Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
RSS

Mākslinieces Gita Treice un Gundega Muzikante nominētas Astridas Lindgrēnes memoriālajai balvai 2020

06.06.2019.

Astridas Lindgrēnes memoriālā balva (Astrid Lindgren Memorial Award, ALMA) ir viens no pasaulē nozīmīgākajiem un prestižākajiem apbalvojumiem bērnu literatūrā, kas izveidots 2002. gadā pēc Zviedrijas valdības iniciatīvas. Tas ir starptautisks apbalvojums, ko katru gadu saņem viens vai vairāki bērnu grāmatu autori, ilustratori, stāstnieki vai arī tā tiek piešķirta par īpašiem nopelniem lasīšanas veicināšanā. Galvenais apbalvojuma mērķis ir sekmēt interesi par bērnu un jauniešu literatūru visā pasaulē.

Pilns nominantu saraksts Astridas Lindgrēnes memoriālajai balvai 2020 tiks izziņots 2019. gada oktobrī Frankfurtes grāmatu gadatirgū, savukārt uzvarētāja vārds tiks atklāts 2020. gada pavasarī Boloņas Bērnu grāmatu gadatirgus laikā. Kandidātus šim prestižajam apbalvojumam var izvirzīt tikai žūrija, kas izvēlas balvas ieguvējus, kā arī noteiktas, iepriekš apstiprinātas organizācijas visā pasaulē. Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome (LBJLP) ir viena no tām. Kā Latvijas nacionālā Starptautiskās Bērnu un jaunatnes literatūras padomes nodaļa (International Board on Books for Young People, IBBY) LBJLP šogad balvai pieteikusi mākslinieces Gitu Treici un Gundegu Muzikanti.

Abas mākslinieces ir vairākkārtējas grāmatu mākslas konkursu laureātes, viņu veikums regulāri tiek izvirzīts grāmatu mākslas konkursam “Zelta ābele”, viņas ir saņēmušas Starptautisko Baltijas jūras reģiona Jāņa Baltvilka balvu, kā arī ir nominētas augstākajiem starptautiskajiem apbalvojumiem bērnu literatūrā (Hansa Kristiana Andersena balva).

Gita Treice radiointervijā raidījumam “Grāmatu stāsti” sarunā ar kultūras žurnālisti Liegu Piešiņu (intervija pieejama: https://klasika.lsm.lv/lv/raksts/gramatu-stasti/baltvilka-balvas-pasniegtas-sarunas-ar-laureatem-maimu-grinbergu.a106913/) norāda, ka no līdz šim paveiktā pati īpaši lepojas ar ilustrācijām, kas radītas dzejoļu krājumam “Brūveri brūvē” (Pēters Brūveris, Indra Brīvere, Zane Brūvere, Pētergailis, 2018). Šajās ilustrācijas māksliniece izmanto oriģinālu autortehniku – ar vieglu akvareļa gleznojumu uz īpaša plūksnainā zīdpapīra atdzīvojas un teju vai kļūst sataustāmi dažādi tēli, iegūstot pārliecinošas realitātes piepildījumu. Ilustrāciju māksliniecisko kvalitāti ir novērtējusi gan profesionāļu žūrija, piešķirot Jāņa Baltvilka balvu 2018. gadā, gan jaunieši – lasīšanas veicināšanas programmas Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2018 dalībnieki – ierindojot krājumu trešajā vietā 11 + vecuma grupā.

Gundegas Muzikantes ilustrācijas raksturo dzīvīgi un mīlīgi tēli. Viņas radītajiem personāžiem piemīt jūtīgums, domu dziļums, vienkāršība, radoša iztēle un humora izjūta. Māksliniece ilustrācijas bieži mēdz veidot, iekļaujot tajās daudz izteiksmīgu detaļu, ar kuru starpniecību atklājas to radītājas spilgtā iztēle un novērotājas prasmes. Gundegu Muzikanti iedvesmo viņas bērni, dabas daudzveidība, kā arī intensīvā un kolorītā Rīgas dzīve. Viņas ilustrētā “Grāmata Gundegai: dzejoļi ne tikai bērniem” (Pēters Brūveris, Zvaigzne ABC, 2015) iekļauta Starptautiskās Bērnu un jaunatnes literatūras padomes Goda sarakstā 2018.

Iepriekšējos gados Astridas Lindgrēnes memoriālajai balvai nominētie Latvijas rakstnieki un mākslinieki ir: Imants Ziedonis (2011), Juris Zvirgzdiņš (2012, 2014), Anita Paegle (2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018), Reinis Pētersons (2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018), Māra Cielēna (2014, 2015), Māris Rungulis (2015), Inese Zandere (2019) un Gundega Muzikante (2019).