Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
RSS

Jaunas pasaules atklājot
Madara Līgotāja
27.12.2018.

4. decembrī Raiņa un Aspazijas mājā norisinājās šī gada Prozas lasījumu atklāšanas pasākums ar meklējošo un izzinošo nosaukumu "Ceļā uz pasauli". Notikuma apmeklētājiem patiešām bija unikāla iespēja līdz ar rakstniekiem Māri Bērziņu, Andru Manfeldi, Jāni Joņevu, Paulu Bankovski un Inesi Pakloni doties un apgūt jaunas literārās pasaules un dimensijas, iepazīstot autoru topošo darbu fragmentus. Par rakstnieku un interesentu kopīgā ceļojuma vadītāju tika izvēlēts atraktīvais Svens Kuzmins, kas ļoti prasmīgi un atbildīgi veica sev uzticēto pienākumu.

Pirmais priekšlasījumu sniedza Māris Bērziņš, klausītājus iepazīstinot ar fragmentu no savas topošās grāmatas ar pagaidu nosaukumu "Bērnudārzs". Tieši šis sniegums izpelnījās lielākos aplausus, kā arī skaļākos un sirsnīgākos smieklus, pateicoties asprātīgajiem dialogiem.

Pēc tam uzstājās Andra Manfelde, interesentiem piedāvājot sava iecerētā romāna "Vilcēni" fragmentu, kas vēstīja par kādu jauniešu bandu un tās klejojumiem 90. gados. No malas raugoties, šķita, ka autore ir satraukusies, tāpēc lasījums likās diezgan sasteigts, tas savukārt apgrūtināja dzirdētā teksta uztveri.

Nākamais ar sava gaidāmā jaundarba fragmentu apmeklētājus iepazīstināja Jānis Joņevs jeb, kā autors bija lūdzis sevi pieteikt, latviešu literatūras princis. Joņeva lasījums bija spraigs un intriģējošs, bet diemžēl klausītājiem nebija iespējas to dzirdēt pilnā apjomā, jo tas pārsniedza katram dalībniekam atvēlēto laika limitu.

Pauls Bankovskis pirms uzstāšanās, kā jau tas īstam rakstniekam pieklājas, palūdza sev ūdens vietā atnest glāzi vīna. Autors lasīja fragmentu no vēl joprojām nepabeigtā un jau ļoti ilgi gaidītā darba "Pasaules vēsture". Priekšlasījumus noslēdza Inese Paklone ar stāstu par tulkošanu, akcentējot šī amata daudzveidīgās, arī visai komiskās peripetijas.

Kad autoru lasījumi bija noslēgušies, pasākuma apmeklētājiem tika paziņots par negaidītu, bet ļoti patīkamu turpmāko notikumu pavērsienu – jaunā radījuma "Literatūre" pirmās epizodes demonstrēšanu. Šis izklaidējoši izzinošais projekts televīzijā būs skatāms 2019. gada sākumā. Ar raidījuma ideju un konceptu klausītājus iepazīstināja tā veidotāji: Uģis Olte, Gustavs Terzens un Marta Selecka. Ekskluzīvajā pirmās sērijas demonstrējumā interesentiem bija iespēja skatīt Jāņa Joņeva un Martas Seleckas ekspedīciju uz Jāņa Jaunsudrabiņa dzimtajām mājām, savukārt Gustavs Terzens, iedvesmodamies no Joņeva romāna "Jelgava 94", izstaigāja Jelgavas takas.

Šī gada Prozas lasījumu atklāšanas pasākums bija izdevies veiksmīgs un daudzsološs. Tas bija kā ievads ceļojumam jaunos, vēl neatklātos latviešu literatūras apvāršņos un pasaulēs, kas vēl tikai gaida savu īsto piedzimšanas mirkli un brīnumaino satikšanos ar saviem lasītājiem un skatītājiem.