Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
RSS

Mārcienas pagasta bibliotēkas 2016. gada visvairāk lasīto latviešu grāmatu apskats un recepcija
Valērija Škaļikova
21.02.2018.

Mārcienas pagasts atrodas Madonas novadā. Grāmatu lasīšanas tradīcija Mārcienas pagastā bijusi augsti vērtēta, ko apliecinājusi gan bibliotēkas iepriekšējo gadu darbība, gan pašu lasītāju aktivitāte. 2016. gadā Mārcienas bibliotēkā kopējais grāmatu fonds bijis 5876, lasītāju kopskaits – 560. Gadiem ilgi pagasta bibliotēkā tiek organizēti dažādi pasākumi – Dzejas dienas, tikšanās ar grāmatu autoriem, interesantiem pagasta un rajona cilvēkiem, lasītājiem allaž ir iespēja aplūkot tematiskas grāmatu izstādes, tāpat arī izstādes, kas veltītas ievērojamiem novada cilvēkiem; regulāri tiek organizēti dažādi konkursi skolas vecuma bērniem.

Vislielākais pieprasījums Mārcienas pagasta bibliotēkā bijis pēc periodiskajiem izdevumiem: pirmajā vietā ierindojas žurnāls "Ieva" (izsniegts 170 reizes). Otrajā vietā žurnāls "Praktiskais Latvietis" (izsniegts 122 reizes). Trešais visvairāk lasītais periodiskais izdevums ir "Ievas Stāsti", kas lasītājiem izsniegts 121 reizi. Periodisko izdevumu popularitāte skaidrojama ar vairākiem iemesliem: to ietekmē gan lasītāju vecums (šādu lasāmvielu lielākoties izvēlas vecāka gadagājuma cilvēki), gan aktualitāte (piemēram, sākoties konservēšanas sezonai, aktualizējas žurnāli, kuros lasāmi praktiski padomi par konkrēto tēmu). Skaidrojot savu lasīšanas izvēli, paši mārcēnieši visbiežāk norādījuši: periodiskie izdevumi ir viegla lasāmviela.

Izsniegto grāmatu daudzums, salīdzinot ar periodiskajiem izdevumu skaitu, krasi atšķiras. Tulkotās un oriģinālliteratūras grāmatas 2016. gadā Mārcienas pagasta bibliotēkā izsniegtas aptuveni vienādā daudzumā, un to vidū nav izteikta līdera. No populārākajām šī gada ārzemju literatūras grāmatām minamas Paulas Hokinsas "Meitene vilcienā" (izsniegta 6 reizes), Mersjē Paskāla romāns "Lea" (izsniegts 6 reizes) un Lindas Teilores romāns "Saņemies un dari" (izsniegts 5 reizes).

Pieprasītāko latviešu literatūras grāmatu vidū ir Daces Rukšānes "Mīlasstāsti", kas izsniegti 6 reizes. Grāmatā iekļauti deviņi īsi stāsti, kuru galvenās varones ir sievietes. Stāstus caurvij mīlestības tēma, kas, pēc lasītāju teiktā, ir galvenais iemesls, kāpēc šī grāmata šķiet patiesi uzrunājoša.

Tāpat bieži lasīta ir bijusi Elitas Veidemanes grāmata "Dzelzsgriezējs un dūja", tā Mārcienas pagasta bibliotēkā izsniegta arī 6 reizes. Šis darbs ir biogrāfisks vēstījums par Latvijā atzīto rokmūziķi, grupas "Līvi" solistu Aivaru Brīzi. Grāmatā tiek atspoguļota viņa personība, atsevišķi dzīves posmi un notikumi, kas viņu ietekmējuši un veidojuši. Daiļdarbu īpaši personīgu padara tas, ka to rakstījusi Brīzes dzīvesbiedre Elita Veidemane.

Populārāko grāmatu vidū ir arī Noras Ikstenas romāns "Mātes piens", kas izsniegts 6 reizes. Šīs grāmatas popularitāti noteikti ir veicinājuši vairāki faktori: gan rakstnieces Noras Ikstenas tautā iemantotā atpazīstamība, gan viņas grāmatu kvalitāte, gan pārliecinošais konkrētā darba pieteikums. Autore ir viesojusies Madonas bibliotēkā un stāstījusi par savu romānu: tas veicinājis cilvēku vēlmi iepazīties ar šo grāmatu un, iespējams, ieteikt to arī citiem.

Arī Līgas Blauas grāmata "Uldis Dumpis. Zemgalietis" Mārcienas bibliotēkā ir bijusi lasītāju iecienīta, tā izsniegta 6 reizes. Līgas Blauas romāns iekļaujams biogrāfiskajā prozā, tas veltīts Uldim Dumpim vienam no izcilākajiem latviešu aktieriem  70. dzimšanas dienā. Grāmatā izsekots tautā iemīļotā aktiera dzīves gājumam, to papildinot ar personīgām fotogrāfijām. Lasītāji atzīst, ka, sekojot Dumpja ģimenes dzīvei, bērnības gadiem, karjeras ceļam, šī grāmata ļauj ieraudzīt tieši to Dumpi, kurš latviešu sirdī iededz dzirksteli, kas paliek pēc viņa izsmalcinātā tēlojuma dažādajās izrādēs un lomās.

Visvairāk lasītā grāmata no 2016. gada sākuma līdz tā paša gada 20. septembrim Mārcienas pagasta bibliotēkā ir latviešu rakstnieces Annas Skaidrītes Gailītes romāns "Neredzamo važu gūstā". Šī grāmata bibliotēkā izsniegta 7 reizes. Tas ir biogrāfisks romāns, ko papildina vēstures fakti (dokumentālas fotogrāfijas), kuri, iespējams, Mārcienas bibliotēkas lasītājam darbu padara personīgāku un reālistiskāku. Lai gan romāns izdots visai sen – pirms 4 gadiem –, darba popularitāte Mārcienas pagastā varētu būt izskaidrojama ar to, ka pati romāna autore ir pazīstama reģionā, viņa ir viesojusies Madonas novadā. Par Annu Skaidrīti Gailīti ir publicēti raksti Madonas reģionālajā laikrakstā "Stars", un viņas grāmatas plašā klāstā pieejamas gan Mārcienas, gan Madonas bibliotēkā (Mārcienas pagasta bibliotēkā ir pieejamas 12 dažādas Annas Skaidrītes Gailītes sarakstītās grāmatas). Tāpat arī citi rakstnieces romāni ir iecienīti lasītāju vidū, jo bijuši starp visvairāk lasītajiem darbiem arī 2015. gadā.

Situācijas izpēte Mārcienas pagasta bibliotēkā ļauj secināt, ka lasītājiem patīk izvēlēties grāmatas no jaunieguvumu stenda, taču šo grāmatu popularitāte samazinās, kad tās no jaunumu stenda tiek pārvietotas uz plauktu.

Liela nozīme bibliotēkas grāmatu popularizēšanā ir bibliotekāres, kā arī draugu un paziņu ieteikumiem. Konkrētu grāmatu pieprasījumu veicina arī jau minētās tematiskās grāmatu izstādes, kas bieži vien veltītas kādam rakstniekam.

Atskatoties uz minēto populārāko grāmatu topu, ir skaidrs, ka lielākoties tās ir biogrāfiskas un vēsturiskas grāmatas, taču lasītāji ir iecienījuši arī romantisko literatūru, kas jo īpaši piesaista sievietes. Vīrieši dod priekšroku praktiskajai literatūrai, piemēram, žurnālam "Praktiskais Latvietis", kas gadu no gada sniedz arvien jaunus un noderīgus padomus jebkura vecuma cilvēkiem.

Lai gan populārāko grāmatu skaits šķiet niecīgs, salīdzinot ar periodiskajiem izdevumiem, jāsecina, ka tādas ir Mārcienas bibliotēkas lasītāju tendences: cilvēki baidās no biezām grāmatām un izvēlas lasīt plānākus rakstus, kurus nodrošina periodiskie izdevumi. Salīdzinājumam – 2015. gadā visvairāk lasītā grāmata Mārcienas pagasta bibliotēkā tika izsniegta 10 reizes.