Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
RSS

Proza un garīgā izaugsme
Mārtiņš Laizāns
12.12.2017.

Turpinot iepazīt jaunāko ārpus Latvijas tapušo un topošo literatūru, "Prozas lasījumi" 9. decembrī pulcēja literatūras draugus "Viesautoru prozas vakarā" zināšanu telpā "Zikurāts". Savus stāstus vai romānu fragmentus nolasīja Alise Konrana (Alys Conran) no Ziemeļvelsas, Asja Bakiča (Asja Bakič) no Horvātijas, Steinuna Helgadoutira (Steinunn Helgadóttir) no Islandes un Kerija Hadsone (Kerry Hudson) no Skotijas.

Zīmīgi un iniciācijas rituāliem atbilstoši, ka iekļūt zināšanu telpā nav viegli – pēc zvana uz pogas "Zikurāts" pie Bruņinieku ielas 36 durvīm un abu blakus pagalmu izslāšanas, cenšoties rast ieeju "fiziskās un garīgās veselības veicināšanas" zināšanu telpā, pēkšņs kāpņutelpas caurstaigātājs ielaida prozas templī "no iekšpuses". Padsmit gadu gaitā "Prozas lasījumos" šī man ir pirmā pieredze, kad jānoauj apavi, lai apvilktos bēšas, toties ērtas čības. Tobrīd apstiprinās gadiem lolotās aizdomas, ka spiedoša kurpe traucē gūt pilnvērtīgu garīgo veselību, par fizisko nemaz nerunājot. Arī "Zikurāta" telpas lielburžuāziski smalkās buasērijas un smalkie kasetoni, manuprāt, ir pasakaina vide izaugsmei, jo ātri vien liek aizmirst ikdienielas proletariāta un paša garīgo stagnāciju.

Tā kā iepriekšējā dienā apmeklēju "Baltijas autoru prozas vakaru", tad šie lasījumi šķita labs turpinājums mana prozaiskā prozas apvāršņa kodolīgam paplašinājumam. Katrā gadījumā varu pretendēt tikai uz literatūras drauga statusu ("literatūras draugs" esot šīgada "Prozas lasījumu" vadzvaigznes Andreja Upīša savulaik lietots apzīmējums, kuru vakara vadītājs Svens Kuzmins aicināja izrušināt no piemirstības. Izdevās! Re, es jau lietoju.). Tāpat vakara vadītājs jau laikus brīdināja viešņas, ka diez vai pēc lasījumiem saņems kādu jautājumu no publikas, jo Latvijā visi esam kautrīgi. Man gan šķiet, ka tas bija kāds pasākuma hronotopam atbilstošs NLP paraugdemonstrējums (ne velti iepriekšējā vakarā divas dāmītes pameta pasākumu ar vārdiem "Enough of brainwashing"), lai visus jau laikus pataisītu aukstus (garīgi) un neblamētu vieses ar kādu asprātīgu āķību.

Manuprāt, taisnība gan bija vienai no viesautorēm, kura teica, ka jautājumu kautrības dēļ nebūs tikai tāpēc, ka literatūras draugiem netiekot piedāvāts vīns, bet gan tēja. Svens Kuzmins atbildēja, ka tas nu gan visus padarītu pārāk pļāpīgus un samērā trokšņainus, tādējādi radot traucējumus pasākuma norisē. Arī piekrītu, jo pērnajās "Prozas vakariņās", ar kurām tikām mieloti "Terapijā", bija daži vietējos kultūras apvāršņos pazīstami personāži, kas ar Dionīsa palīdzību bija paspējuši atmērdēt jelkādu kautrību un skaļi smējās pēc katra priekšlasītāja teikuma. Tomēr vakara vadītāja jausmas bija pamatotas – jautājumu nebija.

Pirms entajiem gadiem žūrija noslēguma pasākumā pieminēja, ka togad "Prozas lasījumi" esot pavadīti cilvēku izdalījumu zīmē (iepriekšējie savukārt cilvēku iztecējumu zīmē, t. i., asins dominantē). Šogad redzu iezīmējamies pastiprinātu pievēršanos dzemdību tematikai – lasījumi iesākas ar "Pisies ārā no manis, tu sīkais sūda gabals!" Dzemdēt Skotijā laikam nav diez kāda tīkamā lieta, it sevišķi, ja esi zvejnieku atvase. Nu, pēc šāda sākuma visi garīgās izaugsmes centieni tika izpostīti, un atgriezos tur, no kurienes esmu nācis – proletārisku blokmāju skavās. Tad nu turpināju iepriekšējā vakarā pasākto lasošo balsu skaidrības, dzirdamības un saprotamības piecballošanu. Šeit rezultāti: Kerija 4, Asja 3,5, Steinuna 2,5, Alise 4,5. Īpatnēji, ka islandiete ievadsarunā minēja, cik svarīgs ir dzīva izpildījuma izteiksmīgums, tomēr es tādu viņas lasījumā īsti neuztvēru. Iespējams, pats vainīgs ar savu veco ieradumu panorāmiska panoptiskuma labad vienmēr nosēsties pašā aizmugurē.

Šis laikam bija īsākais "Prozas lasījumu" pasākums, kādā jelkad esmu bijis, jo autores savus stāstus vai romāna fragmentus lielākoties aprāva pusceļā, aizbildinoties ar "Ai, tas tur baigi garais, nelasīšu visu" vai "Nu, man jau pašai tas darbs apnicis, tik kādu gabaliņu nolasīšu". Slavējama paškritikas spēja!