam.”

Viņa uztaisīja sev raksturīgo pussmaidiņu, un man, gribot negribot, bija jāatbild ar to pašu.

Un tu? Nav jau vairs nekādas jēgas. Nu jā. Vīrieši vai, pareizāk sakot, domas par vīriešiem šobrīd šķita kā kaitinošas Youtube reklāmas, kas ļoti traucē pašreizējai nodarbei, bet izbēgt laikam nekādi.

Iznākušas pie Matīstirgus galvenās ieejas, mēs palūrējām Jāņa Rozes skatlogā. Nekā īpaša, manuprāt.

„Kad tavas grāmatas šeit būs?”

„Nezinu, gan jau tad, kad būšu mirusi.”

„Tu lasīji to Ineses Zanderes interviju ar Vizmu Belševicu? Viņa toreiz ļoti priecājās par kultūras kvalitāti Latvijā, a kas tagad notiek? Kapitālisma miskaste.”

„Bet man vislabāk patika tas, ka viņa teica, ka Aleksandrs Grīns pat nestāvot klāt Vilim Lācim. Ja mana ome to būtu dzirdējusi…”

„Kas tad būtu?”

„Nu, viņa būtu kaut kādu draudu vēstuli Belševicai aizsūtījusi. Aleksandrs bija viņas tētis, bet Vilis Lācis manā bērnībā bija personāžs, kurš mani aizsūtītu uz Sibīriju gadījumā, ja es laicīgi neaizietu gulēt.”

„Nu jā.”

Klusi turpinājās mūsu ceļš, bija auksti, bet kāda starpība, tagad viscaur bijām samirkušas, un viss palēnām izplūda un saplūda ar zūdošās gaismas tukšumu.

Tumsas taču nav. Ir tikai gaisma, kuru mums vajag, lai izdzīvotu. Viss, ko mums vajag, ir lieks un neiederīgs visumā. Neko no šī nevajag. Ne mūs, ne šīs ielas, ne mājas, ne sirdsklauves katru reizi, kad satiekamies. Mūs arī nevajag. Būtu miers, ja mēs varētu vienkārši nebūt.

Viņai negribas mieru. Miers ir garlaicīgs. Paskaties uz Šveici, kas tur notiek? Vispār nekas. Dārgakmeņu izpārdošana. Bet mums vajag mūs. Bez mums nekā nav. Mēs neko citu nezinām, kā tikai viena otru.

Es nezināju un nevarēju zināt, vai viņai ir taisnība. Es nezināju, vai man ir taisnība. Es nezināju, vai manai mammai ir taisnība, es nezināju, vai Sandai ir taisnība, es nezināju, vai Emanuelai, vai Mīlam ir taisnība. Visa patiesība, gan jau kā vienmēr, mētājas kaut kur pa vidu, par tālu, lai es to spētu aizsniegt.

Es īsti nezināju, ko teikt, manis pašas vaina, ka visu laiku iesāku kaut kādas nejēdzīgas sarunas. Mēs bijām nonākušas galapunktā pie manas bomzīgās dzīvokļmājas sienas.

“Piedod, ka es toreiz tev uzbruku. Es reizēm aizmirstu, ka tu esi es, nevis visi pārējie.”

“Tas nekas.”

“Šķiet, man nekad nebūs labākas draudzenes par tevi, un tāpēc man reizēm ir bail, ka tu mani aizmirsti, neparādoties, kad man tevi ļoti gribas redzēt.”

Viņas sejā pavīdēja manāms aizkaitinājums. Viņa centās atvadīties un mani apskaut, taču es pajautāju, kas par vainu. Nekas neesot.

“Okei, es īsti nezinu, kāds sakars dusmoties uz mani tagad, kad es pasaku to, kā ir.”

“Es nedusmojos.”

“Vienkārši pasaki, ja kaut kas ir, būs vienkāršāk, nekā likt man domāt kaut ko pašai uz savu roku, tu zini.”

“Es neatnācu, jo es negribēju satikt tavu mammu, man nepatīk, ka viņa uz mums šķībi skatās.”

“Tas taču toreiz par to filmu bija tikai joks.”

“Man tā nešķita, kad par to vairāk padomāju.”

“Nu c’mon, tavi vecāki arī noteikti mani baigi nemīl.”

“Mani vecāki nedomā par mums kā pāri. Mani vienkārši kaitina cilvēki, kuri ir tik atklāti homofobi un pat tad, ja man jākavē tava dzimšanas diena, es to darīšu, lai nesatiktu tādus kadrus. Un es negribu redzēt viņus tev apkārt.”

“Bet kāpēc par to jāuztraucas, ja mēs pašas zinām, ka esam tikai draudzenes?”

“Bet es negribu būt tava draudzene, okei? Es gribu būt tu! Es gribu būt ar tevi, es gribu tevi, es gribu, lai tu esi man un es esmu tev! Man nevajag noskatīties, kā tu sēdi blakus visādiem čaļiem un meitenēm, man gribas vemt, kad es tev blakus redzu Mīlu vai Mārtiņu, vai citus testosterona mākoņus, man gribas tikai tevi, man pašai, tikai man. Tu domā, ka ir bijis baigi vienkārši ar to sadzīvot? Tev nešķiet, ka mana ģimene nav baigi liberālā? Mans tētis mani negrib apskaut, ome domā, ka es esmu slima, bet man vienalga! Man ir apnicis domāt par to, ka tā ir tikai mirkļa iedoma, man ir apnicis viss, es gribu ar tevi kopā celties un iet uz veikalu, un dejot, un iet gulēt! Es gribu tevi nozagt un aizvest uz Ziemeļitāliju un tur apprecēties, un dzīvot mazā namiņā ar dārzu. Es gribu ar tevi kopā audzināt bērnus, vai vismaz kaķus un suņus, es gribu redzēt, kā tu strādā, kā tu sasniedz to, ko tu gribi, es gribu redzēt, kā tev nekas nesanāk, es gribu redzēt, ka tu esi laimīga un aplauzies visās savās depresīvajās teorijās par pasaules iekārtojumu, es gribu, lai tu aizmirsti par saviem vecākiem, un es gribu aizmirst par savējiem un mūsu vecajiem draugiem, es gribu tevi mīlēt, un es gribu, lai tu beidzot faking saproti, ka man tevi vajag un ka tu esi svarīga, jo man tu esi un man tu vienmēr būsi, un man nekā cita nebūs.”

 

“Nu super, ko tagad.”

“Kā, ko tagad, es jau jūtos tāpat.” Patiesība. Tā vienmēr kaut kur tepat mētājas.

Mirkli sašutusi noraudzījusies manā klusumā, Viņa pagriezās un gāja prom.

Īsti vēl joprojām neizpratusi šī kinematogrāfiskā mirkļa vērtību, es pār lūpām nevarēju pārdabūt neko vairāk par Viņas vārdu. Es vismaz sapratu, ka nevarēju padoties un skrēju pakaļ rokai, aiz kuras Viņu apstādināju un pagriezu pret sevi, lai atrastu lūpas, kuras, šķiet, nupat bija man atzinušās mīlestībā.

Man vajadzēja nedaudz pastiepties uz pirkstgaliem, kā jau bija licies. Es, gribot sasildīt, gribot nomierināt, gribot pateikt es arī, es arī, es tikai nevaru saņemties atrast drosmi, atrast vārdus, atrast pareizās sirdsklauves, atrast pareizo veidu visu pasauli pasūtīt dirst, lai mēs varētu būt laimīgas, viņu noskūpstīju.

Es.

Viņa.

Kādu mirkli tā bija. Bez un, bez bet, bez nekā cita. Ne es viņu, ne viņa mani. Pat bez lietus un bez tumsas, un bez Brīvības ielas. Nevienas trešās partijas. Un viņai bija taisnība, man mūs vajadzēja. Man mūs vajadzēja, man pārstāja sāpēt, mana elpa aizrāvās, un mūsu abu acis aizmiglojušās pavērās sev pretī un saplūda, lūpas sekoja, manas rokas ieplūda viņas sprogainajos matos, viņas pirksti apskāva manu vidukli, mēs viena pret otru, mēs vienas pret visu, mēs, vajadzīgās un iederīgās. Kā mēs abas bijām vēlējušās.

Garām streipuļoja kāds Brīvības ielas pusnakts iemītnieks, kuram par labu ideju šķita mūs nosaukt par lesbiešu govīm un raidīt mūsu virzienā neizdevušos spļāvienu. Es nevarēju tā vienkārši palaist garām iespēju pasaulei atriebt šī svētbrīža un mūsu attiecību saraustīto substanci. Es pagrābu ķieģeli, kurš parasti atbalstīja mana dzīvokļu nama durvis, un triecu to pret dzērāja galvu. Neizdvesis ne skaņas, viņš saļima trotuāra viducī. Nedaudz nobijāmies, taču, pārbaudījušas šī radījuma spēju elpot, mēs ar viņa telefonu izsaucām ātros un devāmies uz maniem smalkajiem apartamentiem.

Pa kluso ielu drīz vien atšalca griezīgās un zili spilgtās sirēnas, kas veikli aizveda pēdējās sāpes, kuras nu atstāja vietu jaunām.

]]>
Jaunrade
news-51068 Wed, 21 Aug 2019 11:13:18 +0300 Dzīves apliecinājums pieredzes šļakstos https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/51068/ Pieredzē ar vizuāli iedarbīgiem dzejas izdevumiem jāatminas 2007. gadā apgādā "Neputns" izdotais Agneses Krivades dzejoļu krājums "Bērnība", kad to vēl nebija skārusi tikumības prāva un dažas filoloģijas studentes par šo kliedzoši stilīgo grāmatu, iesietu smaragdzaļā lentē un pildītu piesātinātām kaleidoskopiskām kolāžām, atdeva savu pēdējo naudu, cerībā iemiesot dzīvi kā šo izdevumu – "lielu, neērtu un greznu" [1]. Līdzīgas estētiskās jūtas 2019. gadā uzjunda Aivara Madra dzejas krājums "Zonas" – apjomā kompakts, bet dizaina elementos dimensionāls izdevums. Iepazīstot krājuma autorrokrakstu un sastopot dažādu laikmetu kultūratsauces un kodus, ģimenes un pasaules mākslas personības, kuras uzzibsnī Madra dzejā, un epigrāfu noskaņas – Māra Čaklā, Olafa Gūtmaņa, Frenka O’Hara, Žana Pola Sartra, Petrarkas, Žebera, Hermaņa Marģera Majevska un citu autoru darbu fragmentus, ir sajūta, ka mūsu rokās atrodas viena cilvēka radošā pase, vizītkarte – svarīgākie dati, notikumi un nozīmīgu sajūtu fiksējumi, personīgās biogrāfijas iekapsulētās daļiņas, kas izkārtotas poētiskā mozaīkā. Abpusēji funkcionālā, panorāmisku plūdlīniju stilā veidotajā plakātā mākslinieks Krišs Salmanis ietvēris krājuma nodaļu balsta tēlus jeb autora personiskās teritorijas polus – Liepāju un mīļoto. Interesanti, ka vizuālajā risinājumā iekļautas skrupulozas paralēles ar grāmatas struktūru, jo vāciņu noņemot un apvēršot otrādi, lasītāju sagaida Liepājas ostas industriālā ainava un pavada sievietes tēla mugura, poētiskā telpa dabiski mājo ārpus teksta.

Nākamā kārta zem plakāta ietērpa ir aristokrātiski zilā krājuma vāka āda, bronzas lāmas tajā atspīd kā simboliski autora pieredzes šļaksti. Nepretendējot uz grāmatu dizaina profesionālu vērtējumu, bet vienlaikus apzinoties sevi kā aktīvu aktuālo dzejas izdevumu lasītāju, vēlētos īpaši izcelt šī krājuma estētisko kvalitāti pēdējās desmitgades latviešu dzejas izdevumu ainavā. Tiesa, tas neatceļ būtiskos satura jautājumus – vai un kā Aivara Madra debija ir iezīmīga šodienas dzejas procesā?

Krājuma pirmā nodaļa "Pilsēta, kurā piedzimst astma" ar ironisko patapinājumu epigrāfā no populārās balādes Māra Čaklā dzejā un Imanta Kalniņa melodijā un trešā, noslēdzošā, mīlas lirikas nodaļa "Lauras grāmata" aptver reflektētu dzīves nogriezni līdz 2018. gadam, kurš iesācies autora bērnībā Liepājā, bet noslēdzas ar pieaugšanu, sastopot mīļoto sievieti kā īsto kompasu personiskās harmonijas teritorijās, "kas sakārto lietas un vārdus pareizajā secībā" (76. lpp.). Otrā nodaļa "Celuloīda sapņi", ar atsauci uz Aivara Madra tulkotā amerikāņu dzejnieka Frenka O’Hara tekstiem, atklāj vienu no "Zonu" poētiskās rakstības iezīmēm – kinematogrāfisku estētiku, ko pats autors sauc par vizuālām ainām [2] un prozaisku stilistiku, dzejprozas formu.

Dzejnieka kultūras kritiķa pieredze un ciešās attiecības ar kino ietekmē ne tikai dzejas formu un uzskatāmi atbalsojas dzejoļu nosaukumu izvēlē – "Pēc Kurpes. Aizbraukšana", "Ezera sonāte: necenzētā versija. Informācija vecākiem", ciklā "Seriāls Latviešu likteņdzirnas", taču pašos tekstos atrodas savdabīga gaidīto reminiscenču inversija, kurzemnieciski diskrēta ironija un daudzveidīgota formālā puse. Pēdējais minētais dzejoļu cikls, dalīts vēstures sērijās, kuras datētas ar valstiski izšķirīgu notikumu datumiem, kā arī turpmākie dzejoļi "Brīvība uz barikādēm 2013" un "Ziemsvētki Nidā 2049" liecina par nacionālo kultūrprocesu nozīmi un laika jēdziena aktualitāti autora redzeslaukā, arī spēju veiksmīgi operēt ar apokaliptiskām epizodēm un futūristiskas fantastikas vīzijām.

Zināmas konotācijas ar izcilā krievu režisora Andreja Tarkovska 1979. gada drāmu "Stalkers" raisa titulcikls "Zonas bez cilvēkiem", kurš sasaucas ar filmas atmosfēru, kurā paranormālā, no civilizācijas nošķirtā mistiskā laiktelpā jeb Zonā tiek piepildītas cilvēka zemapziņas vēlēšanās. Zona ir gan visu vēlmju piepildījums, kurā cilvēki dodas pašizziņas urdīti, gan potenciāls cilvēces iznīcības drauds. Zinātniskās fantastikas un Tarkovskim piemītošās poētiskās kino estētikas klātbūtne pārceļojusi arī uz Madra tekstu. Galvenā varoņa atgriešanās no patiesības meklējumiem Zonā, kur "izzūdošā atmosfēras spiediena paliekas / viļnveidīgi aizpilda vakuuma ieskauto / korpusu, klusumā tas apliecina savu / aprēķināto eksistenci tumšajā telpā / kur laiks iestatīts atpakaļgaitā" (55. lpp.) ir tikpat atbrīvojoša un iepriecinoša, kā viņa došanās tajā. Ja Aivara Madra dzejas cilvēks jeb Stalkers ir devies Zonā, tad pēc Tarkovska analoģijas jāizceļ arī krājuma tapšanas pamudinājums un korekta redakcija jeb Rakstnieka (Artis Ostups) un Profesora (Kārlis Vērdiņš) profesionāla došanās līdzi autoram, kā nojaušams, dabisku šaubu un nevieglu vētījumu teritorijā. "Zonas" tiek klasificēta kā debija, bet faktiski krājums ir kā patstāvīgs, pilntiesīgs autora rokraksts.

Desmit gadu periodā tapušo dzeju papildina muzikālo gaumi apliecinošs skaņu celiņš jeb autora izveidotā mūzikas izlase vietnē Spotify, kompozīcijā ar dzejniekam nozīmīgiem 20.–21. gadsimta Latvijas un pasaules dažādu žanru un stilu mūzikas skaņdarbiem. Sekot autora aicinājumam klausīties mūziku krājuma dzejoļu secībā, ir katra lasītāja ziņā. Respektējot savus dzejas lasīšanas paradumus, uztvēru dzejoļu un mūzikas izlasi kā divas suverēnas kompozīcijas, jo emocionālu un mākslinieciskās struktūras elementu blīvums nereti tomēr liedza pilnvērtīgi koncentrēties uz abām daļām. Šo pieredzi varētu formulēt, sekojot kritiķa Ivara Šteinberga novērojumam: "Kad populāra dziesma pozicionēta kā dzejoļa epigrāfs, epigrāfs savā trāpīgumā draud aizēnot pašu dzejoli." [3]

No pārējā krājuma atšķirīga un izvērstāk saistoša, formāli liriska daļa ir ar Frančesko Petrarkas klasikas epigrāfu "Lai manas dzejas svētītas, kur slava / Tiek viņai vienīgai uz mūžiem dota, / Un mana sirds, kur citai vietas nava. " (61. lpp.) apzīmogotais mīlas lirikas cikls "Lauras grāmata" – nenopeļot līdzšinējo dzejoļu vērtīgumu un vajadzīgumu, šī intīmā balss izteiksmes līdzekļu tīrībā un teksta plūdumā ir visorganiskākā no polifoniskajām autora balsīm, kuras izskan "Zonās".

Cilvēka ievainojamība un atkailinātība, drosme, kaislība un patiesas mīlestības dievišķuma dzirksts skārums dzīvo šajā padsmit dzejoļu kompozīcijā, padarot "Lauras grāmatu" par vienu no labākajām mīlas lirikām, kas Latvijas dzejā tapusi pēdējo desmit gadu periodā. "tāpēc jau tevī var redzēt mēness vaibstus / tāpēc jau tu esi durvis, atstātas pusvirus / zilgans starojums laužas tev cauri – / akmeņi, izspraukušies no rētām uz muguras / apstājas rādītāju elpa ciparnīcās / kā želeja vados saspringst spriegums / rokas iras cauri sekunžu nogriežņiem / tikai tava ēna uz sienas ļauj noprast – / turpinājums sekos” (62. lpp.)

Arī dzejoļos, kuros valda sadzīves tēlainības poetizācija un emocionāli piesātinātu notikumu dramaturģija, autors pamanās piešķilt metafizisku dzirksti – Hermaņa Marģera Majevska epigrāfā "Pie Tavām kājām rudens tumsu klās / Un noskalos Tev plecus atvadoties" (66. lpp.) "Rudenīgai pastorālei" vai atslēgas tēlos, noskaņas pavedienā, arī dzejoļu izskaņā: "katra šūna, katrs atoms kā lakmuss / piesūcināts ar tavu esamību" (71. lpp.); "jāieplūst tevī liegi bez masas / kā gaismas daļiņām, kas / līst no spuldzes terases jumtā / kā elpai ko naktstauriņu /spārnu vēzienos iedzīvinājis / kāds nezināms, klātesošs spēks" (64. lpp.).

Intīmā tīrskanība, kādā sarakstīta noslēguma nodaļa un solījumu virsotnes, piemēram, dzejoļa "Es gribēju tevi mīlēt kā Džordžs Maikls" fināls: "es būšu tas, kurš tevi mīlēs / līdz viss šai pasaulē beidzies" (74. lpp.) ir romantiska moto cienīgas – lasītājas un lasītāji ilgosies, kaut šīs rindas kāds veltītu viņiem, un paši tās veltīs kādam.

Apceres iesākumā pieminētais Agneses Krivades dzejas krājums "Bērnība" ir veiksmīgs precedents "vienas grāmatas dzejniecei". Aivara Madra piemērs ir līdzīgs, jo krājums, pat ja turpinājums tam nesekos, jāatzīst, jau ir ierakstīts latviešu dzejas ainavā. Šķiet, arī autors, apliecinot aktivitāti tulkojumu, atdzejas un recenzējamo tekstu laukā, literatūrā pastāv pašpietiekami un negaida lasītāju verdiktus, kas it kā piedien katrai debijai, vētījot kvalitātes un izsakot nākotnes prognozes. Tarkovska drāmā viens no varoņiem refleksijā par dzīves jēgu saka: "Un ja nu es zināšu, ka esmu ģēnijs? Kādēļ tad man vēl rakstīt?” [4]. "Zonu" esamība ir to galvenā nozīme un dzīves apliecinājums.

 

[1] Šlāpins I. Rīgas Laiks. Agora. Tiešsaiste.[https://www.rigaslaiks.lv/agora/agnese-krivade-berniba-4581]

[2] Aivars Madris: Dzejoļus taisu kā vizuālas ainas. Kultūras Rondo. 01.04.2019. Lsm.lv. Tiešsaiste. [https://www.lsm.lv/raksts/kultura/literatura/aivars-madris-dzejolus-taisu-ka-vizualas-ainas.a314564/]

[3] Šteinbergs I. Liriskais miksteips. Par Aivara Madra debijas dzejas krājumu “Zonas” (“Neputns”, 2019). Par grāmatām. 28.03.2019. Satori.lv. Tiešsaiste. [https://www.satori.lv/article/liriskais-miksteips?fbclid=IwAR3WCD4YLQEN7fNMc-lsC35SXnxg24Lx58EbmmKh57IrjVyWWhmiLjVlYKc]

[4] Tarkovskis A. Stalkers. Kinostudija “Mosfiļm”. 1979. / Сталкер (фантастика, реж. Андрей Тарковский, 1979 г.) Tiešsaiste. [https://www.youtube.com/watch?v=TGRDYpCmMcM]

]]>
Kritika
news-51025 Fri, 16 Aug 2019 10:07:39 +0300 // atrašanās varbūt // https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/51025/ Tātad, par šo kopu... Ir patiešām sarežģīti būt cilvēkam, var jau būt, ka ar visiem tā nav, tomēr man šī eksistence šķiet ārkārtīgi problemātiska. Lai kaut kā savaldītu šo haosu, kuru ikdienā injicē ārējās un iekšējās pasaules sadursmes, man (personīgi) dzeja ir ļoti efektīvs līdzeklis. Otrs labākais līdzeklis ir nebaidīties dalīties. Galu galā, mums, kas sevi atkal un atkal atrod šajā absurdajā pasaulē, jāturpina turēties (kopā). / par to, kas šodien notiks /

ārā ir briesmīgs laiks

šodien būs skaista diena

man nepatīk neviens spogulis

 

šodien man klēpī iesēdīsies pieneņu pūku mākonis es to izslaukšu un man starp pirkstiem līs pieneņu piens zaļā pļava kļūs par miglu mans kronis būs no ērkšķiem

tu man plaukstas pieskrūvēsi pie kurmju rakumiem un domāsi ka es tur palikšu

tev nebūs taisnība jo mani naktī atradīs zalktis ķirzaka un varde kurus nokristīšu par Korģenes muzikantiem mēs dziedāsim dzeguzes balsīs līdz atlaidīsies stārķis un atnesīs bērnu tas būsi tu

es tam noskūpstīšu sarkanus vaigus un teikšu:

audz nevis kā pagadās bet audz mīlēts un mīlošs audz tā lai tu nevienu nekad negribētu pieskrūvēt pie kurmju rakumiem audz ar sirdi kristāla dzidrumā audz klausoties naktsvijoļu simfonijā kļūsti par maestro gredzeniem svētiem kas atvērs cilvēkiem durvis uz debesīm

tā es tev teikšu un visu tev piedošu

 

epilogs:

tu man pievemsi klēpi un tavi pirmie vārdi būs:

kā var kādu pieskrūvēt pie kurmju rakumiem?

 

/ reiz divdesmit četrās stundās /

man kādreiz atkal piemetīsies klepus un liksies ka nebeigsies liksies ka man vienmēr bijis sāpošs kakls un es sev jautāšu kāpēc es nepriecājos un nedziedāju ik dienu kad nesāpēja norīt

jāmācās lēnītēm leēniīteēm

 

trausla slidena auksta

apakšā peld sensenos laikos bijuši es

 

man kādreiz piemetīsies sapnis un liksies ka nebeigsies liksies ka vienmēr bijis silts saulains pavasaris un es sev jautāšu kāpēc es nepriecājos un nedziedāju ik dienu ja sāpes bija tikai atpakaļskatiens nepareizi paņemts pagrieziens

 

00:09 deviņas pāri pusnaktij

nav ritma bez pauzēm nav lietus nav viļņu nav ____es bez

at s t a r p ēm

 

/ sapnis /

skrejošās gleznās ieslodzītiem pilns

klēpis dažādu kā gribas.. kaut varētu..

kopā ar pazudušām sprādzēm u.c. 21mā augļiem

vēlos kaut reizi lai pietiek lai gana

mans dzidrais pierastais tukšums lai kādreiz

piepildās dažādu krāsu lapām

tajās vispirms iemērktu rokas

pamazām ienirtu pati un nokļūtu līdzīgi hēlijam

virs pilsētas gaišzilā ūdenī tajā lidojot neslāpst

peldot caur mirdzošu gaisu

šeit no zemes šķir stikla

upe cauri tai redzu

visus

bet mani

neviens

 

/ kārtējā romance /

es šobrīd darbā

tu šobrīd otrajā rindiņā

ja mēs kliegtu

otru nedzirdētu

cenšoties sasniegt augstāku frekvenci

gadās aizmirst

tālāk par kliedzienu

skan ieildzis klusums

pametot finiša sarkano taisni

klīst nopūta starp pirkstiem

pār taustiņiem zilbēm

skumīgiem plakstiem

-

-

-

vienkāršāk iespējams

nebūt vispār

nekur

nekā paiet tev vēlreiz

garām

 

/ stūklakām galvenais izpildīt uzdoto /

ššššššššššššodien pirmo reizi nospļāvos uz asfalta

no manām lūpām izrāvās siekalīgs kamols un es sajutos ļooti nejauka man priekšā pazibēja cepures treniņbikses un spļaudekļi gājēju pārejas vidū 1 2 3 4 nelietis toreiz gandrīz uzspļāva man virsū

 

negribu sevi salīdzināt taču neizdarīju neko traku ziedoņdārzā strūklakas pulētās vardes spļauj ūdeni tiešajā runā

kols pēdiņas apakšā šššššššššššš pēdiņas augšā

neapstājoties

nekļūšu pulēta varde nākas mirkšķināt un nākas aizmigt

neiemācīja punkts

 

garāmgājēju nebija citādi es būtu kuņģa skābi turējusi mutē līdz mājas pagalmam galvenais netikt asociētai ar neizglītotiem ielas spļāvējiem

mācīja  fuj kas tā dara tu gan nekad tā nedarīsi ejam dod rociņu 

mācīja esam gandrīz gurķi (ja mēra ūdenī) benčiki ir lielākais piesārņojuma avots (arī ūdenī) tomēr akls var palikt arī nesmēķējot (taisnība)

 

nekad nebiju pamanījusi auditorijas sienas izrādās dzeltenas tas bija man paslīdējis garām to apjaušot tās kļuva vēl dzeltenākas es iztēlojos sēžu saulei pašā vidū un

mācos

 

strūklaka zaigo apgaismībā

nevar zināt

kas notiek aiz spļaudekļiem cepurēm strūklakas pirmssākumiem lūpām pāri tiek uzspiests rādītājpirksts

 šššššššššš pieaugušie runā

 

...

nevar zināt

 

/ aizspogulijā /

šķiet

šis virpulis dūmu

iešņauc mani nāsī sāk gāzēt sāk kāsēt

un izpūš kopā ar putekļiem pelniem pār bruģa piepīpētām pirkstu starpām

mutulis čerkstošs

sagriež man kuņģi uz riņķi uz riņķi koka karoti piesit pie katliņa malas tuk-tuk

burbuļo burbuļo vārās un vārās ap mani viesulis pelēkas miglas

 

pa retam ievelkot elpu es redzu

gludos uzvalkos viņi ir droši tiem spožas acis pogas pulksteņi un smiekli viņiem marmora pakāpiens rotātām malām augstāk par sevi es redzu šo

bābeles torni nepabeigtu un šķiet ir jādzīvo tā līdz viņi

sāk slaucīt putekļus tie put tieši virsū sāk bezdelīgas klepot un

- - -

sastrēgums

 

          dūmos plaukstas veido bļodiņu dūmos ceļi uz asfalta dūmos nopērc puķīti meitenīt tuneļa galā tunelim man jāiet ir garām un jānodur acis man šķiet

 viss taču kārtībā katram savs gabaliņš katram savs prātīgāk vien solīti augstāk un tikšu uz savējā tikšu pie drošāk tikšu pie-

 

lai nāk tava valstība

atpestī mūs no ļauna

tavs prāts lai notiek

kā debesīs

 

 

/ ausmā /

plaukst

vaļā katrs stikls dzidra zelta

mūra krastu ielenktie dzeltenajās

dienās pārdod līdzekļus

tīrīšanas iedvesmai paņem šito tagad lētāk varbūt arī tādu vajag pa

9 99

2 99

3 90

9

 

skatos mežs.

 

garšo pēc skujām ar atceros piesitienu

izskatās pēc galotnēm rītausmā ar atceries? pieskaņu

izklausās pēc drīz ar sprakšķošiem kadiķiem uguns un iesmiem

ieelpa izelpa 1 un 2

ņem manu plaukstu savējā

ielā nepieradinātā

mana karte un tavējā

pārkliegs google maps

 

/ neironos uz cietas /

arī divdesmit četros reizēm riebjas neparedzamā bilde zinu tas dēļ frekvences nokļūšanas viļņa apakšpusē par spīti tam pilsētā nemainīgi sanāk

rītos čammājos kājām nepieciešamas jaunas avīzes lai iesakņotu sevi kolektīvajā atrašanās sfērā man riebjas iztēlotas sarunas ar TU neapturamas pat pavisam labi zinot galvā esmu

viena 

es 

četros krītu olimpieša ātrumā mēdz gadīties iespaidīgāki pikseļi ar patīkami izliektām ieapaļām formām ar precīziem atstatumiem starp acīm degunu muti un mani racionāli iracionāli domājošu nedaudz skumīgu papīra

lelli izgrieztu no pēdējo gadsimtu publicētajiem domu slāņiem un vēl joprojām p et rū ks t daž burt 

nav nekāda karuseļa ja abas kājas ir pie zemes galva daudz negriežas subjektīvi aptverot:

šeit ir grūtāk par aiziet un nav

interesantākas vietas par tagad.

 

 

/ labāk /

nevelc mani laukā nevajag

atstāj

mani purvā es purvā uzaugu man purvs dārgāks par dēļu laipām par asfaltu un granti te mani ieaijā skujas virši brūklenes smaržīgā naktsvijole parastā priede es negulšos prom es palikšu te

nevelc mani laukā neskubini

atstāj

mani upē es upē piedzimu man upe dārgāka par tiltiem par laipām kuģiem un tīkliem man kleita asara šūta to rotā ežgalvīte vilkvālīte dzeltenā lēpe man nevajag jaunu man nevajag svešu

nevelc mani laukā neaicini

atstāj

- mūs izšķirs tāpat ar gadiem ar ilgām sapņiem un pagriezieniem atsevišķām istabām darbā no astoņiem līdz pieciem ar bet vai tad tu neteici vai tad tu nesolīji es zvēru mēs mūžīgi nebūsim.

nevelc mani laukā nelūdzies es netaisos aizmirsties

nevelc mani laukā necenties

vien vakaros

ja vēlies nedaudz atpūsties nāc vieglītēm nāc atgulsties

man blakus

]]>
Jaunrade
news-50922 Tue, 06 Aug 2019 11:02:05 +0300 Cūkas laime pētīt un rakstīt par to, kas pašai patīk. Saruna ar folkloristikas profesori Janīnu Kursīti https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/50922/ Piektā intervija sērijā "Sarunas ar pasniedzējiem". Šoreiz piedāvājam sarunu ar folkloristikas profesori Janīnu Kursīti. Ar viņu sarunājās Baltu filoloģijas maģistra studiju programmas studente Ilga Vālodze Ābele. Ilga Vālodze Ābele: Domājot par vārdu Janīna Kursīte, rodas jautājums, – kā viens cilvēks spēj kvalitatīvi un ražīgi pievērsties tik daudziem atbildīgiem un Latvijas kultūrai nozīmīgiem darbiem? 

Janīna Kursīte: Nedomājot par to.

I.V.Ā.: Gan jau, ka šis jautājums uzdots iepriekš, taču atgriezīsimies pie atmiņām. Kas tad sākotnēji radīja interesi tieši par folkloru, mitoloģiju, pagātnes cilvēka pasaules uzskatiem? Vai līdz šodienai esat guvusi svarīgās atbildes, vai arī Jums radušies tikai jauni un jauni jautājumi? 

J.K.: Grūti atbildēt. Šķiet, ka tās bija 1970. gados Tartu Universitātē noklausītās profesora Jurija Lotmana lekcijas par mitoloģisko domāšanu. Tāpat bērnībā folklora un mitoloģija bija visapkārt, tikai es to nenojautu. Visās kāzās vēl dziedāja apdziedāšanās dziesmas. Krāšņi pavadīti Jāņi ar dziesmām un rituālām izdarībām, pieaugušo it kā nopietni pārrunātās lietas par papardes zieda meklēšanu un atrašanu. Uzaugu ar vecmammas stāstītajām pasakām. Dažādi nostāsti klejoja apkārt, pamatskolas laikā gandrīz visa klase aizrautīgi meklēja spokus. Skola bija agrākajā Arendoles muižā, un teikas par apakšzemes ejām, paslēptu naudu, spokiem bija dzīvas un iedarbīgas.

I.V.Ā.: Kā veidojās Jūsu pētnieciskā ievirze?

J.K.: Tas arī ir Tartu Universitātes pedagogu nopelns. Lekcijās viņi nepārstāstīja, ko citi sarakstījuši, bet galvenokārt to, ko paši izpētījuši. Un to jau students jūt! Nezinu, kā nonācu pie dzejas versifikācijas, laikam jau tāpēc, ka dzeja patika. Literatūrzinātnieks Pjotrs Rudņevs aizrāva ar ticību, ka statistiskās metodes metriku un ritmiku palīdz uzcelt augstāk, ka dzejas forma nav vienkārši forma, bet tas slānis, kurā ieslēpta "nozīmju nozīme". Mans diplomdarbs, kas tagad būtu pielīdzināms maģistram, bija par latviešu heksametru.

Prof. Janīna Kursīte pie Lietuvas latviešiem Jonišķos. Ar folkloristu (pirmais no kreisās) Ingu Barovski.

 

I.V.Ā.: Iepriekšējā gadā iznāca Jūsu ilgi tapinātais "Dainu kodekss" (Rundas, 2018). Kā notiek darbs pie tik milzīga materiāla, kādas ir latviešu tautasdziesmas? Vai ieguldītais darba un laika apjoms maz ir nojaušams? 

J.K.: Iepriekšējā gadsimta astoņdesmito gadu sākumā – pati nezinu no kurienes – radās interese par mītiskajām tautasdziesmām. Un tā tas lēnām sākās, izpētot katrreiz pa sīkumam. Nav ilgi, vai ne? Tikai kādi 35 gadi… Pa šo laiku arī izlasīts un pārlasīts, ko par tautasdziesmām rakstījuši citi. Lasīju un pētīju savam priekam un interesei ne tikai mūsu pašu, bet arī lietuviešu un igauņu tautasdziesmas. Paralēli aizrāvos ar lībiešu folkloru. Lai saprastu mūsu dainu simbolus kā sistēmu, nācās pētīt arī citu indoeiropiešu tautu folkloru, sākot jau ar senindiešu vēdām. Tā tas laiks nemanot ir paskrējis.

I.V.Ā.: Kāds ir Jūsu lielākais pētnieciskais veiksmes stāsts?

J.K.: Tas, ko pētu, mani aizrauj. Kādreiz vīrs man teica, ka tā nu gan esot cūkas laime, pētīt un rakstīt, kas pašai patīk un vēl naudu par to saņemt.

I.V.Ā.: Katru gadu LU pasniedzēji un studenti dodas folkloras ekspedīcijās, iespaidus apkopojot rakstu krājumos. Kāda izskatās latviešu folkloristika šobrīd? 

J.K.: Šogad bijām ekspedīcijā Līvānu un Preiļu novadā. Ceru, ka taps ne tikai rakstu krājums, bet arī filma, jo mums līdzi devās arī Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma topošie operatori. Vispār šī bija jubilejas reize, – braucam ekspedīcijās jau divdesmito gadu pēc kārtas. Folkloristika izskatās labi, par to liecina ikgadējās Barona konferences, apjomīgie žurnāla Letonica folkloras izpētei veltītie numuri, monogrāfiju un rakstu krājumu klāsts. Ir spēcīga jauno folkloristu paaudze Literatūras, folkloras un mākslas institūtā. Skaitliski mazāk, bet gana spēcīgi ir jaunie universitātē. Vecie jau arī gluži neguļ uz lauriem. Vislielākais gandarījums ir par folkloras studentiem. Fakultātē, universitātē, kā arī ārpus universitātes sienām, viņi droši spēj parādīt sevi dziedot, runājot, pat klusējot.

LU folkloristi kopā ar Līvānu un Preiļu novada folkloras kopām, un Saunas pagasta ļaudīm.

 

I.V.Ā.: Gribētos domāt, ka arī sabiedrībā priekšstats par folkloru kā tikai un vienīgi noputējušu Dainu skapi vai bariņu dziedošu sievu tautastērpos pamazām mainās. Vai ir kas tāds, ko folkloristikā nav iespējams pētīt? 

J.K.: Pētīt var visu, kas ienāk prātā. Vismaz mūsdienās. Svarīgi tikai nepazaudēt folkloras skatu leņķi.

]]>
Sarunas
news-50896 Thu, 01 Aug 2019 11:15:38 +0300 Starp Preiļiem un Līvāniem https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/50896/ Gluži tāpat kā skolēniem, kam nometnes ir gaidītākais vasaras notikums, arī studentiem dzīvošana kādā internātā Latgales vidienē kopā ar pasniedzējiem, profesoriem, doktorantiem un citiem pētniekiem ir viens no vasaras skaistākajiem piedzīvojumiem. Jau divdesmito gadu Latvijas Universitāte sadarbībā ar mutvārdu vēstures pētniekiem rīko folkloras ekspedīcijas, lai vāktu vietējo iedzīvotāju dzīvesstāstus. Iegūtie materiāli nebūt netiek turēti kā svece zem pūra, bet gan publicēti rakstu krājumos par ekspedīcijas vietām – iepriekšējo gadu vākums aplūkojams rakstu krājumos "Daugavpils novads. Vietas vērtība" (Zinātne, 2018) un "DižDundaga. Apcerējumi par Dundagas novadu" (Zinātne, 2017), pēc kuru nosaukumiem nav grūti uzminēt, kur ir ciemojušies universitātes pārstāvji. Savukārt šogad traucēt vietējo iedzīvotāju ikdienas gaitas un papildināt mazo supermārketu ienākumus devāmies uz bijušo Preiļu rajonu. Preiļu un Līvānu novadā Janīnas Kursītes-Pakules vadībā atgriežamies jau otro reizi. 2018. gada vasaras ekspedīcija notika Preiļu pusē, īpašu uzmanību pievēršot Rudzātu, Turku un Saunas pagastiem, un ekspedīcija atmiņā palikusi ar bezgala skaistiem un neparastiem notikumiem – brīnišķīgiem teicējiem un dziedātājiem, maģiskiem pirts rituāliem, jauniegūtiem draugiem un "Tumšu nakti, zaļu zāli", kas iegrimusi siltās vasaras nakts miglas vālos. Arī šogad folklorā ieinteresētajiem studentiem un pētniekiem pievienojās vēsturnieka Roberta Ķipura vadītie Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma audzēkņi, lai iemūžinātu ekspedīcijā satiktos cilvēkus kustīgās bildēs un, kopā ar pētnieku veidoto grāmatu, vietējiem uzdāvinātu arī filmu par bijušo Preiļu rajonu.

1. jūlija pusdienlaikā ierodamies Rudzātos – kāds braucis uzreiz no Visvalža ielas 4a, cits no Varakļāniem savukārt citai ekipāžai ceļš vedis pat caur Līvānu slimnīcu. Paēduši pusdienas "Lāča migā", dodamies nelielā ekskursijā uz Saunas pagastu, kur atrodama vieta ar visai neparastu nosaukumu – Zelta Dibens (Zalta Dybyns). Zelta Dibenā gan neredzam ne zeltu, ne arī pašu dibenu, bet šīs apdzīvotās vietas lokācijas punkts liek domāt par zināmu vietas nosaukuma loģiku. Vairākas teikas gan vēsta par pieklājīgāku vietvārda rašanās iemeslu, bet to izzināšana, lai paliek pašu ekskursantu uzdevums. Ar Janīnas Kursītes-Pakules, Preiļu novada domes priekšsēdētājas Marutas Plivdas un Saunas pagasta pārvaldes vadītāja Raimonda Rubina gādību šī gada pavasarī vieta ir ieguvusi oficiālu zīmi un uzrakstu tūristu piesaistei. Ekspedīcijas dalībniekiem jau rodas dažādas idejas par krājkases formu, kuru varētu novietot ceļa malā iebraukšanas maksas vākšanai.

Pirmajā vakarā iepazīstinām katrs ar sevi un pastāstām citiem par savām pētnieciskajām interesēm – muzicēšana ģimenē un svētkos, bērnības rotaļas un spēles, izšūti dvieļi, ārstniecības augi, kāzu saimnieces, reemigrācija, austie deķi un novecošanas sajūta – šķiet, šo sarakstu varētu turpināt vēl ilgi. Dzīvesstāstu intervija, kas ir galvenā ekspedīcijas darba forma, ļauj intervētājam veikli ievīt jautājumus par jebkuru interesējošo tēmu, tādējādi atklājot autora pieredzi pētniekam saistošajā tēmā. Vakarā sadalāmies arī komandās – katastrofāla šoferu trūkuma dēļ, es šoreiz esmu ar mašīnu (nākamgad šādu kļūdu vairs nepieļaušu). Manā mašīnā ir arī maģistrantes Ilga Vālodze Ābele un Elīna Apsīte, docente Jolanta Stauga un profesors Valdis Muktupāvels. Sajūta gan dikti dīvaina, – tikko bakalaura grādu ieguvušas studentes mašīnas aizmugurējā sēdeklī sēž slavens etnomuzikologs, profesors un bakalaura darba recenzents. Automašīnā valdošajai hierarhijai tomēr nav nekādas saistības ar akadēmisko.

Pirmajā dienā mana ekipāža dodas uz Rožupes pagastu. Sadalāmies vēl sīkāk un Valdi un Elīnu nododam pagasta priekšsēdētāja rokās, kas pētniekus aizved nezināmās tālēs. Mēs ar Ilgu un Jolantu paliekam Rožupes pagastā, kur satiekam gan dziedošo "Rožupes vīru", gan agronomi un bijušo kolhoza priekšsēdētāju, kas mums sola uzdāvināt kandžas dzenamo aparātu. Savukārt otra grupa, meklēdama profesora Valda Muktupāvela dzimtās puses stāstus ciemā ar nosaukumu Muktupāveli, ir satikuši Juoni, kas, rādīdams fotoalbumus un sīki un smalki aprakstīdams tur redzamos cilvēkus, ir izmisīgi apšaubījis cienījamā profesora zināšanas un pajautājis: “Bet ko tu vispār zini?”, kad profesors atbildējis, ka nevienu no Juoņa minētajiem cilvēkiem nav ne pazinis, ne saticis.

Atkal esot pilnā sastāvā, dodamies uz Līvāniem, lai ne tikai aplūkotu Līvānu stikla muzeju, bet arī beidzot nopeldētos. Un tas nekas, ka Līvānus ir skārusi tropiskā lietusgāze un termometra stabiņš ir noslīdējis zem +20 grādu atzīmes. Beidzot atraduši un pārpeldējuši Dubnu vairākas reizes, secinām, ka šī mierīgā plunčāšanās neataino īsto ekspedīcijas dalībnieku garu, tāpēc jādodas meklēt Daugava, kas plūst vien 100 metrus tālāk. Profesors Valdis Muktupāvels uzņemas ekspedīcijas vadītāja lomu. Uzkāpjot Dubnas stāvajā krastā, atklājas citāda ainava nekā profesora bērnībā, – glītā govju ganību pļaviņa, kuras otrā malā viļņojas Daugava, ir pārvērtusies par necaurejamiem džungļiem, kuru šķērsošanai būtu nepieciešams pienācīgs apģērbs un purva bridēja zābaki, nevis peldkostīmi un basas kājas. Madarās, suņuburkšķos, lipīgajās sveķenēs, nātrēs, usnēs, neskaitāmās smilgu, kosu un meldru sugas audzēs izbrienam taku līdz Daugavai. Tautasdziesmās apdziedātā upe it nemaz nevilina, un upes gultne, klāta ar durstīgiem akmeņiem un lipīgu ķēpu, vēl vairāk apgrūtina peldēšanos lēpju kātu sapītajā un savītajā ūdenī. "Man te nepatīk!" saku Ilgai. "Man arī nēēē!" viņa atbild. Daugavu atradām. Ar to pietiek. 

Nākamajā rītā redzamas ūdens ekspedīcijas sekas – izskatās, ka esam piedzīvojuši negantu suņu un kaķu uzbrukumu, jo visas kājas klātas nelielās rētās un skrāpējumos. Rētas un skrāpējumi atklājas arī ar mūsu ūdens ekspedīciju pavisam nesaistītās vietās un lietās, – dodoties uz brokastīm, divām mašīnām riepas žēli nopūšas un saplok. Ekspedīcijas dalībnieku domās jau dzimst visdažādākie scenāriji: "Tas tāpēc, ka vakar bijām pie tās tantes ar ļaunajām acīm!" apgalvo viena grupa. "Jā! Un atceries – pie jūsu mašīnas vakar mētājās pildspalva. Tā tante taču teica, ka, ja nokrīt pildspalva, tad kāds tieši tajā brīdī skauž! Paši vakar seminārā tā stāstījāt!" Izmisumu vairs nav iespējams nošķirt no humora un ironijas. Arī vietējie jau stāsta tenkas par riepu graizītājiem, kas pirms pāris gadiem ir uzdarbojušies. Otra grupa, kam arī gaiss ir vairs tikai trīs riepās, iepriekšējā dienā meklējusi vecticībniekus. Par viņu acīm nekas nav zināms.

Beidzot sadalījušies mašīnās, dodamies uz Aizkalni. Ciems vakara semināros jau ieguvis nosaukumu Aizsaule, jo pirmajā dienā, kad pētnieku grupa ciemojās Aizkalnē, viss ciems bijis kāda svarīga cilvēka bērēs – nu gluži kā iz..slaucīts. Mums gan sarunāta ekskursija "Jasmuižā", kur mūs sagaida muzeja vadītāja Solvita Kleinarte. Atjaunotajā govju kūtī redzama burvīga Latgales keramikas izstāde, kur gar sienām aplūkojama arī ekspedīcijas dalībnieces, antropoloģes Elīnas Kursītes fotogrāfiju izstāde. Raiņa "Jasmuižā" ekspozīcija patiesi brīnišķīga – šķiet, ka visa Latgales esence iemīcīta mālos un izvirpota podos, krūkās un svečturos – ar tādu cēlumu un vienkāršību tie mirdz.

Pēc Aizkalnes dodamies uz Līvānu pusi, – Valdim un Elīnai sarunāta intervija pie slavenākās Turku sievas, bet mēs ar Jolantu dodamies uz otru Līvānu pusi – pie Ainas Kursietes. Enerģiskā dāma, kas precējusies ar tikpat enerģisku kungu, runā bez apstājas, un stāstu viņai bezgala daudz, – kā vecvectēvs no muižkunga ieguvis "Pirdiena zemi", kā radinieki pirms Pirmā pasaules kara aprakuši zupas terīni ar naudu, un vien pēc 100 gadiem, arot zemi, naudu ir izdevies atrast. No Ainas uzzinām arī viņas vecmammas lamu vārdu sarakstu, kuru visnotaļ būtu ieteicams nodot tālāk arī nākamajām paaudzēm. Aina pat nodiktē lēnāk un vairākkārt, lai varam paspēt pierakstīt: velna judašs, nešķīstais gars, nešķīstais tārps un... komunists. Ainas vīrs savukārt apliecina to, ka vecums ir pavisam relatīvs jēdziens, – stāstot par pirtī iešanu, Vitālijs kā pašsaprotamu stāsta, ka "kamēr biju jauns, gāju pirtī un pēros. Nu tā, līdz gadiem 60".

Vakara seminārā atkal dalāmies ar to, kas atrasts. Un tomēr, līdzās pārsteidzošiem dzīvesstāstiem, visskaistākie, visraibākie, un gluži kā no grāmatām, ir mīlas stāsti. Kolhoza paraugpāris – priekšsēdētājs un agronome. Kāda cita ekspedīcijas grupa ciemojusies pie precēta pāra, kur kungs savai ar demenci slimajai sievai katru dienu lasot viņu jaunības dienu vēstules, lai viņa atcerētos vīru. Lai gan šis izklausās pēc neveiksmīga mēģinājuma pārstāstīt filmas "Piezīmju grāmatiņa" pašu emocionālāko ainu, tomēr tas nebūt nav nedz mans, nedz citu ekspedīcijas dalībnieku izdomājums. Tomēr viens no visskaistākajiem ir 90 gadus vecās teicējas Olgas Kozires stāsts. Viņas jaunības mīlestība bija Nikodems Bojārs – trimdas latgalietis, zinātnieks un ķīmiķis –, ar kuru jaunībā, kara laikā, kādā večernikā viņi bija izvēlējušies katrs savu zvaigzni pie debesīm. Olga sev bija izvēlējusies pavisam mazu zvaigznīti savukārt Nikodems nespējis izvēlēties. Karš jauniešus izšķīris, un viņi tikušies vien deviņdesmitajos gados, kad katram jau aiz muguras bijusi sava dzīve, laulības, bērni. Nikodems Olgu aicinājis uz Niagāras ūdenskritumu, uz Ņujorku, bet Olga atbildējusi, ka neesot skaistākas vietas par Latgali. Lai gan strādājis arī NASA, Nikodems savu zvaigzni tā arī neizvēlējies. Olga savu nav aizmirsusi.

Trešdienas vakarā pie mums ciemos ieradušies Juris un Elga Skrebeļi, kas no bēdīga gala paglābuši prāvesta Juliana Začesta balss ierakstus. Mācītājs no sešdesmitajiem gadiem vairāk nekā divdesmit gadu garumā lenšu magnetofonā ierakstījis savus sprediķus un baznīcas kora dziedājumus, bet nu tie nevienam vairs nav vajadzīgi. Jāsaglabā ir, par to neviens nešaubās, bet kā padarīt tos plašākai sabiedrībai dzirdamus? Atbildes mums vēl pagaidām nav.

Vakarā vērojot saulrietu, kas Rudzātos vienmēr ir īpaši burvīgs, kviešu lauka malā var saredzēt Ilgu. Vispirms sadzirdēt un tikai pēc tam saredzēt. Ilgas dūdu spēles skaņās saulīte tiek ieaijāta aiz mežu galiem. Virtuvē vēl skan vakara čalas, un tās nerimst vēl ilgi. Te taču tik raiba kompānija – studente Aiste no Lietuvas, kas perfekti runā latviski un spēj turēties pretī apdziedāšanas kaujā, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas skolniece Vita, kas uzrakstījusi ZPD par dvieļu izšuvumiem, profesore Janīna Kursīte-Pakule, kas nupat izdevusi latvju dainu atslēgu – grāmatu "Dainu kodekss" (Rundas, 2018), "Jettes dienu grāmatas" (Senā Klēts, 2017) autore Elīna Apsīte, filmētāji, antropologi, doktoranti un pētnieki, profesori un studenti – visi ir kopā, lai meklētu bijušā Preiļu rajona zeltu, kas paslēpies pašos cilvēkos. Ilgas ieaijātā saulīte iekrāso debesi sarkanbaltsarkanu.

Ceturtdienas vakarā beidzot ir šīs nedēļas gaidītākais notikums – koncerts Saunas pagasta Salas skolā, kur mūs ciemos gaida folkloras kopa "Golūda" ar brīnišķīgo vadītāju Aigaru Krekelu. Ciemos ieradušās "Turku sievas", viena no vecākajām folkloras kopām Latgalē, – "Naktineica", Līvānu "Ceiruleits". Uzstājamies arī mēs – ekspedīcijas folkloras kopa "Vakardiena", kuras sastāvs vienmēr ir atšķirīgs, un dziesmas ir izmēģinātas tikai vakar. Šoreiz esam četras. Savukārt no Pelēču pagasta folkloras kopas ieradusies tik viena dziedātāja. Klausoties viņas dziedātajā dziesmā Aglonas Dievmātei, kurai pievienojas visa zāle – kā jauni, tā veci, – asaras birst kā pupas. Tas ir Latgales spēks.

Kad koncerts noslēdzas, laiks cienastam, kuru sarūpējuši vietējie. Atceroties iepriekšējā gada skaisto sadziedāšanos un dančus, šķiet, ka šoreiz pasākumam ir mazuma piegarša. Itin neraksturīgi Latgalei. Vai tāpēc mēs mēģinājām to skaisto sūdu talkas (vai tik šis nav burvīgs oksimorons?) dziesmu, lai tagad klusām dotos mājās? Nē, tā tās lietas neies. Ar "Vakardienas" meitenēm sastājamies aplītī zāles vidū un sākam dziedāt. Mums pievienojas vēl dziedāt gribētāji, skatītāji pamazām dodas prom, līdz paliekam pavisam neliels bariņš dziedātāju. Saucējs iesāk pirmo rindiņu, un pārējie, atkārtodami dzirdētos vārdus, pamazām pievienojas un sadalās neskaitāmās balsīs, klausoties cits citā, pielāgojoties, un tomēr pāri visam dzirdot saucēja balsi. Varbūt šī arī ir folkloras ekspedīcijas būtība, pats kodols – dzirdēt teicēja dziedāto dziesmu, uzklausīt stāstu, lai pēc tam visi kopā to atkārtotu nu jau daudz skanīgāk, bagātīgāk un plašāk?

Piektdienas rīts ataust pagalam pelēks. Varbūt pie vainas ir nebeidzamais lietus un migla, bet varbūt apziņa, ka šī ir pēdējā ekspedīcijas diena Preiļu rajonā. Pēc šeit pavadītās nedēļas, vakardienas koncerta, ilgās sadziedāšanās un sarunām, šķiet, ka latgaliešu viesmīlībai, atvērtībai un labestībai nav gala. Kā jau pēc katras ekspedīcijas – vienalga, universitātes organizētās vai manas personīgi veiktās –, apjaušu, cik daudz man vēl ir, ko mācīties. Ja arī man Juoņs prasītu: "Ko tu vispār zini?", laikam atbildētu, ka neko. Vismaz ne salīdzinot ar viņiem, teicējiem. Mans sarkanais diploms, bakalaura grāds tāds nieks vien ir, – tas rāda vien akadēmiskās, ne sirds zināšanas. Un bez tām Latgalē – nekur.

]]>
Raksti
news-50875 Tue, 30 Jul 2019 10:04:25 +0300 Pilnas rindas putnu https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/50875/ Latviešu dzejas pasaulē ar debiju "Saliniece un putnu pārdevējs" sevi pieteikusi dzejniece Ilona Ķepale. Jaunā rakstniece piedalījusies Literārās Akadēmijas rīkotajās Dzejas meistardarbnīcās, ko vadījuši dzejnieki Ronalds Briedis un Māris Salējs. Pēc meistardarbnīcas, sadarbībā ar izdevniecību "Pētergailis" un Briedi kā redaktoru, dienasgaismu piedzīvoja Ķepales pirmā grāmata. Kādā intervijā Ķepale minējusi, ka dzeja nav galamērķis, tā ir meklēšana un maldīšanās, un tas sevišķi jūtams šajā krājumā. Grāmatas "Saliniece un putnu pārdevējs" galvenais vadmotīvs ir sievietes iekšējā pasaule, miera meklējumi un spēja dzīvot pāri visām dzīves problēmām. "Sieva no koka mājas / krustcelēs dedzina izmisumu / dēla krampjus kurlumu un reiboņus." (31) Uz to arī norāda nosaukumā izmantotais vārds "saliniece", kas liek domāt par kādas konkrētas sievietes vai femīnās grupas pasauli. Ņemot vērā sievieti, tās iekšējās pasaules un ārējās vides mijiedarbību kā dzejas galveno objektu, šo krājumu ir iespējams klasificēt arī kā feministisko dzeju. Jau nosaukumā, tāpat arī grāmatas vizuālajā noformējumā, parādās putns. "Putni lido pār jūru / un es nogriežu skaņu / [..] lai saprastu domas /no putnu ēnām virs galvas." (7) Šķiet, autore ir izvēlējusies putnu kā simbolu dvēseles brīvībai. Putna tēls parādās teju katrā dzejolī un iet soli solī kopā ar sievieti. Savukārt persona – putnu pārdevējs – krājumā parādās tikai vienu reizi, pašā pirmajā dzejolī: "kāpa guļ muguru pagriezusi / pajūgi un buru rati gaida vēju / putnu pārdevējs stāsta / ka reiz dzīvojis citur / bijis mežzinis un pārdevis kvotas / izturējis ilgāk nekā varēja gaidīt / salinieces raibais ņieburs pavīd te iekšā te ārā / ratnīcas staļļos šķūnī / baložu mājā skaita putnus / un viņai uz kājas mazā pirkstiņa uztetovēta / vardes acs." (5)

Dzejas krājums kopumā rada intīmu noskaņu, liekot domāt par pašas autores piedzīvotajām atklāsmēm un pārdzīvojumiem. arī lasītājam Krājumā esošie dzejoļi arī lasītājam liek pievērsties savai dvēselei, atmiņām un to izpētei. Krājums ir poētiski bagātīgs, un autorei veiksmīgi izdevies radīt un izmantot jaunas metaforas, neiekrītot vairākkārt dzirdētu un jau literatūras pasaulē izmantotu māksliniecisko izteiksmes līdzekļu un tēlu varā.

Krājuma struktūru veido trīs nodaļas, kuras savstarpēji vieno sievietes un putna tēls. Pirmās daļas dzejoļos kā laiktelpa ir izvēlēta tagadne, jūra, osta un citas ar ūdeni saistītas vietas. "Sievietes pulcējas pie jūras / tumšās drānās / pēkšņi viena no viņām / ar spalgu kliedzienu atdzīvināja kādu / kas šķērsoja jūru ar laivu / [..] skumjas pulcējās pie jūras / un sievietēm tas ir piedodams." (8) Ūdens tuvums šķietami simbolizē divējādo spēku – gan dzīvības uzturēšanu, gan iznīcību. Tas ir līdzīgi kā ar cilvēkiem ˗ gan citam pret citu, gan apkārtējo vidi un, nenoliedzami, arī pašiem pret sevi. Otrā daļa, lai arī nav rakstīta pagātnes formā, pievēršas aizgājušajam laikam, brīdim. "[..] grūtāk ir atkārtot laiku / kas iespiedies atmiņā." (28) Savukārt trešajā nodaļā, vairāk nekā divās iepriekšējās, parādās dabas tēli, caur kuriem izteikts gan sievietes dzīves gājums, gan apkārtējās pasaules mijiedarbība ar cilvēku, kurš tajā atrodas.

Kopumā "Saliniece un putnu pārdevējs" ir dziļi dvēselisks un izjusts dzejas krājums, kurā runāts par pārdzīvojumiem un cilvēka miera (ja labpatīk – salas) meklējumiem.

]]>
Kritika
news-50848 Fri, 26 Jul 2019 08:35:41 +0300 Vizbulis plaukst jau ar pirmo krājumu https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/50848/ Latvijas lasošajai vidusšķirai pienākuši literārie svētki –tikai ar gada starpību viens pēc otra iznākuši divi īsprozas krājumi, kas tematiski un stilistiski aplūko tai (vidusšķirai) piemītošo problemātiku. Runa, protams, ir par Haralda Matuļa "Vidusšķiras problēmām" (Mansards, 2018) un Oskara Vizbuļa "Pēcjēzus vecuma sviestu" (Mansards, 2019). Nešaubīgi var teikt, ka paralēļu, šā vārda labākajā nozīmē, starp abiem krājumiem netrūkst. Gan vienu, gan otru īsdarbu kolekciju unificē autoru līdzīgais vecums, sociālais stāvoklis un izglītība. Abus vēl vairāk konektē pieeja izejmateriālam: ne viens [1], ne otrs [2] neslēpj, ka publicētie darbi ir sākušies drīzāk fragmentāri, noklausītu frāžu rezultātā, no faktu driskām un tamlīdzīgiem inspirācijas avotiem, tikai Matulis sliecās uz īsāku domugraudu pusi, kamēr Vizbulim iznāk pilnasinīgi stāsti. Abiem piemīt krasi izteikta sociālās klases izjūta, ko šinī gadījumā var uzskatīt par būtisku noteicēju kreatīvās formas izvēlē [3].

Šajā apskatā vairāk grasos runāt par Vizbuli, jo Matulis jau ir gana aplūkots un par tā recenzēšanu honorāru vairs dabūt nevar. (Te nav nekā personiska, gluži vienkārši nogulēju. [4])

Kaut arī Lācīti ar vidusšķiru sasaista tik vien kā divi nekam nederīgi maģistra grādi [5] un divi bērni [6], lasu Vizbuļa debijas krājumu un nespēju vien nopriecāties par to, cik lieliski autoram izdodas atainot to ikdienas gaitās gan baltās, gan zilās apkaklītes. Vizbuļa skatpunkts, lai arī allaž viennozīmīgi vidusšķirisks un pārsvarā distancēti profesionāls (autoram ir plaša pieredze žurnālistikā, ko var just), tomēr spēj arī identificēt un pat iniciēt citus sociālā diskursa leņķus.

Vizbuļa pirmā literārā publikācija organizēta trīs daļās: pirmā un trešā, varētu teikt, ir sakārtotas pēc kreatīvā haosa principa (stāstus vieno drīzāk attieksme, nekā tematika), kamēr pa starpu ieperinājies organizēts stāstu cikls ar nosaukumu "Friča Maluma dzīves brīži". Pirmā un otrā daļa ir sabalansētas ar pieciem stāstiem katrā; vēl divus īsākus darbus autors novēl lasītājam jau pēc Maluma dzīves brīžu seriāla kontemplācijas. Ne visi darbi ir izdevušies vienlīdzīgi dinamikas ziņā, un emocionāli to amplitūda svārstās no iejūtīgas traģēdijas līdz ironijai un bez maz vai trulam farsam. Taču par visu sekvencionāli, tāpēc tālāk pa latviski [7].

Krājums no paša sākuma bliež ar to labāko, ko es noteikti iekļautu Vizbuļa Greatest Hits, kad tālā nākotnē tādi tiks izdoti. Kā Hotel California manās smadzenēs būs mūžam saistīta ar Eagles, tā Vizbulis ir uz mani atstājis iespaidu ar "Neiespējamo mīlestību". Ātri un lietišķi pirmajā personā, autors uzbur pusmūža hipsteri (ābolu tēja ar lakricu, Faber Castell, Moleskine, Apple, please retweet!, Ariana Grande), tātad tēlu, ko ne viens vien planētas iedzīvotājs slepenībā alkst noķert kādā tumšā alejā un noslānīt ar slapju avīzi par to, ko sauc par pretentiousness. Viņš lasa Chicago Sun Times, lidinās no Čikāgas uz Rīgu caur Amsterdamu (un atpazīst pilsētas lejā), vezdams līdzi analogās fotogrāfijas bodē pirktu nocenotu klavieru beņķīti. Rodas vēlme ietīt slapjajā avīzē kādu smagāku drāti, taču pēdējā stāsta trešdaļa visu emocionāli pārgriež, un, beidzis to lasīt, kādu brīdi blenžu sienā. Tēmas attīstība un sniegums – kaut ko tādu līdz šim biju piedzīvojis tikai no Alises Manro Kanādas piepolārajā aukstumā balstītajiem virtuozajiem stāstiem.

Tālāk esošie, viens ar otru nesaistītie četri gabali, no vienas puses priecē ar atklātu vīrišķīgas dvēseles monologu (šķiršanās rezultātā izmests no dzīvokļa, varonis tur slīd iekšā dušoties, kamēr bijusī kopā ar jauno džeku ir izgājuši; kam bijis līdzīgi, tas sapratīs). No otras, stāsti nedaudz nogurdina ar latviskās literatūras iezīmēm, ko gribētos saukt par Weltzchmertz prizmu (dzemdības bija smagas; laiks plēš ādu no miesas, miesu no kauliem; ar motorzāģi norauts pirksts sāp fantomsāpēs arī pēc tam, kad tā vairs fiziski nav; dzīve beidzas ar nāvi), un tīri latvisku pēdējo teikumu vienam no gabaliem: "Un zārks jau arī tikpat kā bija gatavs." (39)

Neskatoties uz šiem pašmāju literatūras rudimentiem, stāstos nepietrūkst veselīgas ironijas un asprātības. Mākoņi, tās ir siļķes zilajā izplatījuma jūrā. Vēstuļu rakstītājs meitenēm – tātad kunilingvists. Pēc mūsdienu standartiem samērā rasistiskā aprakstā par čigāniem, samērā rasistiskais aprakstītājs uzzina šo to, ko labāk būtu gribējis neuzzināt, un tā simboliski dabū pretī. Stāstījumā ik pa brīdim testosterons ņem virsroku, un, lūk, – vienā brīdī galvenais varonis liek braukšanas eksāmenu mašīnā ar līķi, ko jaukais instruktors sadomājis izvizināt pirms kremācijas, lai aizgājējam tiek kāds prieciņš. Īstiem večiem tā nav problēma, jo visi tāpat tur būsim, un mironim pirms krematorijas tiek izrādīti vēl daži līkumi.

Nespēju pretoties arī cieņpilnajai skaudībai pret to, cik lieliski ventspilnieks Vizbulis uzbur manu dzimto Rīgu, ar bez maz vai brutalizēti čakisku poētiku par drūmām dzertuvēm un meitenēm, no kurām var pa lēto dabūt ne tikai nelabu slimību, bet arī alkoholu ar klofelīnu, un pēc tam pamosties iekšpagalmā ar sāpošu ķobi un tukšām kabatām. Tā ir realitāte, ko parādīt kā realitāti, nevis kā virzīta derdzīguma pilnu savas ārpusbūšanas faktu, ne katram sanāk. Vizbulim izdodas to nodemonstrēt bez patosa un slienām, varētu teikt – profesionāli.

Atsevišķi vērts runāt par stāstu ciklu. Fricis Malums, cik var nojaust, ir paša Vizbuļa alter ego, jo stāstos vietniekvārdi "viņš" un "es" jūk tāpat kā pirmās personas atskaite un omniprezentais naratīvs trešajā personā. Pirmais stāsts iesākas ar Maluma vizuālo aprakstu un dvēselisko definīciju. Pēdējais stāsts beidzas ar Maluma nāvi un pēcnāves gaitām. Pa vidu – neapšaubāmi interesantu ideju, novērojumu un aizmetņu salāti, kuriem ne vienmēr ir viegli izsekot. Reizēm ir sajūta, ka literārajā ziņā Fricis ir kā pūķis raustīgā vējā, lai arī rakstnieka domu līkloči fascinē ar gājieniem no viena koncepta pie otra.

Kaut kur reiz lasīju, ka daži no Ziemeļamerikas indiāņiem tradicionāli esot sev līdzi nēsājuši gabaliņu ar skujkoku sveķiem, un īpaši labos savas dzīves brīžos tos likuši pie deguna un ieelpojuši smaržu. Kad gribējies šos brīžus atsaukt atmiņā, esot pieticis ieelpot sveķu aromātu, un dzīves mirkļi no jauna atausuši, it kā būtu tikko notikuši. Līdzīgi arī priekšpēdējā stāstā "Ekskursija", kurā Rīgas šarms tiek uzburts ar smaržu palīdzību. Ar prieku atzīšos, ka uz mani šis triks iedarbojās.

Viss beidzas, ja tā varētu izteikties, uz satīriskas nots, par Eirovīziju un mūsdienu soctīklu apsēsto cilvēku ekstrēmismu. Ironija patīkami veldzē. Aizveru grāmatu ar sajūtu, ka ir parādījies autors, kura publikācijām būs vērts sekot līdzi.

 

[1] Adamaite "Iemetam Tavā Dzīvē Akmeni! Interesanti, Kas Notiks"

[2] Dibovska "Haralds Matulis: Mēs Esam Vidusšķira"

[3] Chae "Marx on the Family and Class Consciousness"

[4] Vīksna "#vidusšķira #matulis #viedoklis #problēmas #vuārisms"

[5] BBC "Almost a Third of Graduates "overeducated" for Their Job"

[6] Voland and Dunbar "Resource Competition and Reproduction: The Relationship between Economic and Parental Strategies in the Krummhörn Population (1720–1874)"

[7] Martinez "Tongue Tied: Resisting "Academese""

]]>
Kritika
news-50843 Thu, 25 Jul 2019 12:10:23 +0300 Pēcjēzus vecuma latvieša stāsti ironijas mērcītē ar tuč tuč filosofijas, aforismu un nāves piedevām https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/50843/ Laikā, kad latviešu oriģinālliteratūrā īsproza piedzīvo jau sen pelnīto uzvaras gājienu, esam aplaimoti ar vēl vienu tīrradni ˗ Oskara Vizbuļa (1973) debijas stāstu krājumu "Pēcjēzus vecuma sviests" (Mansards, 2019). Pie tam vēl apgāds paguvis informēt un iekārdināt ar ziņu, ka nākamajā gadā tiks izdots autora topošais romāns. Apzinoties, ka būs jārecenzē "Pēcjēzus vecuma sviests", jutos vienlīdz gaidpilni ieinteresēta un nobijusies. Pēdējie maskulīnās prozas darbi, kurus esmu lasījusi, ir Arvja Kolmaņa (1959) "Balāde par latviešu zemnieku, Grēns un citas versijas" (Dienas Grāmata, 2018) un Viļa Lācīša (1975) "Sekss un vardarbība" (Mansards, 2018). Tie palikuši atmiņā kā veiksmīgi un kvalitatīvi stāstu krājumi. Kļuvu bažīga, ka, lasot Oskara Vizbuļa grāmatu, to salīdzināšu ar iepriekšminēto autoru literārajiem veikumiem. Uz to fona debijas darbs šķitīs ne tik prasmīgi veidots. Tomēr arī šajā gadījumā nākas atsaukt atmiņā sentēvu gudrību par vīra neskatīšanu pēc cepures vai, precīzāk izsakoties, grāmatas nenovērtēšanu par zemu tikai tāpēc, ka tā ir debija. Vizbulim piemīt laba rakstnieka dotības, un "Pēcjēzus vecuma sviests" ir tikpat oriģināls un intriģējošs darbs kā Kolmaņa, Lācīša un citu aktuālo prozaiķu veikumi.

Grāmatā ietverti divpadsmit stāsti, no kuriem pieci veido ciklu "Friča Maluma dzīves brīži". Visus darbus savstarpēji vieno smalki tematiski un tekstuāli pavedieni, kas pamazām atklājas, stāstus lasot citu pēc cita. Domājot par pazīmēm un tēmām, kas visprecīzāk raksturo prozas krājumu, fiksējami seši atslēgvārdi. Tie nosauc galvenos elementus, kuri veido literārā darba kopainu.

Vīrietis un autobiogrāfiskums. Nenoliedzami, Oskara Vizbuļa prozas krājumā naratora balss pieder vīrietim. Visi stāsti, izņemot darbu "Devītais vilnis", kas rakstīts no sievietes skatpunkta, ir izteikti vīrišķīgi. To apliecina ne tikai maskulīnais stāstītājs, bet arī atklātais tiešums, brutalitāte un enerģija, kas caurstrāvo darbus. Interesanti, ka stāstā, kurā naratore ir daiļā dzimuma pārstāve, akcents vairāk likts nevis uz viņu, bet gan uz vīriešiem, kurus sieviete ir sastapusi. Ar katru nākamo iepazīšanās aprakstu lasītājs iegūst jaunu un detalizētu vīrieša portretējumu, respektīvi, to, kāds ir konkrētais maskulīnais tēls no sievietes perspektīvas. Grāmatā nav sakāpinātas emocionalitātes. Tēlu iekšējās izjūtas atklātas koncentrēti ˗ īsiem teikumiem, bez pārmērīgām sinonīmu un vienlīdzīgu teikuma locekļu virknēm. Lai gan vairākos stāstos galvenie varoņi nododas refleksijām par nāvi, dvēseli un dzīves jēgu, tas netiek atainots jūtelīgi, drīzāk ˗ kā fakta konstatācija. Arī nedaudz liriskākas atkāpes (piemēram, stāstā "Sargeņģelis, kas lamājas"), kad darba centrālais tēls Fricis formulē atziņas par cilvēka dvēseli, noslēdzas ar skarbu, bet patiesu spriedumu: "Jo mūsdienu cilvēks jau ir kā okeāna krastā izskalots beigts valis, uzpūties no pašlepnuma un pašpietiekamības indīgajām gāzēm, kas teju, teju lauzīsies uz āru, saraustot ķermeni gabalos. Tāpēc izšausim vispirms griestos automāta kārtu un tikai pēc tam nodziedāsim šūpuļdziesmu." (146)

Droši apgalvojams, ka grāmatā iekļauti arī autobiogrāfiski motīvi. Ar žurnālista tiešumu un filosofa domas lidojuma vērienu Oskars Vizbulis stāstos ievijis personīgo pieredzi, kas sakņota darbā ar masu medijiem. Autors 23 gadus strādājis žurnālistikā un tieši tur guvis sižetu izveidei nepieciešamos pavedienus. Intervijā ziņu portālam Lsm.lv* Vizbulis apstiprināja, ka darbā pieredzētajam, tiekoties ar milzīgu cilvēku daudzumu un sarunājoties par daudzveidīgām tēmām, bijusi neatsverama loma literāro darbu radīšanā. Būtiski, ka paša piedzīvotos notikumus rakstnieks atainojis tik pārliecinoši un pašsaprotami, ka lasītājam nerodas šaubas par stāstos attēlotā autentiskumu.

Nāve. Gandrīz visos stāstos lielākā vai mazākā mērā tiek aplūkots nāves motīvs. Varoņi tiek konfrontēti ar apziņu, ka ir mirstīgi. Grāmatā vairākkārt tiek atkārtota atziņa, ˗ piedzimām, tātad kaut kad arī nomirsim. Visdrīzāk tas notiks tieši vientulībā, jo cilvēki ierodas un aiziet no pasaules pastāvīgi. Tā sauktais, "mirēja egoisms" (88). Nāve, līdzīgi kā seksualitāte un neirotiskas slimības, literatūrā jau izsenis tiek skatīta kā viena no tabu tēmām. Protams, mūsdienās neaizskarami jautājumi vairs īsti nepastāv, ˗ robežas izzūd. Tomēr jāatzīst, ka cilvēka mirstīgums joprojām nav "ērts" un pateicīgs temats. Pēc krājuma izlasīšanas uzskatāmi redzams, ka autoram ir ļoti būtiski, pat nepieciešami akcentēt nāvi. Jā, bet kāpēc nerunāt par kaulaino ar izkapti rokā? Stāsti, kuros visdetalizētāk vēstīts par mirstīgumu, ir "Izkrāso pats" un "Sargeņģelis, kas lamājas". Pirmajā no nosauktajiem darbiem atainotas Hungāra Višķa pārdomas par dzīvi, apzinoties neizbēgami tuvojošos beigu akordu. Cilvēcīga un saprotama liekas vīrieša vēlme pajautāt kādam nelaiķim par to, kas notiek ar dvēseli un sajūtām pēc nāves. Šādi prātojumi nenoliedzami urd ikviena indivīda zemapziņā. Pirms nāves Hungāru pārņem bailes par to, cik nozīmīga loma viņa dzīvē bijusi atvēlēta mīlestībai: "Bet ko tad es esmu darījis, lai mani mīlētu? [..] Mīlestība, protams, arī ir vesela pasaule, bet vai ar to pietika?" (35) Kā sava veida atbilde un loka noslēgums ir darbā "Sargeņģelis, kas lamājas" rakstītais: "Dzīve galvenokārt domāta tam, lai saprastu, kas ir mīlestība. Bet mīlestība, protams, nav viss. Tev ir jādomā arī par sevi. Jo viens tu esi piedzimis un viens arī nomirsi." (165)

Ironija. Oskara Vizbuļa stāstu varoņiem ironija ir asinīs. Humors ir viens no veidiem, kā raudzīties uz dzīvi un apkārtējo pasauli. Prozas darbos atainotie vīrieši (arī sieviete) nav izmisuši un negausīgi čīkstētāji. Tie ir cilvēki, kuri par vienatni, neveiksmēm un nepiepildītām cerībām paironizēs, pasmiesies un dosies tālāk. Tā teikt, veselīga attieksme pret sabiedrību, lietām un situācijām. Paralēli ironijai lasītāja apziņā tiek injicēts pamatīgs daudzums melnā humora. Kā aukstu un atspirdzinošu ūdens šalti to saņemam epizodēs, kad tiek aprakstīts, kā čigāni realizēja atriebību, ar zobubirstēm izslaukot vienam no savējiem pēcpusi un pēc tam tās noliekot atpakaļ vietā, it kā nekas nebūtu noticis. Vai arī kādas popzvaigznes izmisīgajos centienos sagādāt Latvijai panākumus Eirovīzijā, uzstājoties ar izoperētu sirdi. Ar satīriskajām, reizēm pat šķebinoši naturālistiskajām ainām autors īsteno provokāciju, konfrontējot lasītāju ar ētisko un estētisko uzskatu sistēmu. Visblīvāk satīra un humors koncentrēti tādos stāstos kā "Sargeņģelis, kas lamājas", "Ekskursija", "Fricis un laiva" un "Vēstule profesoram". Absolūts ironijas iemiesojums ir Sargeņģeļa tēls (stāsts "Sargeņģelis, kas lamājas"). Var teikt, ka viņā sakoncentrēta satīras esence. Tikai viens no piemēriem tās izpausmēm sarunā ar Frici: "Mūsdienu pašpietiekamie cilvēki. Ne sūda jūs neesat pašpietiekami. Kā telefons rokā, tā atkal jāpazīž no sociālo tīklu pupa." (163)

Oskara Vizbuļa stāstu varoņi ir ironiski reālisti, kas ar abām kājām stāv uz zemes, tomēr reizēm, profilakses nolūkos, ir pelnījuši kārtīgu spērienu pa pēcpusi.

Negaidītība. Viens no lielākajiem trumpjiem, kas prasmīgi integrēts stāstos, ir negaidīts sižeta pavērsiens. Šis paņēmiens darbojas roku rokā ar vēl vienu grāmatas kvalitāti ˗ detalizāciju. Vairāku darbu (piemēram, "Ekskursija", "Vēstule profesoram", "Nāves pieminēšana ap brokastu laiku") stāstījumos autors ieviesis kādu šķietami mazsvarīgu faktu vai niansi, kas īpaši nepiesaista lasītāja uzmanību un kas vienmērīgi iekļaujas kopējā darbības plūdumā. Tomēr, kad iestājies īstais brīdis, nemanāmā detaļa tiek izspēlēta ar dūža cienīgu vērienu un kļūst par konkrētā prozas darba būtiskāko atslēgu. Negaidītības faktors, kas tiek atklāts kā paradokss, spilgti atainots arī postmodernisma virziena klasiķa Arvja Kolmaņa īsprozas darbos.

Kinematogrāfiskums. Krājumā iekļautos divpadsmit stāstus var dēvēt par īsfilmām. Teksti veidoti tā, ka tos iztēlē iespējams skatīt kā kino, turklāt augsta līmeņa. Kādā intervijā Oskars Vizbulis ir atzinis, ka viņa literārā autoritāte ir krievu klasiķis Vladimirs Nabokovs (1899–1977). Zināms, ka rakstnieka romāns "Camera obscura" (Dienas Grāmata, no krievu valodas tulkojis Jānis Hvoinskis, 2018) tiek uzskatīts par vienu no kinematogrāfiskākajiem darbiem ne tikai Nabokova daiļradē, bet arī pasaules literatūrā. Līdzīgi kā "Camera obscura", arī grāmatā "Pēcjēzus vecuma sviests" notikumi stāstos nepārtraukti nomaina cits citu, radot filmas kadru pārejai līdzīgu efektu. Visas ainas savirknējas vienotā stāstā, kas veiksmīgi būtu pārveidojams kādas kinofilmas scenārijā. Pateicoties vienkāršajai un lakoniskajai valodai, grāmatu iespējams izlasīt ļoti ātri. Arī notikumu attīstība ir viegli uztverama, jo stāsti nav pārblīvēti ar vairākiem naratoriem un specifiskām analepsēm vai prolepsēm. Stāstījuma ritmu nedaudz palēlina retoriskie jautājumi un filosofiskās apceres (piem., stāstā "Izkrāso pats"), tomēr šo elementu skaits ir minimāls, tādēļ tiem nav lielas ietekmes uz stāstījumu kopumā.

Aforistiskums. Atminos kādas skatītājas atsauksmi par Nacionālajā teātrī iestudēto izrādi "Arī vaļiem ir bail" (rež. Elmārs Seņkovs, 2018), kurā viņa uzvedumu bija nodēvējusi par domugraudu krātuvi. Identisku vērtējumu pelnījis arī "Pēcjēzus vecuma sviests". Apzināti vai nejauši Oskars Vizbulis grāmatā savirknējis tik daudz vērtīgu atziņu, ka neskaitāmas reizes nospriedu, ˗ tas noteikti ir jāpieraksta. Galvenokārt aforismi ir par mūsdienu sabiedrību, dzīvību un nāvi, cilvēka dzīvi un apkārtējām norisēm. Atziņas bieži vien pārklājas ar filosofiskām refleksijām. Stāstu krājumā ietvertas atsauces uz latviešu un pasaules literatūru. Darbā "Neiespējamā mīlestība" sieviete saka mīļotajam, ka "karuseļa sajūta ilgst tikai trīs gadus" (14). Francūzis, skandalozais provokators, Frederiks Beigbeders (1965) domājis līdzīgi, vienu no romāniem nosaucot "Mīlestība ilgst trīs gadus" (Zvaigzne ABC, no franču valodas tulkojusi Inta Šmite, 2012). Savukārt stāstā "Sargeņģelis, kas lamājas" izskan retoriski tiešais jautājums: "Vai esat sastapuši kompāniju, kurā kādam nebūtu iesauka Garais?" (142) Identisks teikums atrodams Viļa Lācīša jaunākajā veikumā "Sekss un vardarbība". Nedomāju, ka tas ir plaģiātisms, drīzāk ˗ objektīva sakritība.

Oskars Vizbulis ir piemērs tam, ka sākt rakstīt, turklāt profesionāli, iespējams jebkurā vecumā. Cerams, ka krājumu "Pēcjēzus vecuma sviests" novērtēs arī literatūras kritiķi un Latvijas Literatūras gada balvas žūrija.

 

* Jansone, I. 14.07.2019. Rakstīšana ir kā dzīvošana Latvijā ˗ dārgs hobijs. Intervija ar rakstnieku Oskaru Vizbuli. Pieejams: https://www.lsm.lv/raksts/kultura/literatura/rakstisana-ir-ka-dzivosana-latvija--dargs-hobijs-intervija-ar-rakstnieku-oskaru-vizbuli.a325009/ [tiešsaiste] [skatīts 17.07.2019.].

]]>
Kritika
news-50770 Thu, 18 Jul 2019 08:23:18 +0300 Ziemeļaustrenis https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/50770/ No malas var šķist, ka Bernards pārstāv inerta vērotāja – putna uz jumta malas – pozīciju, bet neviens labāk par putniem nepazīst vēju lidspalvās. Tāpēc vērot drīkst un vajag. Viņu aizrauj atdzeja, pasauļu tveršana grafēmiskās sistēmās un kopsakarību meklējumi starp zinātnēm, sajūtām un parādībām. “Mani fascinē krustpunkti, kad neskaitāmas īstenības savienojas ar pazīstamo un vēl tikai nojaušamo; robežu izzušana starp vācu, igauņu, franču un citu – senās un mūsdienu – dzejas laiktelpu, starp realitātes “tad” un “tagad”. Bezgalīga sairuma, savienošanās un sablīvēšanās mirkļa fenomens. Efemers. Tas ir viss, kas mums dots.” LIETUS

es nejūtu viņu taču

mani zābaki atviež

zobus pret to un

liek viņu netieši jaust

tu tu lietiņ ne mērcē bet

pārvelc pār ielu un mums

tādu kā aizsargslāni no pirmdienas

 

----------------

 

ja pēc smidzekļa vai prāvākas

lietusgāzes no visām pusēm

virsū nāk sirēnas vai tas nozīmē ka

kaut kur pilsētā lijuši akmeņi oļi

vai arī metāla lentītes kuras

baložiem nojauc to smalko elektro-

magnētisko navigāciju un kāds bars

būs ieskrējis otrā

 

***

mutē asfalta garša

akmens uz akmens uzlicis

ausi tie klausās jā ko

viņi gan ausās vai asno un

sulo ar viegli kraukstošu troksni

vai lielā tilta trīcēšana bet zeme

vēl savu vārdu nav bildusi

kad tas būs jā kad tas lūzīs tad

noteikti aizies pa tramvaju sliedēm

pa bruģī iekaltiem nerviem gala

pieturā apriņķos apkārt sa-

šūpos kanālu pīles un atslēgas

atslēgas atslēdzniek aizslēdz šo

atskaņu loku izcel tās no sūnainā

ūdens zem bronzā lietajām margu

saulēm un galvām lai bez liekām

grūtībām kas bijis tumšs top zaļš

un atkal kļūst varabrūns skat

katrīndambī līst un man atkal jāiet

caur triumfa vārtiem un jāraugās

ka dīķis nav ticis tīrāks un saudzīgāks

gribas teikt nestāsti pasakas bet

kaut kur brēc pūces un mēnesi

no jauna kāds sakodījis asins-

sarkanu tagad mutē sarkanu akmeņu garša

pielīp pie augslējām netālu

kāds betona tornī bez mitas raibina

sarkanus zieģeļus slepens slepens

slepens slepens slepens vai gan tas

neskan kā akmens uz akmens

ar ausi pret ausi kas klausās

 

 

AUTOBUSS PĀRSLĒDZ

dienas un nakts

tuvo un tālo redzi

vienmērīgi šūpojas

viņa pavēlnieks

ir divi divdesmit septiņas

un aiz borta septiņi grādi

 

2.27 / 7°

227 / 70

22770

 

robežas izplūst

kā krāsūdens

mūžība izplešas

un nemaina nozīmi

 

nozīme mainās pati. jau rīt

šie skaitļi nenozīmēs neko. tāpat

mēmi ir ceļi un visi bez bedrēm

vienalga rēzekne / smiltene

ainaži / valmiera / rīga

rēzene smiltekne valmaži

rēzīga smīga

=

dubultlīnija nepārtraukta

bez apgriešanās

 

brauciens nebeidzas

tu esi tikai viena

no līdzbraucējiem

 

to ir daudz.

 

 

TORŅAKALNS

krustā sists mēness

valga dumbra migla

putni čirpst

varbūt pa sapņiem

 

pūce spēj lidot bez skaņas.

 

lielā ēka elpo kā bizons

dzestrajā maija naktī.

 

putni

nekad nav gulējuši.

 

 

DEBESĪS RŪSINA

laukā pa durvīm

lēnām un prātīgi

 

ap ēkas monolīto ķermeni

vijas dzirksteļu vainagi

smailēs elma ugunis

maiņkrāsu rakstos

pukst viņas dzīvība

 

aizspurdz negaisa iztramdīta

lidmašīna

lēnām un

prātīgi

 

ventilatori bez apstājas

rauj iekšā sutīgo

elektrizēto gaisu

 

kāpēc

katru nakti

plosās plaikšņi

saceļ matus stāvus

un iejaucas sakaros

 

nejauši attāli parkšķi

kā no nomestas klausules

kā bojāejas pēdējie trokšņi

kā..?

 

0.00

gaismas nomirkšķina

nodziest un turpina

zumēt bez skaņas

 

uz mirkli biji

tumsa mana dārgā tumsa

un atkal pārtrūksti

 

mūsu sakari neskaidri

parādās un

atkal pārtrūkst

 

 

ATKAL GAITĀ

pilnām 48 stundām

neļāvu aizrietēt

meklēju miegu

un atnāca murgi

 

spoži nedarbi

sejas ko labāk neredzēt

kādas ko labāk

redzu ceļā starp

divām r-pilsētām

vai piektajā stāvā

tādas kas izduras cauri

vārdiem un zīmēm

kas paralizē visus

laika atskaites rīkus

 

meklēju miegu

un atnāca svētdiena

agrā mesa un lauki

zem palsām lietus strēlēm

dusmu drupatas

uz novārgušas mēles

 

vakarpusē

krauķamelns dienvidis

pa puspavērto logu

uzrāva galotnēs

kur neatvadījies

briedināju aiziešanu

 

meklēju galdiņu

kur lidojumā rakstīt

pirmajā rindā jāsprādzējas

galdiņa nav

un lampas raustās

 

un vēlreiz meklēju miegu

bet braucējs dzen savējo prom

jūs klausāties retro radio

klausāmies murgu simfonijas

trīsdesmit ceturto daļu

 

¶ ¶ ¶

 

it neko vairs nemeklēju

varbūt tevi kas kādreiz

nosēdīsies līdzās

manām krauķu vietām

 

galvenais

lai nebaidies no

augstuma

 

tas putna skatiens

tev jau

ir

 

 

PĀRAGRA EFĒMERA*

aiz dzestrā un nedaudz valgā

stikla skatās uz mani varbūt arī

nemaz ne uz mani sak kas tu tāds

esi tur aiz manas pasaules loga

aiz kuras ir kaut kas saulripai

līdzīgs un apkārt balts un pēkšņi

es pats esmu efēmera pie kāda stikla

bet no turienes neatspīd nekas vien

izvelbtu acu pāris tumsā es apcērtos

un viegli šaujos ārā trīsošā naktī

pretim savai pirmai un beidzamai

dzīvības dienai

 

 

ZIEMEĻAUSTRENIS

3 m/s

8°C

23:28

es izeju ārā

un klausos naktī

kā pārbīdās pārmijas un laiks

zaļš

violets

elektrozils

es atkal esmu pārvirzīts

uz cita ceļa

 

un virsraksts brēc

ATKAL NOTRIEKTS CILVĒKS

 

/kas tev bija meklējams

uz mana sliežu ceļa?/

 

gaisa spiediens 1028,6 hPa.

redzamība 10,7 km.

 

ziemeļaustrenis.

 

 

 

*Efēmera – viendienīte, kukainis no viendienīšu (Ephemeroptera) kārtas.

]]>
Jaunrade
news-50739 Tue, 16 Jul 2019 12:02:39 +0300 M M M M M M M M M M M M M M M M M M (M) https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/50739/ Mana pirmā iepazīšanās ar "Orbītu" nosacīti saistīta ar M – "Maizi", mazu veikaliņu, kas atradās šībrīža jaunuzslieto "Galerija Centrs" stiklenīcu vietā. "Maizē" strādāja kāda mana skolasbiedre. Reiz biju iegājis paciemoties, papļāpāt. Vienubrīd viņa pēkšņi izvilka no plaukta "Orbītas" trešo almanahu, sakot, ka tas man ļoti patiks. Patika arī. Nopirkt gan nenopirku – tolaik pat 19 santīmu vērtajam Aldara "Pilzenes" alum nauda katru dienu bija jākrāj visdažādākajiem paņēmieniem. Šogad, ieraugot "Studijas bibliotēkā" izdoto Ilvas Skultes un Aigas Dzalbes koppētījumu par "Orbītu" (Neputns, 2018), to iegādājos. Spriežot pēc titullapā redzamajām pusmūža vīru portrejām, kas atgādina kopš Vudstokas izdzīvojušu grupu, varbūt pat tribute-band oriģinālajam sastāvam, "Orbīta" veic ne pirmo apriņķojumu caur kultūrsfērām. Tomēr, sekojot līdzi tekstgrupas aktivitātēm un iepazīstot šo vēsturisko pārskatu, skaidrs, ka apvienība nebūtu jāpārvieto uz muzeju vai arhīvu – "Orbītas" gadījumā varētu būt bezkaunīgi sarežģīti runāt par pašatražošanos bez jelkādām inovācijām vai bez aizraujošiem pavērsieniem un jaunām formām. Brīžiem pat šķiet, ka šobrīd Latvijā vairāk inovatīvuma piedāvā jau krietni padzīvojušie un pieredzējušie, piemēram, Einārs Pelšs un viņa Preiļu konceptuālisma epigoņu crew.

Līdzīgi kā citos pārskatos par laikmetīgo, piemēram, "90tie. Laikmetīgā māksla Latvijā" un Jāņa Taurena "KOLA", pats pētījums arī veidots kā akadēmiska spēle ar žanru un formu. Šoreiz tie ir poētiskas publicistikas stilā veidoti multimediāli 18 intervijas-šķirkļi, katrs raksturots ar savu M, piemēram, Moments, Metode, Medijs un citi. Šāds pētījums, kas drīzāk veidots kā asociatīva kolāža, ir ārkārtīgi parocīgs tiem, kas jau gadiem vai desmitgadēm ir saskarē ar "Orbītu". Tas ļauj izvērtēt paliekošā un gaistošā attiecības (grāmatā dokumentētais paliek, tomēr multimediālas performances restaurējums izbēg tvēruma*).

Pieļauju, ka nezinātājiem vai neofītiem, lai gan pats grāmatas saturs noteikti šķitīs aizraujošs, šāds tēlains, toties akadēmiski grods aplūkojums, varētu radīt zināmu jucekli, tomēr arī iedvesmojumu iepazīt tuvāk.

Lai gan tā nav tikai šī izdevuma nepilnība, bet teju ik mūsdienu izdokļa standarts, redaktoriem tomēr būtu vērts apgūt ja ne valodas, tad vismaz tīmekļa rīkus (jā, bet kā gan, nezinot valodas, var iedomāties, ka kaut kas būtu jāpārbauda?). Piemēram, Caché-Caché (23. lpp.) tulkots kā "paslēpes", kas gan oriģinālā pieprasītu cache-cache, citādi sanāk "paslēpts-paslēpts" (sal. ar Dmitrija Ranceva rakstu "Izgudrojot trajektoriju"**). Arī hrestomātiskām kultūrizteikām pāridarošais Gesamtkunstverk (31. lpp.) liek domāt, ka mūsdienu multimedialitāte un tehnoloģijas ne vienmēr paver ceļu uz, ja ne visām, tad daudzām valodām, to apguvi, bet gan sapluinī visas valodas, lai radītu bezrobežīgu pārrobežu pidžinu. Arī nosacīti svešvalodiskais Yaputhma Sound System kļuvis par Yaputma (59. lpp.). Sīkumi, ne sīkumi.

Jebkurā gadījumā, grāmatas divvalodīgais formāts (latviešu un angļu) ir brīnišķīgs, lai par "Orbītu" uzzinātu vairāk arī ārpus Latvijas***. Iepazīstot visus M, vēl labāk – pašas tekstgrupas performancēs, izstādēs, sarīkojumos, lasījumos un citās aktivitātēs –, ir skaidrs, ka "Orbītas" māksla ļauj sasniegt intelektuāli estētisku Ō vai vismaz gardi līdz ar abu pētnieču piedāvāto nomenklatūru nomurmināt – MMM...

 

* Mūsdienu mākslas un dažādu mediju (ne)saglabājamības problemātika saistībā ar attiecīgo tematiku aplūkota jau krietni senajā (no mūsdienu viedokļa) Ļeva Manoviča "Jauno mediju valodā" (RIXC 2006).

** https://www.satori.lv/article/izgudrojot-trajektoriju

*** Pavisam svaigs ir Massimo Maurizio izdotais pētījums "По(с)ле стихов" (Peter Lang 2019), kurā būtiska vieta atvēlēta arī "Orbītas" darbības aplūkojumam.

]]>
Kritika
news-50455 Wed, 26 Jun 2019 11:42:31 +0300 Saruna ar folkloristikas maģistranti Ilgu Vālodzi Ābeli https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/50455/ Ruta Kurpniece: Kāda ir Tava ikdiena? Cik ļoti tā ir saistīta ar folkloru?

 

Ilga Vālodze Ābele: Mana ikdiena ir piesātināta ar savstarpēji ļoti atšķirīgām aktivitātēm dažādās vidēs. Šobrīd strādāju ar kopienas izrāžu producēšanu dažādās Latvijas vietās. Šajā projektā ārzemju laikmetīgā teātra eksperti sadarbojas ar vietējiem profesionāļiem un amatieriem. Šovasar man arī ir iespēja organizēt jauniešu nometni par dažādiem politikas modeļiem, tāpat īstenoju ar vides piesārņojuma aktualizēšanu saistītas iniciatīvas, diezgan aktīvi darbojos arī folkloras studijā "Banga". Šīs nodarbes mijas ar citiem kultūras un sociāliem notikumiem, kurus turklāt vēl mēģinu savienot ar studijām. Atbildot uz jautājuma daļu par folkloru, jāsaka, ka tā nemanot pamanās iespraukties vairumā manu aktivitāšu. Kopienas teātra izrāžu izstrādes posmā, piemēram, devos vairākās ekspedīcijās uz Tilžu, veicot dzīvesstāstu intervijas. Daļa savākto stāstu tiek izmantoti dramaturģijā, taču fiksētas arī folkloras vienības, kuras noteikti būs jāpārskata. Tās būs noderīgas vai nu studijās, vai kādā radošā folkloras pasākumā.

''Banga'' krievu folkloras kopas ''Berendejka'' jubilejas koncertā (foto: Daniel Fedchenko)

 

R.K.: Tu šobrīd maģistrantūrā studē folkloristiku. Kā Tu nonāci pie lēmuma studēt baltu filoloģiju un kāpēc tieši folkloristikas modulī?

 

I.V.Ā.: Šī programma ietver to, kas mani vienmēr ir interesējis – kultūru, vēsturi, mākslu, valodu – un to, ar ko esmu saskārusies visas dzīves laikā – folkloru. Īsi pirms iestāšanās baltu filoloģijas bakalaura programmā sapratu, ka vēlos gūt padziļinātu izpratni par to, ko dzīves laikā arvien klātesošā folklora manī ielikusi. Vēlēšanos studēt papildina arī aizraušanās ar tradicionālo mūziku.

''Banga'' Hāgenskalna komūnā (foto: Oskars Upenieks)

 

R.K.: Zinu, ka darbojies folkloras studijā "Banga". Kā Tu tur nonāci?

 

I.V.Ā.: Es nevis tikai darbojos, bet pirms vairāk nekā trim gadiem pati to izveidoju. Sapratu, ka vēlos dziedāt, spēlēt instrumentus un pamatīgāk pētīt folkloru kopā ar līdzīgi domājošiem cilvēkiem. Tā kā neredzēju šī mērķa īstenošanai atbilstošu vietu, radīju to pati. Šobrīd jau esam pamatīgi izauguši, taču joprojām mēģinām saglabāt nosacīti šauru, jau iepriekšējās draudzībās un folkloras pieredzē balstītu dalībnieku loku, kopā ne tikai piedaloties vai vadot pasākumus, bet arī svinot svētkus vai parastu ikdienu savā, bandzenieku, lokā.

 

R.K.: Cik esmu dzirdējusi, tu aizraujies arī ar bezatkritumu saimniekošanu. Pastāsti, kāds ceļš tevi pie tās aizveda un kāpēc, tavuprāt, cilvēkiem to vajadzētu piekopt?

 

I.V.Ā: Pirms pāris gadiem apjautu, ko cilvēki dara ar dzīvo dabu, un pamazām sāku justies atbildīga par to, kā dabu negatīvi ietekmē mans dzīvesveids. Tagad šķiet savādi, ka bija jāpaiet apmēram divdesmit gadiem, lai kaut kas tāds pavisam skaidri iesprauktos manā apziņā. Lai vismaz nedaudz paildzinātu iespēju dzīvot skaistā un cilvēkiem piemērotā pasaulē, izvairos no neilgtspējīga iepakojuma, līdz ar to iepērkos beziepakojuma veikalos vai "laužu sistēmu" lielveikalos ar saviem auduma maisiņiem un daudzreizlietojamajiem ēdienu traukiem. Tāpat neiegādājos preces tikai tādēļ, ka varu tās atļauties, bet apdomāju to nepieciešamību. Esmu atklājusi, ka, piemēram, zero waste idejās balstīta dāvināšanas tradīcija, sniedzot sev tuvajiem kādu piedzīvojumu, nevis lietu, rada arvien vairāk labā. Par to priecājos arī pati, jo lietas man vairs nesniedz tik daudz gandarījuma, kā piedzīvojumi. Domāju, ka cieņu un atbildību pret dabu manī ielikusi folklora. Ir aizkustinoši skaisti atklāt savu piederību dabai, svaigā pavasara gaisā gavilējot kalna galiņā.

Pie zināšanu kalna (foto: Sandis Lazda)

 

R.K.: Vai Tu aicinātu citus mūsdienu jauniešus studēt folkloru?

 

I.V.Ā.: Es aicinātu studēt folkloru tos cilvēkus, kuri vēlas izprast savas kultūras veidošanos, gūt iespēju analizēt sevī un apkārt notiekošos procesus, kā arī pieredzēt vasaras ekspedīcijas ar brīnišķīgiem mācībspēkiem un patiesu Latvijas novadu cilvēku atklātību.

 

R.K.: Kāds būtu Tavs novēlējums vai ieteikums topošajiem un esošajiem studentiem?

 

I.V.Ā.: Darīt to, kas katru individuāli interesē tādā veidā, lai no tā būtu kāda jēga. Es, piemēram, nestudēju, lai apgūtu profesiju, kaut gan ir apstiprinājies, ka šīs studijas sniedz dažādas darba iespējas, bet gan lai paplašinātu izpratni par to, kas man ir saistošs, un domāju, ka tam ir līdzvērtīga vai pat lielāka jēga par veiksmīgu karjeras veidošanu. Novēlu arī novērtēt, ka mūsu valstī šāda iespēja daudziem ir bez maksas, un izmantot to.

2017. gada ekspedīcijā Daugavpils novadā (foto: Uģis Nastevičs)

 

Ar Ilgu sarunājās "Ubi Sunt" redaktore Ruta Kurpniece.

]]>
Sarunas
news-50425 Tue, 25 Jun 2019 10:35:04 +0300 visi pasaules kukū https://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/50425/ Mani palūdza uzrakstīt īsu ievadu par to, kas šis vispār ir. Tā kā man pašai tas īsti nav skaidrs, vērsos pēc padoma pie saviem draugiem. Daži izskanējušie varianti: "Saki, ka tā ir virsintuitīva pasaules uztvere, garīgais suprematisms un refleksija," "Es vispār aizliegtu māksliniekam prasīt ko tādu. Cik labi tiem, kuriem ir aģenti, kas to izdomā," "Tas galīgi nav viegli," "Es laikam nocitētu Zvjagincevu, ka filma vai, šajā gadījumā, dzeja dzimst lasītāja/skatītāja dvēselē vai mirst, tas arī viss, ko var par to pateikt." Nu re, Zvjagincevu tiešā veidā necitēju, bet savus draugus gan. Šīs rindas, kas pārmaiņas pēc nav tīra proza, rakstīju tad, kad jutu, ka man tas ir vajadzīgs, nedomājot par to, kas tas ir/būs. Par to atliek spriest lasītājam.